Su Gibi Aziz Ol Ne Anlama Gelir? Söz Kime Ait?
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

Su Gibi Aziz Ol Ne Anlama Gelir? Söz Kime Ait?

0

Su gibi aziz ol anlamı; su gibi temiz, su gibi duru ve suyun yalınlığı gibi tevazu sahibi olmak, anlamına gelmektedir. Bu deyimin içerisinde geçen “Aziz” kelimesinin kökenine bakacak olursak kutsal, sevilen, sayılan anlamlarına gelmektedir. Vücudumuzun %60’ın sudan oluştuğunu düşünürsek ve dünyamızın da 4’te 3’nün su ile kaplı olduğunu bilirsek insan yaşamında suyun öneminin ne denli önem arz ettiğinin farkına varırız.

Su getiren bir kişiye iyi temennide bulunmak için söylenen bu söz, insanın suyun tüm güzelliklerini barındırması amacıyla söylenmektedir. “Su gibi aziz ol!” anlamını bu perspektiften incelemek çok daha doğru olacaktır.

 İnsanoğlu olarak birbirimize “Su gibi aziz ol!” sözü gibi iyi temennilerde bulunmak, sosyolojik olarak huzuru arttırmayı sağlayacaktır. İlişkilerimizdeki yaratacağımız iyicil yaklaşım, mutluluğumuzu inşa etme yolunda tüm insanlara yol gösterici olacaktır.

Su Gibi Aziz Ol Sözü Kime Ait?

Mevlana bir beytinde; su kadar yalın, su kadar temiz, su kadar saf, su kadar faydalı olmaktan bahsetmiştir. “Su gibi aziz ol!” deyimini bir nevi açıklamıştır. Deyimler ve atasözlerinin kim tarafından söylendiği tam olarak belli değildir. Dolayısıyla bu deyimin kim tarafından ilk olarak söylendiğini bilmemiz pek mümkün değildir. Türk kültüründe her ne kadar yazılı metinler olsa da yazılı olmayan kültür çok daha yaygındır. Deyimler, atasözleri ve masallar bunlara örnek olarak gösterilmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın