Tırmandıran Mesir Macunu Ne İşe Yarar? Cinsel Arzuyu Arttırır Mı?
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme

Tırmandıran Mesir Macunu Ne İşe Yarar? Cinsel Arzuyu Arttırır Mı?

0

Mesir macunu, tokluk hissi veren ve enerji arttıran bir besindir. Aynı zamanda kalori değeri bakımından yüksek olan bir gıdadır. İçinde çeşitli baharatların bulunması ile birlikte oldukça şifalı bir besin olduğu genel olarak kabul edilmektedir.  Manisa Şehri ile birlikte anılan bir besindir.

İlk yapılışından hareketle incelendiğinde 41 adet faydalı baharatın birleşiminden yapıldığı bilinmektedir.  Osmanlı zamanında bulunan bu macunlar, kuvvet ve enerji verme konusunda yardımcı olmaktadır. Mesir macunu geleneği çok eski zamanlara dayanmakta ve özellikle Manisa’da her yıl 15 Nisan’da mesir bayramı olarak kutlandığı da bilinmektedir.

Denizli’de ikamet eden ve 1539’lu yıllarda yaşamış olan Musa Bin Muslihiddin Bin Kılıç’ın ilk olarak kullanmaya başladığı ve hastalara şifa getirmesi nedeniyle kullandığı bilinmektedir. O zamanlardan günümüze değin değişerek ve farklılaşarak günümüze gelmiş ve 21 ile 24 Mart arasında Nevruz Bayramı’nın da tarihi olan bu dönemde Mesir Bayramı geleneği başlangıcı sayılmıştır.

İçindekiler

Mesir Macununun Yapımında Kullanılan Baharatlar

Mesir macunu içindekiler;

Zencefil, vanilya, udülkahır, kremtartar, zulumba, meyan balı, kebabiye, darıfülfül, eskir, kimyon, yeni bahar, sarıhelile, şamlı, çivit, tarçın çiçeği, tarçın, zafiran, havlican, anason, karabiber, şeker, zerdeçal, hindistan cevizi, kişniş, şeker, hindistan cevizi, limon tuzu, ravent, kakule, hıyarşembe, tiryak, günbalı, raziyane, portakal kabuğu, çöpçini, hardal, çörek otu, galanda, tekemercini tohumu olarak sıralanabilir.

Mesir Macununun Faydaları Nelerdir?

Mesir macununun faydaları;

 • Cinsel gücünün artırılmasında size önemli ölçüde yararlı olabilecek bir besindir. Hem erkek hem de kadın için cinsel sağlığın ve isteğin artmasında ve afrodizyak etkisi yaratmaktadır.
 • İçerisindeki baharatlar ve şifalı bitkiler sayesinde süreye iyi geldiği insanı rahatlatmaktadır.
 • Kalori açısından yüksek bir gıdadır. Bunun yanı sıra tokluk hissi veren ve enerji veren bir gıdadır.
 • İdrar zorluğu çeken iyi gelmektedir ve idrar yolu iltihaplarının iyileşmesini yardımcı olmaktadır.
 • Soğuk algınlığının tedavisinde kullanılmakta ve balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır.
 • Kullanılan baharatlarını da etkisiyle ağrı giderici olduğu ve romatizmalı rahatsızlıkları giderdiği bilinmektedir.
 • Egzamaya karşı etkilidir.
 • Hemoroit problemi yaşayan insanlar için alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Mesir Macununun Zararları Nelerdir?

Mesir macunu yan etkileri düşündüğünüz kadar fazla olan bir ürün değildir. Bu bakımdan zararı da bilinenin aksine çok azdır. Kullanıma bağlı olarak değişiklik gösterse de yine de az sayıda birtakım zarardan bahsetmek mümkündür. Bunlar;

 • Kalori yönünden zengin bir besin kaynağı olmasından dolayı fazla kilo alımında istemediğiniz doğurabilmektedir.
 • İçerisinde bulunan çeşit çeşit baharat sebebiyle fizyolojik açıdan alerjik bir etki göstermeniz mümkündür.
 • Keskin tadı sebebiyle mide ekşimesine yol açabilmesi mümkündür.

Mesir Macunu Cinsel İsteği Arttırır Mı?

Macunu cinsel istekliliği arttırmaktadır. İçerisinde enerji veren ve afrodizyak etkisi bulunan birtakım baharatlar olmasından kaynaklı olarak hem kadın hem de erkek için cinsel istekliliği arttırmaktadır. Ancak burada önemli olan kesinlikle doğru miktarda ve abartmadan yemek gerekmektedir. Aksi halde çeşitli alerjik reaksiyonlar göstermesi ya da bir enerji patlaması yaşamak mümkündür.

Mesir Macunu Yiyince Ne Olur?

Mesir macunu kalori açısından yüksek bir gıda olmasından dolayı fazla yendiğinde kilo almanıza neden olabilir. Her ne kadar tokluk hissi verse de fazlası tüketilmemelidir. Özellikle içerisinde bulunan herhangi bir baharat alerjiniz varsa yemeden önce dikkatli olmanız gerekmektedir.

Mesir Macunu Ne Zaman Yenir?

Mesir macunu yeme zamanı gibi bir zaman söz konusu değildir. İstediğiniz zaman dilediğiniz gibi yeme özgürlüğüne sahip olduğunuz besinlerden biridir. Ancak özellikle cinsel birliktelikten önce enerji vermesi adına kullanıyorsanız yarım saat önceden yemek birliktelik esnasında size etkili bir geri dönüş sağlayacaktır. Aynı zamanda rahatsızlandığını da soğuk algınlığı geçirdiğinizde yemeniz mümkündür.

Mesir Macunu Kaç Saatte Etki Eder?

Mesir macununun etki zamanı genel olarak vücuda değişmekle birlikte 30 dakikadır. Etki gösterilmeye başlandığı andan itibaren 12 saat kadar etkisi sürmektedir. 72 saate kadar etkinin devam ettiği de söylenmektedir. Bu durum sizin yaşantınıza ve Vücudunuzun gösterdiği tepki göre değişmektedir. Ancak genel olarak 30 dakikan önce herhangi bir etki beklemek doğru değildir.

Kuvvet Macunu Nereden Bulabilirim?

Kuvvet macunu bulmak için herhangi bir aktara gidip almak ya da herhangi bir büyük marketin içerisinde bulmak mümkündür. Oldukça yaygın olarak satılmaktadır. Yine de hem özelliklerini öğrenmek hem de daha net bir şekilde bilgi almak için aktardan almanız yararlı olacaktır. Bunlara ek olarak online alışveriş sitelerinden de bulabilirsiniz.

Mesir Macunu Bozulur Mu?

Mesir macunu son kullanma tarihi geçtiyse ve uzun süre açık alanda kaldıysa bozulur. Mesir macununun içerisinde glikoz maddesi varsa doğallığı bozulur ve bozulma oranı daha fazla artar.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın