Protein Tozu Kilo Aldırır Mı? Kas Yapar Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı? Kas Yapar Mı?

0

Protein tozu kilo aldırır mı? Sorusu, spora başlayan ve sporda protein tozu tüketmeye başlayan bireyler tarafından merak edilmektedir. Her ürün gibi bu ürünün de fazlası zarar, azı etkisizdir. Kullanımda zarar yoktur ancak miktarının iyi ayarlanması gerekir.

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

Uzmanların görüşlerine göre protein tozu aşırı tüketilmedikçe kilo alımına neden olmamaktadır. Protein tozu içerisinde bol miktarda protein bulunmaktadır. Uzmanların belirtmiş olduğuna göre kilo alımına neden olan maddeler karbonhidrat ve yağdır. Protein ise kilo alımına neden olmayan maddeler arasında yer almaktadır.

Protein en doyurucu besin olduğundan dolayı protein tozu kullanıldığı zaman tokluk hissi oluşuyor. Yapılan araştırmalara göre protein alımı arttığı zaman kişilerin gün boyunca daha az yemek yediğini göstermektedir. Bu nedenle protein tozu tüketildiği zaman kilo vermek daha kolay hale gelmektedir.

Protein Tozu Kas Yapar Mı?

protein tozu kas yapar mi

Özellikle sporcular için büyük önem taşımakta olan protein tozu, kullanıldığı zaman kas yapmanızı sağlamamaktadır. Protein tozu, kullanıldığı zaman kilo vermenizi ve antrenman yaparak kaslarınızı daha kolay bir şekilde geliştirebilmenizi sağlamaktadır. Sağlıklı beslenme ve besin takviyesi için protein tozu kullanılabilir.

Protein tozu, kullanıldığı zaman direkt olarak kas yapımına neden olmasa da kasların gelişmesine ve korunmasına yardım etmektedir. Ayrıca protein tozu kullanarak vücutta bulunmakta olan kötü kolesterolün de dönüştürülmesi mümkündür. Bu sayede vücudu geliştirmek ve kas yapmak daha kolay hale gelir.

Protein Tozu 1 Ayda Kaç Kilo Aldırır?

Protein tozunun aldırmış olduğu kilo, uygulanan diyete göre değişiklik göstermektedir. 2.000 kalorilik olarak hazırlanmış olan bir diyette günlük olarak protein alımı 50 gram ile 175 gram arasında değişiklik göstermektedir. Birçok kişi vücut ağırlığının kilogramı başına 0,4 gram protein ihtiyacı duymaktadır. Egzersiz yapmakta olan kişiler ise vücut ağırlıklarının kilogramı başına 0,5 ila 0,7 gram protein arasında değişiklik göstermektedir.

Yapılmış olan bu hesaplara göre kişinin vücuduna göre almış olduğu fazladan protein tozu, kişiye kilo olarak geri dönecektir. Bu nedenle protein tozu kullanılırken dikkatli ve ölçülü olmak oldukça önemlidir. Protein tozu kullanacak olan kişi, önce protein tozu miktarı hesaplaması yaparak protein tozu kullanmaya başlayabilir.

Protein Tozu Kilo Verdirir Mi?

Protein tozu dikkatli bir şekilde kullanıldığı zaman kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. Kişinin uygulamış olduğu diyete göre kullanması gereken protein tozu miktarı değişiklik göstermektedir.

Protein tozu, diyet içerisinde belirlenmiş olan miktarından daha fazla tüketildiği zaman kilo alımına neden olduğu için diyet içerisinde belirlenmiş olan miktara uymak büyük önem taşır.

Whey Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

Whey protein tozu, içerisinde bulundurmakta olduğu pek çok besinden dolayı fazla tüketildiği zaman kilo alımına neden olmaktadır. Protein tozu içerisinde peynir altı suyu tozu, laktoz, protein ve eser miktarda yağ bulunduğu için fazla tüketildiği zaman kişinin fazla kilo almasına neden olmaktadır. Ancak yapılan araştırmalara göre Whey protein tozu, kilo verme konusunda da yardımcı olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Süt Kilo Aldırır Mı? Geceleri İçmek Zararlı Mı?

Whey protein tozu kas yapmak için değil, kilo vermek ve yağ yapmak için kullanılmaktadır. Whey protein tozunun içerisinde bulunmakta olan protein miktarının fazla olup karbonhidrat ve yağ miktarının az olması nedeni ile Whey protein tozu ile kilo vermek oldukça kolaydır. Protein tozunun kilo vermeye yardımcı olmasının nedenlerinden biri ise içerisinde iştah kesici peptitler içeriyor olmasıdır.

Whey protein tozu içerisinde bulunmakta olan iştah kesici peptitler, bazı hormonların seviyesini kontrol ederek doygunluğu arttırıp iştahı azaltmaktadır. Bu sayede protein tozu kullanmakta olan kişiler, gün içeresindeki öğünlerinde eskisinden daha az miktarda yemek yemektedir. Bu nedenle protein tozu tüketirken protein tozu miktarını ayarlamak oldukça önemlidir.

Karbonhidrat Tozu Kilo Aldırır mı?

Karbonhidrat tozu ne kadar zamanda kilo aldırır, çok merak edilen vücut geliştirme sorularından biri. Gainer olarak da bilinen karbonhidrat tozu, düzenli ama kararında bir kullanım ile, bir ay (3 – 4 hafta) içinde etkisini göstermeye başlar. Ancak bu etkiyi görebilmek için, bir yandan da düzenli olarak spor yapmak gereklidir. Ayrıca, karbonhidrat tozu kullanımı sırasında vücutta vitamin eksikliği oluşabileceği için, kan değerlerinizi düzenli olarak takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın