Reishi Mantarı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme

Reishi Mantarı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

0

Reishi mantarı, Asya kıtasında yetişen ve faydalı olan bir mantar türüdür. Bilimde Ganoderma Lucidum adı ile bilinmektedir. Çin’de ise Lingzhi mantarı olarak bilinmektedir. Halk arasında ise ölümsüz mantarı olarak bilinen reishi mantarının çeşitleri arasında en fazla ‘’Kırmızı reishi mantarı’’ tüketilmektedir ve halk arasında bilinmektedir.

Sağlığa birçok faydası olan bu mantarın birçok rengi vardır. Mor, yeşil, beyaz, siyah, sarı ve beyaz gibi renkli türleri mevcuttur. En fazla kırmızı olanı tüketilmektedir.

İçindekiler

Reishi Mantarı Ne İşe Yarar?

Reishi mantarı, yorgunluk, öksürük, grip, sedef hastalığı, akciğer kanseri, solunum problemleri ve böbrek yetmezliği gibi sorunlara karşı kalkan görevi görmektedir. Belirtilen problemlerde olumlu etkisi görülmüştür. Çok güçlü bir antioksidan kaynağı olmasıyla bağışıklık sistemini de güçlendirici etkisi vardır.

Reishi Mantarı Faydaları Nelerdir?

Reishi mantarının faydaları şu şekildedir;

 • Kan akışını hızlandırmaktadır.
 • Cinsel gücü arttırmaktadır.
 • Yüksek tansiyonu dengelemektedir.
 • Kan basıncını düşürmektedir.
 • İştahı arttırmaktadır.
 • Sakinleştiricidir.
 • Hafızayı güçlendirici etkisi vardır.
 • Uyku probleminiz varsa düzelmesine yardımcı olmaktadır.
 • Enerji arttırıcı özelliği vardır.
 • Migrenden kaynaklı baş ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Adet döneminde ağrıları hafifletmektedir.
 • Anti-inflamatuvar özelliğine sahiptir.

Reishi Mantarında Hangi Vitaminler Var?

Reishi mantarında bulunan vitaminler; Riboflavin, tiamin, niasin, Potasyum, bakır ve C vitamini. İçerisinde barındırdığı bu vitaminlerle kansere savaş açmaktadır.

Reishi Mantarı Zararlı Mı?

Reishi mantarı, bir diğer adı ile ölümsüzlük mantarı zararlı değildir. Bilinçsiz tüketilmesi dahilinde ölüme ve karaciğer yetmezliğine neden olabilmektedir. Buna ek olarak kemoterapi alan hastalarında doktora danışması önerilmektedir.

Reishi Mantarını Kimler Kullanamaz?

Kemoterapi alan kişiler kesinlikle kullanmamalıdır. Bunun yanı sıra karaciğer yetmezliği problemi çeken, kan pıhtılaşma ilaçları kullanan ve ameliyata girecek olan kişilerin kullanmaması gerekir. Bunların yanı sıra hamile olan veya emziren kişilerin mutlaka doktora danışması gerekmektedir.

Reishi Mantarı Cilde Faydaları Nelerdir?

Reishi mantarı, egzama, sivilce, kaşıntı gibi cilt problemlerine karşı iyi gelmektedir. İçerisinde yer alan antioksidan ve vitaminler sayesinde vücudunuz daha da canlı görünmesini sağlayacaktır. Kan dolaşımı hızlanacağı için daha genç bir vücut sahibi de olabilirsiniz.

Reishi Mantarı Zayıflatır Mı?

Reishi mantarının direkt olarak zayıflama konusunda etkisi yoktur ancak dolaylı olarak vardır. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki fazla suyu ve ödemi atmaktadır. Bu durumda az da olsa kilo kaybı yaşanmaktadır.

İlgili içerik: Mantar Kilo Aldırır mı? Diyette Mantar Yenir Mi?

Reishi Mantarı Fiyatı Ne Kadar?

Reishi mantarı fiyatı 2500 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir. Ciddi faydaları olan ve az bulunan bu mantar türü ticari bir değere sahiptir.

Reishi Mantarı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Reishi mantarı antioksidan özelliğe sahip olduğu için bağışıklığınızı güçlendirir ve soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

Taze reishi mantarını kullanmak için ilk olarak yarım saat suda kaynatın. Daha sonra süzün ve tüketin. Eğer, kuru reishi mantarına sahipseniz ilk olarak toz haline getirerek suda çözülmesini sağlayın, daha sonra tüketin.

Reishi Mantarı Türkiye’de Nerede Yetişiyor?

Reishi mantarı Türkiye’de Kastamonu şehrinin Bozkurt ilçesinde yetişmektedir.

Farmasi Reishi Mantarını Kimler Kullanamaz?

Farmasi reishi mantarını hamileler, bebek emzirenler ve 11 yaşından küçük bireyler kullanamaz. Eğer, kullanmak isterlerse doktora danışmaları gerekmektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın