Paleo Diyeti Nedir? Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Paleo Diyeti Nedir? Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları

0

Paleo diyeti, ilksel topluluklardaki gibi avcı toplayıcı geleneğin sürdürülmesi yani işlenmemiş gıda tüketimi isteğine dayanır. Bu sayede obezite, kalp rahatsızlıkları veya onun gibi sağlık sorunları ortadan kalmış olur. Doğadan gelen yiyeceklerin yendiği bu rejimde et veya yumurta yendiği gibi şifalı otlar ve bitkiler de yenebilmektedir. Bu sistemi herkes kendi damak tadına göre uyguladığı için bazen et ağırlıklı beslenmenin yanında bazen bitki ağırlıklı beslenen de görülür.

İçindekiler

Paleo Diyeti Nasıl Yapılır?

Paleo diyeti yapmak, doğal beslenme ile yapılır ve ilk insanlar gibi sadece doğadan gelen besinlerin tüketimi esas alınır. Burada kimisi hayvansal gıdalar ve düşük karbonhidrat tercih ederken diğerleri ise daha çok bitki ve yüksek karbonhidratlı besin almışlardır. Herkesin kendi bünyesi ve beden yapısına göre doktor kontörlü dahilinde uygulayabileceği bir rejimdir. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

  1. Doğal besinler tüketilir
  2. Abur cubur veya şekerli gıda yok
  3. Bol egzersiz

1.Doğal Besinler Tüketilir

Burada önemli olan et, balık, yumurta gibi besinlerin yanında sebze, meyve, kuruyemişlerden yenmesidir. Onun haricinde paleo diyeti ile zayıflarken hiçbir şekilde işlenmiş gıda yenmez ve yasaktır. Tamamen atalarımızdan gelen kültürden beslenilerek hayatın içinden ve doğallığın zenginliklerinden beslenilir. Şifalı otlar, baharatlar ve sağlıklı yağlar da bunlara dahil olduğu için yemeklerinizi pişirirken sofranızı bunlarla taçlandırabilirsiniz.

2.Abur Cubur Veya Şekerli Gıda Yok

Kesinlikle işlenmiş gıda, şeker, meşrubat, süt ürünleri, baklagiller, suni tatlandırıcı, margarin ve trans yağ gibi ürünler diyet listesinde yer almaz. Bahsedildiği gibi tamamen işlenmeden içine katkı maddesi konmadan sofranıza gelen besinlerin tüketimine odaklanan bir programdır.

3.Bol Egzersiz

Bir zayıflama uygulamasında olmazsa olmaz şey spor yapmaktır. Çünkü beslenme düzeninizin vücudunuz üzerinden yaptığı etkinin belli olması ettiğiniz harekete bağlıdır. Düzenli egzersiz yapıp hareket halinde olduğunuz zaman fit bir görünüme kavuşmanız da kaçınılmaz olacaktır.

Paleo Diyetinin Faydaları

Paleo diyeti faydaları, bunu yazan kişiye göre sağlığa çok faydalı olsa da kanıtlanmış bir yararı yoktur. Loren Cardioan bunun uygulanıldığı takdirde kanserde azalma ve kalp rahatsızlıklarının engellenmesi gibi birçok olumlu durumun ortaya çıkacağını söylemektedir. Özellikle obezite, diyabet ve çeşitli vücut ağrılarına iyi geleceği düşünülen bu programda uzun vadede nasıl sonuçlar doğacağı belirsizdir. Eğer kalıcı bir zayıflık istiyorsanız sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirip uzman bir diyetisyen ile çalışmanız gerekmektedir.

Paleo Diyetinin Zararları

Paleo diyeti zararları, her diyette olduğu gibi bırakınca kilo alımına yol açabilmesi muhtemeldir. Ayrıca, bazı besinlerin hiç tüketilmemesi veya az yenmesi vitamin ve mineral eksikliğine yol açacaktır. Örneğin süt ürünlerinin olmaması kalsiyum eksikliği yapacağı gibi vücutta halsizlik ve yorgunluk da baş gösterecektir. Kesinlikle kendi kafanıza göre hiçbir rejime başlamamanız önce bir doktora danışmanız önerilmektedir.

Paleo Diyeti İle Zayıflayanlar Var Mı?

Paleo diyeti ile zayıflayanlar dendiğinde genel yorumlar mevcuttur. Ünlüler tarafından çok fazla denendiğine dair veri bulunmadığı için spesifik bir yorum yapmak güçtür. Ama yapanlardan olumlu etki alanların yanında memnun kalmayanlar da görülür. Hiçbir şekilde rastgele rejim yapılmaması önce bir doktora danışılması gerektiğini sakın unutmayın. Çünkü, sağlığınız her şeyden daha değerli ve kendinizi zayıflamak için yok yere yıpratmaya değmez.

Otoimmün Paleo Diyeti Nedir?

Otoimmün paleo diyeti, bağırsağa iyi gelen ve sağlık seviyesini yükselten besinlerin tüketimidir. Bağırsak duvarını rahatsız eden ve florasında iltihap oluşturan yiyeceklerin tüketilmemesine dayanır. Zaten atalardan gelen doğal yemek alışkanlığının devamına dayanan bu sistemde önemli olan işlenmemiş gıdaların yenmesidir. Mideye yardımcı olan ve metabolizmayı rahatlatan bir yöntemdir ayrıca sindirimi de kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın