Salamura Yaprak Küflenirse Ne Olur? Neden Çürür?
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Salamura Yaprak Küflenirse Ne Olur? Neden Çürür?

0

Salamura yaprak küflenirse, içinde bulunduğu bidondan çıkartılmalıdır. Bu şekilde diğer yaprakların da küflenmesinin önüne geçilir. Küflenen salamura yaprağın dokusunda, yapısında ve kokusunda birtakım değişimler gözlenir. Yaprağın rengi olduğundan daha koyu bir renge bürünür, kokusunda keskin ve ekşimtrak bir koku oluşur. Yaprağın dokusunda ise kabarmalar gözlemlenir.

Salamura Yaprak Neden Çürür?

Yaprağın içinde bulunduğu bidonun hava alması, çürümesine sebep olmaktadır. Aynı zamanda konuyla ilgili diğer sebepler şu şekildedir:

  • Yaprağın taze olmaması
  • Suyunun ve tuzunun dengesizliği
  • Suyun ve tuzun gerektiği zamanlarda eklenmemesi
  • Bulunduğu Ortamın Koşullarındaki Sorunlar
  • Çürük Yapraklar ile sağlam yaprakların bir arada tutulması

Salamura Yaprak Bozululur mu?

Evet, salamura yaprak bozulabilir.  Yukarıda sayılan sebeplerin yaşanması durumunda yaprakların dayanıklılık süresi kısalabilir ve bozulmalar meydana gelir. Bidondan, bozulan salamura yapraklar çıkartıldığında yeniden tuzlu su eklenmelidir.

Salamura Yaprak Nerede Muhafaza Edilir?

Salamura yaprak, serin ve kuru bir yerde muhafaza edilir. Yaprakları kontrol edip suyu bittikçe su eklemek dayanıklılık sürelerini uzatacaktır.  Güneş almayan bir yerde duran salamura yapraklar bulunduğu bidona ya da kavonoza zarar gelmeyeceğinden ötürü daha uzun süre dayanıklılığını korur. Bir diğer yöntem de şu şekildedir:

Salamura yaprağı tuzlu suda haşlandıktan sonra çıkarılıp soğuması beklenir. Soğuduktan sonra suyunu yeteri kadar sıkmak mühimdir. Bu işlemlerden geçen salamura yapraklar, buzdolobı poşetlerine koyularak derin dondurucuda muhfaza edilir. Bu şekilde yapraklar, uzun süre dayanıklılıklarını korur ve küflenmezler.

Salamura Yaprak Küflenirse Yenir mi?

Hayır, salamura yaprak küflenirse yenilmez.  Küflenen salamura yaprağın tadı ve dokusu farklı olduğundan dolayı en başta midemiz olmak üzere bize dokunabilir. Dolayısıyla küflenen salamura yaprakları ayırarak geri kalan yaprakları temize çekebilir ve tüketebiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken diğer yaprakların arasında gözden kaçırılan küflü bir yaprağın bulunmamasıdır.

Salamura Yaprak Zehirler mi?

Hayır, salamura yaprak zehirlemez. Uygun koşullarda saklanan salamura yapraklar 2 yıl kadar dayanabilmektedir ve rahatlıkla tüketilebilir. Ancak herhangi bir küf veya bozulma varsa her bozulan yiyecek de karşılaşılabileceği üzere zehirleyebilir, böyle bir durumda doktora başvurmak en sağlıklı karar olacaktır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın