Türkiye’nin Bir Ucundan Bir Ucu Kaç Kilometredir?
  1. Ana Sayfa
  2. Coğrafya

Türkiye’nin Bir Ucundan Bir Ucu Kaç Kilometredir?

0

Türkiye’nin en doğu ucu ile en batı ucu arasındaki uzaklık yaklaşık 1650 kilometredir. Bu uzaklık hesabı farklı noktalar esas alındığında ya da yer şekilleri göz önünde bulundurulduğunda farklılık gösterebilmektedir.

Türkiye’nin Doğusu İle Batısı Arası Kaç Dakika?

Türkiye’nin en doğu ve en batı noktaları arasında 1 saat 16 dakikalık bir saat farkı vardır. Türkiye’de 2016 yılından beri sabit saat uygulaması geçerli olmuştur. Bu nedenle yaz – kış saati uygulaması kalkmış ve ülkenin genelinde 300 derecelik meridyenin esas alındığı saat dilimi uygulanmaya başlamıştır.

Türkiye’nin Kuzeyi ile Güneyi Arası Kaç Km?

Ülkemizin en kuzey ve güney uçları arasındaki uzaklık ise 650 kilometredir.

Türkiye’nin Çevresi Kaç Km?

Türkiye’nin çevresi 8333 kilometresi deniz sınırı, 2875 kilometresi kara sınırı olmak üzere toplam 11.208 kilometredir. Türkiye bir yarımada ülkesi olduğundan deniz sınırı kara sınırından fazladır.

Edirne Hakkari Arası Kaç Km?

Edirne, ülkenin en batısında bulunan illerimizden biri iken, Hakkari en doğuda yer alan illerinden biridir. Edirne ve Hakkari illerinin birbirine olan uzaklığı 2028 kilometredir. İller arasında kuş uçumu uzaklık çok daha kısadır, ancak Edirne’den Hakkari’ye karayolu ile gitmek isteyen bir kişinin 2028 kilometre yol gitmesi ve yaklaşık 23 saatlik bir araba yolculuğu yapması gerekmektedir.

Türkiye’nin Bir Ucundan Bir Ucu Neresi?

Türkiye’nin en doğusundaki ilçe Iğdır’da bağlı olan Aralık ilçesidir. En batıdaki ilçemiz ise Çanakkale’ye bağlı Gökçeada’dır. Türkiye’nin en kuzey ilçesi Kırklareli’ne bağlı Kofçaz ilçesi iken, en güney ilçesi Hatay Yayladağı’dır. Bu ilçeler Türkiye’nin en uç ilçelerini oluşturur.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın