Veganlar Bal Yer Mi? Vegan Bal Var Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Veganlar Bal Yer Mi? Vegan Bal Var Mı?

0

Veganlar neden bal yemez sorusunun cevabı, en basit şekliyle balın hayvansal gıda olması ve üretim süreçlerinde başta kraliçe arı olmak üzere bütün koloninin sömürülmesi şeklindedir.

Veganizm, sadece et yenmeyen bir diyet şekli değil, aynı zamanda ahlaki bir duruştur. Bu nedenle, hayvanların yaşamlarının ve emeklerinin çalınmasına, onların sömürülerek ticari faaliyet için kullanılmasına karşı çıkarlar. Ancak arılar birer böcek türü olduğundan, kimi veganlar balı hayvansal bir ürün olarak görmez ve diyetlerine alır.

Bu, veganizm açısından doğru olmayan bir pratiktir ve veganların büyük çoğunluğu baldan da ahlaki gerekçelerle uzak durur. Gelin, bu durumun nedenlerini birlikte inceleyelim:

  • Bal üretiminde, kraliçe arı kovanı terk edemesin diye kanatları koparılır,
  • Üretilen balı yüksek şekerli şurupla değiştirmek,
  • Hastalığın diğer kovanlara yayılmasını önlemek amacıyla arılara tedavi edici solüsyonlar vermek yerine kovanı tamamen yok etmek, arılarını öldürmek.

şeklinde gerekçelerle, veganlar bal tüketimine karşı çıkar. Bunlar tamamen ticari çıkar gözetilerek yürütülen, hayvanların sağlığını ve türünü düşünmeden yapılan zalimce uygulamalardır.

Çam Balı Vegan Mı?

Çam balı, arılar tarafından çiçeklerden değil de ağaçlardan öz alınarak üretilir. Dolayısı ile, yine bir hayvan sömürüsü durumu söz konusudur ve bu nedenle veganlar çam balı da tüketmez.

Vegan Bal Var Mı?

Vegan bal maalesef yok. Bal dediğimiz besinin üretim süreçlerinin tamamında hayvan sömürüsü söz konusu olduğu için, vegan bal gibi bir üründen söz etmek mümkün değildir. Ancak, balın yerine -aynı tada sahip olmasa da- tüketilebilecek başka gıdalar vardır:

  • Pekmez
  • Katkısız reçel
  • Akçaağaç şurubu
  • Agave şurubu

Bu gıdalar, bal için iyi birer vegan alternatiftir. Ancak çok fazla tüketildiğinde şeker hastalığına yol açabileceği unutulmamalıdır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın