Şampuan, Sabun, Saç Kremi ve Çamaşır Deterjanının Son Kullanma Tarihi Geçerse?
  1. Ana Sayfa
  2. Püf Noktaları

Şampuan, Sabun, Saç Kremi ve Çamaşır Deterjanının Son Kullanma Tarihi Geçerse?

0

Tarihi geçmiş şampuan kullanımı saç derisinde soyulmaya saçlarda dökülmeye ve şampuanın temas ettiği bölgelerde kızarıklıklara sebep olabilir bu yüzden tarihi geçmiş şampuanların kullanımı sağlıklı değildir. Şampuanların bozulmadan durabilmesi için içine eklenen kimyasal maddeler tarih geçtikten belli bir süre sonra vücuda zarar verebilir.

Sabunun Son Kullanma Tarihi Geçerse Ne Olur?

Son kullanma tarihleri 1-3 yıl arası değişiklik gösterir. Bu tarihlerden sonra sabun köpürüyorsa ve üzerinde küfe benzer izler oluşmadıysa kullanılabilir. Doğal sabunların içerisinde çeşitli uçucu yağlar bulunduğu için 1 sene içerisinde tüketilmesi uygundur. Tarihi geçen sabunlar içlerinde bulunan bakteri temizlemeye yardımcı etkileri kullanım süresi ve saklanma şartlarıyla kaybedebilir.

Saç Kreminin Son Kullanma Tarihi Geçerse Ne Olur?

Son kullanma tarihi geçmiş saç kremleri kullanıldığında saç kremlerinin içinde bulunan kimyasal maddeler cilde zarar verebilir deride soyulma ve saçta dökülme gibi durumlara yol açabilir bu yüzden kullanılması sağlıklı değildir.

Çamaşır Deterjanının Son Kullanma Tarihi Geçerse Ne Olur?

Çamaşır deterjanlarının son kullanma tarihi geçtiğinde kullanılırsa lekeleri çıkarma durumları ortadan kalkar elbiselerinizi kirli bırakabilirler ayrıca makinelerin içinde çözülmez ve elbiselerinize yapışarak kalıcı izler bırakabilir. Makinelerin kullanım ömürlerine de zarar verebilirler. Bu yüzden son kullanma tarihi geçen çamaşır deterjanlarını kullanmamaya özen gösterilmesi gerekir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın