Şampuan Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Şampuan Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?

0

Şampuan yaklaşık olarak 8 gibi bir pH değerine sahip olduğundan dolayı bazdır. İnsan vücudunun belirli bir pH değeri olduğu gibi saç ve baş derisinin de belirli bir pH değeri bulunmaktadır ve bu pH değerini korumak saç sağlığı için oldukça önemlidir. Saçlar için şampuan başta olmak üzere saç kremi, saç köpüğü, saç şekillendirici vb. birçok ürün kullanılmaktadır. Bu ürünler doğru pH aralığında olmadığında saç ve baş derisinin pH dengesini bozabilmektedir.

Saç bakım ürünlerinin neden doğru pH değerine sahip olması gerektiği yukarıda ifade edilmektedir. Bununla birlikte bu pH değerinin bozulmaması için saçların ve baş derisinin teşhisinin yapılması ve elde edilen sonuca göre bir bakım rutini oluşturulması gerekmektedir. Aksi takdirde bir türlü istenilen görünüme kavuşamayan bakımsız saçlar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Doğru bakım rutini ile ise canlı ve parlak görünen sağlıklı saçlara sahip olmak mümkündür.

Şampuan PH Değeri Kaçtır?

Şampuan pH değeri neredeyse 8 olarak bilinmektedir. Bu da şampuanın alkali bir yapıda olduğunu göstermektedir. PH değeri maddelerin içerisindeki hidrojen iyonlarının yoğunluğunu ölçerek asitlik bazlık durumları hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan değerdir. Bu değerin temel prensibi asitlerin sulu çözeltilerine hidrojen; bazların hidroksit iyonu bırakasıdır. Bir maddenin asit, baz ya da nötr olduğunu anlamak için oldukça pratik bir yoldur.

PH değeri bilinen bir maddenin asit mi baz mı yoksa nötr mü olduğunu anlamak için hangi değerin neyi ifade ettiğini bilmek gerekmektedir. Bunu bilmenin yolu ise oldukça basit ve kısa olan pH sisteminden geçmektedir. PH sistemine göre 7 değeri nötrlüğü, 7’nin altında olan değerler asitliği, 7’nin üzerinde olan değerler bazlığı ifade etmektedir. Bu basit sisteme göre şampuanın pH değeri 7’nin üzerinde olduğundan dolayı bu madde bazlar grubunda yer almaktadır.

Şampuan Nötr Mü?

Şampuan nötr maddelerin sahip olduğu pH değerinde olmadığından dolayı nötr değildir. Yukarıda da ifade edildiği gibi nötr maddelerin pH değerleri 7 olarak ölçülmektedir. Ancak şampuanın pH değeri 7 değil 8 olarak ifade edilmektedir. Bu da şampuanın nötr bir madde değil zayıf bir baz olduğunu göstermektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın