LNB Aşırı Yüklendi Ne Demek? Nasıl Düzelir?
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

LNB Aşırı Yüklendi Ne Demek? Nasıl Düzelir?

0

LNB aşırı yüklendi hatası televizyonlarda sık görülebilen bir hatadır. Televizyon ve çanak anten arasındaki bağlantının sorunlu olduğuna işaret etmektedir. Her ne kadar hata ortaya çıktığında kullanıcılar için çekinceye neden olsa da çözümü oldukça kolaydır.

LNB Aşırı Yüklendi Nasıl Düzelir?

LNB aşırı yüklendi hatasını çözmek için öncelikle televizyonun fişini prizden çekin. Uydu kablosu televizyon arkasında SATELLITE yazmakta olan girişe tam takılı olup olmadığının kontrolünü yapın. Tam olarak yerine takarak tekrar deneme yapınız.

Takılı durumda yine hata veriyorsa uydu kablosunun televizyona ya da uydu alıcısına takılı olan kısmında paslanma veya eskime meydana gelebilir. Uydu kablosunu bu kapsamda televizyonun arkasından sökünüz. Kablo ucunda yer alan metal parçayı çıkarın, kablonun ucunu da 1 – 2 cm keserek yeni bir ağız açmış olun. Anten kablosu ucunda bulunan bakır ve folyodan yapılan kısmın birbirine değecek şekilde bir araya getirin. Kablo ucundan çıkarılan metal parçayı tekrar kabloya takın ve televizyonun girişine veya uydu alıcısına takın. Uydu kablosunun televizyona giriş kısmında sorun bulunmuyorsa merkezi sistemin, çanak antenin, televizyona kadar olan kablonun ve çanak üzerinde yer alan LNB’yi elektronikçiye kontrol ettirebilirsiniz. Tesisatta meydana gelen kısa devre bu soruna yol açabilir.

LNB Kısa Devre Yaptı Ne Demek?

LNB kısa devre yaptı ifadesi çanak antende, televizyon kablosunda, çanak anten üzerinde bulunan LNB’de kısa devre oluştuğunu anlatmaktadır. Bu durum elektronikçi vasıtası ile çözülecektir. Kısa devre aşırı kullanım, ısı değerleri ve malzeme kalitesi gibi durumlardan kaynaklanabilmektedir.

İlgili içerik: Televizyon Ölçüleri | Kaç İnç Kaç Cm? TV Ekran Boyutları

Tuner Çıkışı Aşırı Yüklendi Ne Demek?

Tuner çıkışı aşırı yüklendi ifadesi tuner çıkışının bağlantı yerinde bozulmaya bağlı olarak kopma, kırılma, ezilme ve yırtılma meydana gelmesi halinde verilen ifadedir. Bu tür uyarı oluştuğunda mutlaka bağlantı yerlerinin kontrol edilmesi gerekir.

LNB Yüksek Frekans Kaç Olmalı?

LNB yüksek frekans 10600; 22 khz; otomatik; 12 V; kapalı; DISEgG ; LNB1; Frekans; 11844; Sinyal ; %99 şeklinde olmalıdır.

LNB Frekansı Ne Olmalı?

Mevcut LNB frekansı 1844 V 2222 ya da 11747 H 27500 değerlerinde olmalıdır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın