El Sanatlarının Yaşatılması ve Tanıtılması İçin Neler Yapılmalıdır?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

El Sanatlarının Yaşatılması ve Tanıtılması İçin Neler Yapılmalıdır?

0

El sanatları çalışmalarına olan ilgi her geçen gün artıyor. Ancak el sanatları ile uğraşan kimselerin çalışmalarını sergilerken internet çağının imkanlarından yeterince yararlanamadığını söyleyebiliriz.

El sanatları genellikle toplumun kültürel ögelerini yansıtmak ve yaşatmak için kullanılır. Geçmişten gelen izleri sergileyen bu çalışmalar, varlıklarını sürdürebilmek adına daima modern yöntemlerle alıcıya sunulmalıdır. Günümüzde dijital medyanın kullanımı bu konuda önemli avantajlar yaratacaktır. Bu noktada tavsiye edilen yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Çevrimiçi Pazar Yerlerinin Kullanımı​

El sanatları ve el yapımı eşyaların satılması çevrimiçi pazar yerlerine trafik çekmenin harika bir yoludur. Bu nedenle el yapımı çalışmalar e-ticaret sitelerine değer katarken öne çıkarılabilir.

Popüler pazaryerleri potansiyel müşterileri otomatik olarak markaya getirecektir, yani orada reklam için daha az uğraş sarf etmek gerekir. El sanatları mağazasını tanıtmak ve kaliteli ürünler, ürün fotoğrafları, açıklamalar, fiyatlandırma stratejisi vb. oluşturmak için işin diğer yarısı satıcıya kalmış olacaktır.

2. E-ticaret Web Siteleri​

El sanatları çalışmalarının tanıtılabileceği bir marka oluşturmak için bir web sitesi şarttır. Bir web sitesinin ötesinde, bir e-ticaret web sitesi, satıcıların markalarını tanıtmalarını ve ürünlerini kendi çevrimiçi mağazalarında satmalarını sağlar.

Bir e-ticaret web sitesine sahip olmak, satıcıların siparişleri yönetmesine, satın alma işlemlerini izlemesine, müşterilere fırsatlar sunmasına, SEO çalışmalarını yönetmesine ve el sanatları mağazasına gelen trafikten diğer yararlı bilgileri almasına olanak tanır. Günümüz koşullarında e-ticaret siteleri her marka adına önemli olduğu için el sanatlarının yaşaması ve yayılması adına da bu yolu kullanmak avantaj yaratacaktır.

el sanatlari
el sanatlari

3. Yerel Pazarlar ve Etkinlikler​

El sanatları işini internet ortamının haricinde sergilemek de mantıklı olabilir. Etkinliklere katılarak çalışmaların daha fazla insana ulaşması adına faydalıdır. Bu sayede insanlar çalışmaları görebilir ve sahibi ile yüz yüze görüşebilir. Bu yöntem kişisel ve samimi bir müşteri deneyimi yaratır. Etkinliklerdeki bazı stantların satışı maliyetli olabilir, bu nedenle yüz yüze etkinlikler yapmayı düşünenlerin ekstra maliyetleri göz önünde bulundurması lazımdır. El Sanatları, Sosyal Medya ve Reklamcılık​

Müşterilerinizin en sık kullandığı kanallarda düzenli olarak paylaşımlarda bulunmak el sanatlarının temsil ettiği markaya sosyal medyada bir varlık kazandırabilir. Günümüzde el sanatları çalışmalarının en çok kullanması gereken yöntem belki de budur. Bu platformlardan birkaçının birleşimi kullanılabilir. Ancak tüm sosyal medya platformlarının hedef topluluklarla bağlantı kurmak ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için elverişli olmayacağını unutmayın.

Son yıllarda, özellikle Instagram’da el işi ürünlerin satışları arttı. Gerek havale / EFT yolu ile, gerekse kapıda ödeme yolu ile evde oturarak para kazanan insanların sayısı bir hayli arttı.

4. Blogculara ve Influencerlara Ulaşmak​

Günümüzde birçok insan Influencerlardan etkilenerek satın alma davranışı gösteriyor. El sanatları çalışmalarının daha iyi yayılabilmesi adına kullanılabilecek modern yöntemlerden birisi de bu isimlere ulaşarak reklam yaptırmaktır.

Ayrıca sektörle ilgili blog yazarlarının mağazanız ve etkinliklerden ilham alan bazı ürünler (Örneğin Anneler Günü, Sevgililer Günü vb.) hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

5. Kadın ve Öğrenci İstihdamından Faydalanmak​

El sanatlarının yaşatılması adına çalışma yürütmek isteyen kişi kendini işveren olarak nitelendiriyorsa ev kadınları ve öğrencilerle işbirliği yapmak mantıklı olabilir. Ek gelir sağlamak isteyen öğrenciler genellikle bu fikre sıcak bakacaktır. Ayrıca ev kadınları da zaman sorunu olmadığı müddetçe tıpkı öğrenciler gibi bu alanda çalışmak isteyebilir.

6. Topluluk Odaklı Çalışmalar​

El sanatlarında en çok tercih edilen ürünler genellikle konsept ifade eden çalışmalardır. Örneğin bir müzik grubunun solistini temsil eden büstü satın almak isteyen insanlar bulmak daha kolay olacaktır.

Bu çalışmaları niş hale getirmek, onların yaşatılması ve daha iyi tanıtılması adına olumlu sonuçlar doğurabilir. Bu noktada spor kulüplerinden politik hareketlere, müzik tarzlarından dini sembollere dek birçok alanla ilgili çalışma yürütülebilir. Çalışmaların niş olması hedef kitleyi analiz etme işini kolaylaştıracaktır.

Yorum Yazın