Haşlanmış Buğday Kilo Yapar Mı? Verdirir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Haşlanmış Buğday Kilo Yapar Mı? Verdirir Mi?

0

Haşlanmış buğday kilo yapar mı? Sorusu, özellikle Türkiye gibi buğday yönünden zengin olan ülkelerde sorulması gereken bir soru. Buğday, bilinçsiz bir şekilde tüketildiğinde ciddi derecede kilo yapabilir. Dilerseniz, daha fazla uzatmadan detaylara geçelim;

Haşlanmış Buğday Kilo Yapar Mı?

Çeşitli ürünlerde yaygın olarak kullanılmakta olan buğday, haşlanarak tüketilse de fazla tüketildiği zaman kilo alımına neden olmaktadır. Haşlanmış buğday içerisinde bulunmakta olan karbonhidrat ve glisemik indeks maddeleri nedeni ile haşlanmış buğday fazla miktarda tüketildiği zaman yağlanma ve kilo alma gibi problemlere neden olmaktadır.

Fazla tüketildiğinde kilo alımına neden olmakta olan tam taneli haşlanmış buğdayın 1 su bardağı 249 kalori iken 100 gram yani 1 çay bardağı tam taneli haşlanmış buğday 98 kalori etmektedir. Kalori miktarına bakıldığı zaman haşlanmış olan buğdayın normal buğdaydan daha fazla kilo alımına neden olduğu görülmektedir.

Normal Buğday Kilo Yapar Mı?

Normal buğday, içerisinde karbonhidrat ve glisemik indeks gibi maddeleri fazlasıyla içerdiği için kolaylıkla kilo aldırmakta olan yiyecekler arasında bulunmaktadır. 1 su bardağı buğday 626 kalori aldırırken 1 yemek kaşığı buğday 30 kalori aldırmaktadır. Bu nedenle buğday tüketileceği zaman tüketim miktarına dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

1 porsiyon buğday 20 kalori olduğu için almış olduğunuz kaloriyi yakma konusunda endişe etmenize gerek kalmaz. 1 porsiyon buğday, düşük kalorili gıdalar arasında yer aldığı için gün içerisinde kolay bir şekilde 20 kaloriyi yakabilirsiniz. 1 porsiyon normal buğdayı yakmak için 3 dakika yürümeniz, 2 dakika bisiklet sürmeniz, 2 dakika boyunca yüzmeniz ya da 1 dakika koşmanız yeterli olacaktır.

Haşlanmış Buğday Kilo Verdirir Mi?

Buğday, metabolizmanın daha hızlı ve aktif bir şekilde çalışmasını sağladığı için haşlanmış olarak gereğinden fazla tüketilmediği zaman kilo verilmesine yardımcı olabilir. Buğday içerikli olan yiyeceklerin içerisinde bulunmakta olan katkı maddeleri, kişilerin kilo almasına neden olan maddelerdir. Bu nedenle buğdayın kilo verdirici özelliğinden yararlanılabilmesi için buğdayın en sade hali ile tüketilmesi gerekmektedir.

Haşlanmış buğday ile kilo verirken haşlanmış buğdayın sağlamakta olduğu faydalardan da kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz. Haşlanmış buğdayın sağlamakta olduğu ilk fayda göz sağlığını korumaktır. Buğday bileşenleri içerisinde bulunmakta olan bol miktarda E vitamini ve çinko sayesinde görme kabiliyetinizi olumlu yönde etkileyebilir, aynı zamanda görme kaybı riskinizi de en aza indirgeyebilirsiniz.

İlgili içerik: Buğday Ne Zaman Ekilir? Buğdayın Hasat Zamanı Ne Zamandır?

Lifli bir besin olan buğday sayesinde bağırsaklarınızın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayarak kabızlık ve benzeri sorunlardan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Buğday içerisinde bulunmakta olan kalsiyum minerali sayesinde dişlerinizi v kemiklerinizi güçlendirebilirsiniz. Ayrıca haşlanmış buğdayı yeterli miktarda tüketerek saçlarınızın dökülme miktarını da büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Buğday, kan şekerini dengelemekte olan bir ürün olduğu için haşlanmış olarak tüketildiği zaman da kanda bulunmakta olan glikoz seviyesi yükseldiği zaman düşürülmesine yardımcı olarak diyabete iyi gelir. Bu nedenle ise diyabet hastaları tarafından düzenli olarak tüketilmekte olan haşlanmış buğday ile daha sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın