Nişasta Kilo Aldırır Mı? Buğday veya Mısır Nişastası?
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Nişasta Kilo Aldırır Mı? Buğday veya Mısır Nişastası?

0

1 bardak buğday nişastası 386 kalori olduğu için nişasta kilo aldırmaktadır. Diyetlerde uzman kontrolü dahilinde eser miktarda nişasta tüketimine izin verilebilmektedir. 1 çorba mısır nişastası ise düşük kalorili ürün sayılmasından dolayı kilo aldırmamaktadır.

Diyetlerde nişasta kilo aldıran bir ürün olduğu için genel olarak tüketilmesi yasaklı üründür. Fakat bir çorba kaşığı miktarında kullanıldığı zaman düşük kalorili sayılacağı için kilo aldırmamaktadır.

İçindekiler

Buğday Nişastası Kilo Aldırır Mı?

Buğday nişastası sürekli tüketildiğinde kilo aldırmaktadır. 1 bardak buğday nişastası 386 kalori olduğu için eser miktarda tüketmek gerekmektedir.

Diyetlerde bazen ufak ölçülerde nişasta tüketimine izin verilebilmekte, danışanlar diyetlerinde kontörlü sağlamak için arada kaçamak yapabilmektedir. Fazla tüketildiğinde kilo aldıran besinler arasında olan nişasta türevleri, kontrollü tüketilmesi gerekilen besinler arasındadır. Günde 1 porsiyon tüketilmesi önerilmekte, ancak her gün yenmesi önerilmemektedir.

Mısır Nişastası Kilo Aldırır Mı?

1 çorba kaşığı mısır nişastası 37 kalori olduğu için az yenildiği takdirde kilo aldırmamaktadır. Ancak, sürekli ve fazla tüketildiği takdirde kilo aldırma yönü olduğu için buna dikkat etmek önemlidir.

Diyet yaparken 1 çorba kaşığı mısır nişastası tüketmek arada sırada beslenmeyi dengelemek için faydalı olabilmektedir. Fazla tüketildiği zaman kilo aldıran bir ürün olduğu için dikkatli tüketilmesinde fayda vardır.

Diyette Nişasta Yenir Mi?

Diyette kontrollü ölçüde nişasta yenmesinde bir sakınca yoktur. Nişasta içeren besinlerin diyet zamanında kontrollü tüketilmesi kilo alımında bir sorun çıkarmamaktadır.

Ancak, her gıdada olduğu gibi nişastanın da eser miktardan fazla tüketimi gerçekleştiğinde kilo alımı gerçekleşmektedir. Diyetisyen kontrolünde ilerlemek her daim daha sağlığı ve doğru olacağı için yiyecek gramajlarını hesaplamada diyetisyenden yardım almakta fayda vardır. Nişastanın içerisinde kilo alımına ve yağ depolamaya yardımcı olan şekerli katkı maddeleri bulunmasından dolayı sağlık açısından zararlıdır. İleride kiloya bağlı sağlık sorunları yaşamamak için tamamen doğal protein ve karbonhidratların dengede olduğu bir beslenme stiline geçmek gerekmektedir.  

Patates Yemeği Kilo Yapar Mı?

Patates yemeği kilo aldırmamakta, normal ölçülerde tüketiminde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Diyetteyken haşlama patates tüketmek kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Her yiyecekte olduğu için patates yemeği de fazla tüketildiği zaman metabolizma düzenini bozabilmektedir. Kilo almamak için tüm yemekleri dengeli ve ölçülü bir biçimde tüketmekte fayda olduğu söylenebilmektedir. Patates yemeğini çok yağlı pişirmediğiniz ve porsiyonunu dengeli tuttuğunuz ölçüde kilo almanız mümkün değildir.

İlgili İçerik: Bebe Bisküvisi Kilo Aldırır Mı?

nisasta zararli mi
nisasta zararli mi

Nişasta Zararlı Mı?

Nişasta ölçüsüz kullanıldığı zaman vücutta yağlanma ve kilo yapması bakımından zararlıdır. Nişasta unlu mamullerden yüksek kalorili bir üründür ve diyetlerde kontrollü tüketilmesi önerilmektedir.

Kilo almamak için unlu mamulleri nadiren ya da hiç tüketmemekte fayda vardır. Zayıflama sürecinde organik ve doğal ürünlerin tüketilmesi metabolizmanın korunması için önemlidir. Çok fazla şeker içermesi bakımından nişastanın, vücutta yağ birikimin ortaya çıkardığı söylenebilmektedir. Diyetisyen onayı olmadan her gün nişasta ve türevlerinin tüketilmesi oldukça zararlıdır. Doktor kontrolünde eser miktarda nişasta içeren besinlerin tüketilmesinde ise fayda vardır.

Dirençli Nişasta Nerelerde Bulunur?

Kahvaltılık gevrek, ekmek, buharda pişerek üretilen besinler, tahıl, susam, tohum, baklagiller, pişirilip soğutulmuş pirinç- makarna ve patates gibi besinlerde dirençli nişasta vardır. Olgunlaşmamış muz ve mısır nişastası içerisinde de dirençli nişasta bulunmaktadır.

Nişastanın her gün tüketildiği takdirde kilo alımına neden olan sağlıksız bir ürün olduğu bilinmektedir. İçerindeki kalori miktarı diyetteki bireylerin fazla tüketemeyeceği bir ürün olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, diyetisyeninizin onayı olmadan her gün nişasta içeren besinler tüketmemeniz gerekmektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın