Trafik İşaret Levhalarının Geometrik Şekilleri Ne Anlama Gelmektedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Trafik İşaret Levhalarının Geometrik Şekilleri Ne Anlama Gelmektedir?

0

Geometrik şekiller trafik içinde levhaların çeşitli manalar belirtmesinden ve araç sürücülerinin dikkatlerini çekerek kaza, hata gibi durumları yapmalarının önüne geçmek gayesi ile kullanılmaktadır. Bu çeşit işaretler bu şekillerle bilindiklerinden araç sürücüleri uzaktan dahi görseler hemen belirtilmek istenen mesajı kolaylıkla anlayabilmektedirler.

Trafik Levhalarının Farklı Geometrik Şekillerle Gösterilmesinin Sebebi Nedir?

 Trafik levhalarının farklı geometrik şekillerde gösterilmesinin nedenleri aşağıda maddeler halinde gösterilmektedir:

  • Tüm trafik levhaların şekilleri farklıdır çünkü tüm trafik levhalarının şekli aynı olsaydı bu durum karmaşık durumlara neden olurdu ve kazalara sebep verebilir.
  • Trafik işaret levhalarının üstünde farklı farklı renkler vardır. Bu durumun nedeni, mavi levhaların bilgilendirici özellik göstermesi, kırmızı renkli trafik işaret levhalarının ise uyarıcı işaret levhası olmasıdır.
  • Yapım ve onarım trafik işaret levhaları, otoyol işaret levhaları gibi işaret levhaların hepsinin vazifesi birbirlerinden farklı olmaktadır. Bu sebeple farklı şekillerde olabilir ve farklı renklerde olabilirler.

Bu sebeplerin bütünü araç sürücülerinin yollardaki kaza riskini en aza indirmek ve trafiğin daha kolay akmasını sağlamak için olduğunu anlayabiliriz.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın