Pirinç Pilavı Kilo Aldırır Mı? Peki, Bulgur Pilavı?
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Pirinç Pilavı Kilo Aldırır Mı? Peki, Bulgur Pilavı?

0

Pirinç pilavı, fazla tüketildiğinde kilo aldırmaktadır. İçerisinde bulunan yüksek miktarda karbonhidrat nedeniyle oldukça kilo aldırmaya uygun bir yemek olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle pilavın yanında yenen bakliyatlar alacağınız kilonun daha da fazlalaşmasına neden olmaktadır.

Genellikle kilo vermek isteyenlerin az miktarda pilav yemesi gerekmektedir. Hatta yanında da hafif kalorili salata ya da yemekler yemesi gerekmektedir. Bu şekilde daha az kalori alma imkânı bulunmaktadır. Özellikle 100 gr pirinç pilavında 360 kcal kalorinin bulunmasını da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Yemesi güzel olan bu besin kilo açısından size zorluk çıkarabilmektedir.

İçindekiler

Bulgur Pilavı Kilo Aldırır Mı?

Bulgur pilavı, kilo aldırmaz. İçerisinde lif barındırmaktadır bu sebeple bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır bu durum da kilo aldırma noktasında sizi çok zorlamamaktadır. Hatta uzun süreli bir tokluk hissi yaşamanıza neden olmaktadır. Doktorlar tarafından da özellikle hamilelik dönemi için tüketilmesi önerilmektedir.

Ancak fazla tüketimi oldukça sakıncalıdır. Vücuda fazla giriş olduğunda aynı zamanda fazla kalori alma gibi bir durum söz konusudur. Bu yüzden kilo alma gibi bir durumla karşı karşıya kalmak mümkündür. Bunun dışında normal bir öğün içerisinde bulgur pilavı sizin için zarar verecek bir besin değildir. Yine de uzman tarafından bilgi almaya gerek duyulmaktadır.

Tavuklu Pilav Kilo Aldırır Mı?

Tavuklu pilav, diyette tüketilmemesi gereken ve kilo aldırmaya müsait bir besindir. Ancak yine de bir porsiyon yendiğinde sizi zorlamayacak bir seviyede olduğu söylenebilmektedir. Kilo almak istemiyorsanız tavuk ile pilavı ölçülü bir şekilde yemeniz gerekmektedir. Aşırıya kaçmadan hareket edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca tavuk miktarının da önemini fark etmek gerekmektedir. Tavuk da kendi başına bir kaloriye sahiptir. Bir porsiyondan fazla yemek de sizin kilo almanıza neden olmaktadır. Üzerine eklenecek baharat ve içecekleri de eklediğinizde kilo almak kaçınılmazdır.

Lapa Pilav Kilo Aldırır Mı?

Lapa pilav kilo aldırmaz aksine vermenize yardımcı olmaktadır. Pirincin lapa halinde tüketilmesi durumunda yağ yakma özelliği bulunduğundan dolayı kilo vermenizi hızlandırmaktadır. Ancak yine belirtmek gerekir ki fazla yenmesi kilo açısından hiç de iyi bir seçenek değildir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekmektedir.

Şehriye Pilavı Kilo Aldırır Mı?

Şehriye pilavı, kilo aldırmaya meyilli bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. B1 vitamini açısından oldukça zengin olan şehriye, aynı zamanda diyet yapan insanların uzak durması gereken bir durumdur. Özellikle 3 yemek arpa şehriye 1 dilim ekmeğe karşılık gelmektedir. Genellikle de bir porsiyonunda 400 kcal bulunmaktadır.

Şehriyenin fazla tüketimine bu nedenle dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü kalori miktarı yüksektir ve aynı zamanda aşırıya kaçmak ciddi kilo alımlarına neden olabilmektedir. Tüketiminden en az 2 saat sonra da yakmak adına fiziksel aktivite yapmak önemli olabilmektedir.

Yağsız Pilav Kilo Aldırır Mı?

Yağsız pilav, içerisinde tuz, yağ ve baharatlar olmadığında daha az kilo almanıza sebep olmaktadır. Ancak yine de özellikle pirinç içerisinde fazla kalori bulunmaktadır ve kilo yapmaya meyillidir. Bu yüzden kesinlikle yemeden önce iyi düşünmek gerekmektedir. Aynı zamanda baharatsız, yağsız ve tuzsuz bir pilavın lezzeti de o kadar güzel olmayabilir.

Dövme Pilavı Kilo Aldırır Mı?

Dövme pilavı kcal olarak diğerlerinden daha düşüktür ve bu yüzden kilo aldırma durumu daha azdır. Ancak yine de kilo almanızı sağlayacak bir orana sahiptir. 280 kcal olduğu bilinmektedir. Özellikle diyet yapanlar için bu pilav önerilmemektedir.

Aynı zamanda tam doymadan yediğiniz ve sürekli tüketmediğiniz pilav kilo aldırma konusunda korkulacak bir etkiye sahip değildir. Bu yüzden öncelikli olarak dikkat etmeniz nokta yeme alışkanlıklarınız olarak karşımıza çıkmaktadır.

Nohut Pilav Kilo Aldırır Mı?

Nohut pilav 169 kcal olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir porsiyon yendiğinde ve bu durum sürekli olmadığında sağlıklı bir şekilde tüketmeniz size iyi gelecektir. Ancak fazla tüketmek oldukça kilo aldırıcı bir eylemdir.

Pirinç Mi Kilo Aldırır Bulgur Mu?

Pirinç pilavı ve bulgur pilavı arasında net bir seçim yapmak doğru değildir. Ancak pirincin enerji verdiğini bulgurun da tok tuttuğunu unutmamak gerekmektedir. İkisinin de ayrı ayrı besin değerleri ve bu değerlerin bu faydası bulunmaktadır. Bu yüzden hem damak tadınıza hitap eden hem de size uygun gelen besini tüketmeniz en doğrusu olacaktır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın