Avokado Diyeti Nedir? Nasıl yapılır? Avokado Diyeti Menüsü
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme

Avokado Diyeti Nedir? Nasıl yapılır? Avokado Diyeti Menüsü

0

Avokado diyeti, yediğiniz yiyeceklerin içinde veya sade olarak avokado yenmesidir. Örneğin omletin içine veya tostunuzun içine koyarak sağlıklı bir kahvaltı yapabilirsiniz. Her öğünde muhakkak tüketilerek yapılır. Antioksidan özelliği ile vücuttaki zararlı toksinleri atar ve bedeni ödemlerden arındırmaya yardımcı olur. Sindirime ve metabolizmayı hızlandırmaya iyi gelen bu tropikal meyve ile yapılan rejimde önemli olan yağ yakımının düzenli ve korunaklı bir şekilde ilerletilmesidir.

Avokado Diyeti Nasıl Yapılır?

Avokado diyeti yapmak, öğünlerinizi bu tropikal meyve ile taçlandırmak veya direkt avokado yiyerek yapılır. Örneğin kahvaltıda ekmeğinize sürebilirsiniz veya bir adet tüketebilirsiniz. Çünkü bu meyve tokluk hissi verir ve zayıflamaya yardımcıdır. Ayrıca tatlı yeme ihtiyacınız olduğunda bunu da bastıran bir özelliğe sahip olduğu için şekeri dengelemektedir. Antioksidan görevi görmesinden ötürü vücutta birikmiş ve fazlalık olan yağların atılmasını sağlar. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 1. Kalorisi düşük olduğu için vitamin deposudur
 2. Her öğünün yanında tek veya öğün içinde yenebilir
 3. Spor ve egzersiz ile destek

1. Kalorisi Düşük Olduğu İçin Vitamin Deposudur

Avokado kilo verdirmesinin sebebini 322 kalori olmasına borçludur ayrıca içinde A, E, K ve C vitaminlerini barındırır. Oldukça sağlıklı bir tropikal meyve olduğu için bireyi tok tutucu bir etkiye sahiptir. Sindirimi hızlandırır ve tüm metabolizma sorunlarına kökten çözüm sağlar. 29 gram sağlıklı yağ ve 13.5 gram life life sahip olan bu meyve cilt hastalıklarına ve kansere de iyi gelmektedir. Doktora danışarak gönül rahatlığı ile bu meyveyi tüketebilirsiniz.

2. Her Öğünün Yanında Tek Veya Öğün İçinde Yenebilir

Bu tropikal meyve kendi başına tüketildiği gibi yaptığınız yemeklerin içine konarak da yenilebilir. Çünkü, her şekilde zayıflatıcı bir etkisi olduğu için yenme stili serbesttir. Örneğin, avokadolu tavuk veya somon hazırlayıp sade bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Ayrıca, bu uygulamada kendinizi çok fazla sıkmanıza gerek yok yemek istediğiniz besinleri daha sağlıklı hale getirmeye yarayan bu meyvenin hayatınıza girmesine izin verdiğinizde zamanla istediğiniz kiloya ulaşacağınız söylenebilir. Tabii bunlar sadece genel düşünceler olduğu için kesinlikle bir uzman diyetisyenin desteğini almanız gerekmektedir. Genel önerilerin kişisel sonuç vermeyeceğini bilmeniz sizin faydanıza olacaktır.

3. Spor Ve Egzersiz İle Destek

Her diyet programında olduğu gibi avokado diyetinde de olmazsa olmaz şey egzersiz yapmaktır. Çünkü yenilen yiyeceklerin başka türlü sindirilmesine imkân yoktur. Metabolizmanın hızlanması ve egzersizin doğru bir sonuç vermesi için çeşitli spor türlerinden de faydalanabilirsiniz. Bunun yanında tüm bu beslenme düzenini kaliteli bir uyku ile desteklerseniz bu size oldukça fit bir vücut kazandıracaktır. Çünkü, iyi uyunmuş bir uyku sonrasında kişinin güne daha zinde ve ödemlerini atmış bir biçimde başladığı bilinmektedir.

Avokado Diyet Listesi

Şimdi de diyette avokado nasıl yenir sorusunu cevaplayalım. Çok lezzetli diyet avokado tariflerini uygulayabilir veya kepekli bir makarnaya sos yaparak yiyebilirsiniz. İsterseniz akşam yemeğinde avokadolu bir tavuk göğsünü tavada az yağlı pişirerek de yiyebilirsiniz veya direkt içecek olarak meyve suyu da hazırlayabilirsiniz. Avokado salatası diyet için ideal bir salatadır ve tek başına bile çok besleyicidir. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

Kahvaltı

 • Avokado
 • Avokadolu omlet
 • Birkaç adet ceviz
 • 1 adet kepek ekmek

Öğle

 • Avokado salatası
 • Avokado soslu biftek
 • Tuzsuz ayran

Akşam

 • Deniz börülcesi
 • Somon (avokado soslu)
 • 3 yemek kaşığı kepekli makarna

Görüldüğü gibi avokado diyetinde yağ yakımı için bu tropikal meyvenin kendisinin her öğünde yer alması gerekmektedir. Tüm yediklerinizi onunla zenginleştirerek antioksidan görevi gören ve sindirimi hızlandıran bu meyvenin rejiminize yapmış olduğu katkıyı deneyimleyebilirsiniz. Tabii bu diyeti uygulamak istiyorsanız önce bir uzman diyetisyen ile birlikte vücudunuzun kitle indeksine baktırıp sonrasında kişiye özel listeniz ile işe başlamanız önerilir.

Avokado Diyette Yenir mi?

Avokado diyette yenilebilir. Özellikle avokado diyetinin anahtar noktası, avokadonun tok tutucu ve şeker ihtiyacını azaltıcı etkisinden faydalanarak daha az yemek ve bu şekilde kilo vermektir. Bu nedenle, eğer herhangi bir alerjiniz yoksa, avokadoyu rahatlıkla diyetinizde tüketebilirsiniz.

Diyette Avokado Ne Kadar Tüketilmeli?

Diyette avokado günde 1 adet olacak şekilde tüketilebilir. Avokado çok kalorili ve tok tutucu bir besin olduğundan, günde 1 avokado yeterli olacaktır. Ancak, doktorunuza danışarak 2 adet de yiyebilirsiniz. Özellikle salatalarda avokado oldukça lezzetlidir.

Avokado Diyetinin Faydaları

Avokado diyetinin yararları, vücutta kolesterolü dengeler ve plazma trigliseritlerini azaltır. Antioksidan özelliği ile vücuttaki su birikimi ve gereksiz yağlardan anında kurtarıcı bir özelliği vardır. Ödem söktürerek kişiyi düzenli bir biçimde zayıflatan bir etkisi görüldüğü gibi kalp tıkanıklıklarına ve sindirim problemlerine de iyi gelmektedir.

Tabii, bu diyete başlamak istiyorsanız önce bir doktor kontrolünden geçmeniz lazım ki vücudunuzun buna uygun olup olmadığını anlayın. Kanser gibi ciddi hastalıklara da çok fayda sağladığı bilinmekle birlikte cilt problemleri için de son derece iyileştiricidir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın