İstiridye Mantarı Ne Zaman Bozulur? Nasıl Anlaşılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

İstiridye Mantarı Ne Zaman Bozulur? Nasıl Anlaşılır?

0

Markette geçirdiği süre tam olarak bilinmediği için iyi muhafaza edilmezse 1-2 güne hemen bozulmanın başlaması mümkündür. Mantarın taze olduğundan emin olduğunuz takdirde 3-4 gün içerisinde tüketmeniz önerilmektedir.

Sağlığınız açısından iyi hijyen koşullarında yetişmiş ürünleri tüketmeniz önemlidir. Mantar, hemen bozulan bir gıda olduğu için muhakkak tazeliğinden emin olunması gerektiği söylenebilmektedir. Özellikle zehirlenmelere karşı mutlaka temiz ve taze ürünler tüketmek önemlidir.

Bozuk İstiridye Mantarı Nasıl Anlaşılır?

Bu mantar beyaz ve krem rengi tonlarında ayrıca şapkası ve sapları diri göründüğünde taze olan bir mantardır. Eğer sapların içi boşalıyorsa ve elinize dökülmeye başlıyorsa bu mantar taze değildir.

Yapraklarına dokunduğunuzda ufalıyorsa ve saplarının içi boşalmaya başlıyorsa mantarınız bozulmuş anlamına gelmektedir. Mantarınızı hemen tüketmeye veya sağlıklı koşullarda saklamaya özen göstermediğiniz takdirde de bozulabileceğini söylemek mümkündür.

Sararmış İstiridye Mantarı Yenir Mi?

Mantar bozulmaya başladığı zaman sararmakta ancak çok ciddi bir zehirlenmeye yol açmamaktadır. Hafif jölemsi bir hal almaya başlayan mantar kilo kaybına ve tazelik kaybına büründüğü için tercih edilmemesi gereken formdadır.

İlginizi çekebilir: Mantar Kilo Aldırır mı? Diyette Mantar Yenir Mi?

Mantarı ilk aldığınızda beyazken tüketmeniz önerilmektedir. Aksi takdirde mantarın besin değerlerinin kaybı ortaya çıkmakta ve yeterince sağlıklı olmamaktadır. Mantar, tazeyken muhafaza edildiğinde daha sağlıklı bir besin olarak sofralarınızı süsleyebilmektedir.

İstiridye Mantarı Beyaz Küf Yenir Mi?

Mantarda beyaz küf olması sağlığa zararlı değildir. Aksine diyetlerde kullanılan bir mantar türüdür ve pişirme süresine özen gösterildiği takdirde gayet lezzetlidir.

Çatlak, solucan veya deliklerin olması mantarın taze olduğunu göstermektedir. Bazen görünüşe bakıp aldırmak doğaldır ancak satıcınıza sormadan mantarı denemekten vazgeçmemeniz önerilmektedir. Mantarın bacak kısmının kısa olmasına dikkat etmeniz de ayrıca önemlidir.

İstiridye Mantarı Güvenilir Mi?

İstiridye mantarı zehirli bir tür olmadığı için güvenilirdir. Ancak bazı sahte türler ticari amaçla üretildiği için acı bir tat verebilir ve zehirlidir.

Sağlığınız açısından doğal ve sağlıklı ortamlarda yetişmiş gıdaları tüketmeniz önerilmektedir. Kültür mantarının arasında bulunan bu mantar çeşidi oldukça güvenilirdir. Önemli olan yetiştiren kişinin dürüstlüğü ve mantarın tazeliği olduğunu unutmamak gerekmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın