Kola Kilo Aldırır Mı? Peki, Şekersiz Kola veya Fanta?
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Kola Kilo Aldırır Mı? Peki, Şekersiz Kola veya Fanta?

0

Kola, karbonhidrat ve boş enerji sınıfına girdiği için kilo aldırmaktadır. Ayrıca kola alışkanlığı olan bireylerde kilo problemlerine oldukça sık rastlanmaktadır. Bir kutu kolada yüksek miktarda kalori bulunmaktadır. Kolanın içerisinde bulunan şeker miktarı oldukça fazladır. Bu şeker miktarı vücutta da depolandıktan belli bir süre sonra yağa dönüşmektedir. Bu nedenlerden dolayı kola kilo aldırmaktadır. Kısaca içilen kola miktarı ve kolanın içilme sıklığı kilo alma durumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Kişinin kola tüketimi arttıkça obezite olma durumu da artar.

Şekersiz Kola Kilo Aldırır Mı?

Şekersiz kola, gazlı bir içecek türü olduğundan kilo alımına neden olmaktadır. Ayrıca şekersiz kolalar da tatlandırıcı bulunduğundan, diğer tatlı yiyecekler için iştah açabilir veya vücudun harcaması gereken kalori miktarını doğru hesaplayamamasına neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı şekersiz kola kilo alınıma neden olmaktadır.

Fanta Kilo Aldırır Mı?

Fanta, gazlı bir içecek türüdür. Fantanın hiçbir besin değeri yoktur. Fantanın içerisinde karbonhidrat bulunduğundan dolayı fazla tüketimi kilo alımına neden olur. Ayrıca gaz ve şişkinliğe de sebep olduğu yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

1 Bardak Kola Kaç Kalori?

Bir bardak kola, 89 kaloridir. Burada bahsettiğimiz bardak; standart su bardağıdır.

1 Bardak Kola Kilo Yapar Mı?

Sadece bir bardak içilen kola kilo yapmaz. Fakat ilerleyen zamanlarda bu bir alışkanlık hanine getirilirse kişinin yağ depolama seviyesinde belirgin artışlar meydana getirilebilir. Bu nedenlerden dolayı tüketimin artmasıyla kilo alma durumu da artmaktadır.

Aç Karnına Kola İçmek Zayıflatır Mı?

Aç karına kola içmek zayıflatmaz. Kola aç karına içildiğinde ayrıca kan şekerinde yoğun bir artış olur ve buda vücutta mide rahatsızlıklarına, kalp rahatsızlığına ve hormonal bozukluklara neden olmaktadır. Kilo problemi olan bireylerde ise vücut aç olduğundan alınan kalori enerjiye dönüştürülmelidir. Ayrıca şeker emilimi de artacağından yağ depolanır ve bu da kilo alınmasına neden olur. Ancak zayıf olan bireylerde vücut yağ oranı çok düşük olduğundan kolanın zayıflattığı görülmektedir. Bunun en önemli nedeni ise kolanın içinde bulunan asit midede geniş bir yer kapladığından kişinin kendisine kilo aldıracak besinleri tüketmesini engellediği düşünülmektedir.

Kola İçmek Göbek Yapar Mı?

Kola boş kalori olarak adlandırılan içecekler arasındadır. Kolanın içeriğinde bulunan şeker ve karbonitler uzun süren tüketimin ardından vücutta depolanmaktadır. Bu da daha çok karın bölgesinde yağlanmaya sebep olmaktadır. Bu yüzden alışkanlık haline gelen tüketimlerde göbek yaptığı gözlemlenmiştir.

Çok Kola İçmekten Mide Delinir Mi?

Kola çok tüketildiğinde, içerisinde bulunan asit mide duvarına zarar vererek mide rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Mide hazımsızlığına ve mide asidine neden olabilmektedir. Kolanın içinde bulunan asitler midenin salgıladığı enzim miktarını azaltmaktadır. Bu nedenlerden dolayı oluşan tüm bu sorunlar gastrit, mide ülseri ve mide delinmesine dahi neden olmaktadır.

İlgili Yayın: Meyveli Soda Kilo Aldırır Mı?

Her Gün Kola İçersek Ne Olur?

Her gün kola içmek, egzamaya, kuru cilde ve akneye neden olup cildimize zarar vermektedir. Cildimizin daha fazla kırışmasına da neden olmaktadır. Ayrıca içerisinde bulunan fosfor kemiklerin yumuşamasına ve erimesine neden olmaktadır. Kan şekerinin yükselmesiyle vücudun yağ depolama mekanizmasını hareke geçirir buda kilo alımına neden olur.

Kola içersisinde bulunan kafein uyku sorunlarına ve uykusuzluğa neden olur. Bağımlılık yaratıcı özelliği bulunduğundan tüketimi azaltıldığında baş ağrılarına de sebep olur. Mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına da neden olmaktadır. Kola tüketimi vücuttaki vitamin seviyesini düşürmesiyle kalsiyum seviyesinin azalmasına neden olur buda diş kayıplarına sebep olmaktadır.

Kola İçmek Kanser Yapar Mı?

Yapılan bir çalışmada, 11 farklı gazlı içecekteki 4-MI oranları ölçülmüş ve bu maddenin tehlike yaratacak düzeyleri belirlenmiştir. Sonuç kısmında ise günlük 29 mikrogramdan fazla (1 kutu kola yaklaşık 140 mikrogram) 4-MI tüketiminin her 100.000 kişiden birinde kansere neden olabileceği belirtilmiştir.

Pepsi Kola Kaç Kalori?

Pepsi Cola’nın (330) ml 142 kaloridir. Bir su bardağı Pepsi Cola (200) ml 86 kaloridir. 100 ml Pepsi Cola 42 kaloriyken 2.5 litrelik Pepsi Cola ise 1070 kaloridir.

Coca Cola Kaç Kalori?

Coca Cola’nın (330) ml 148 kaloridir. Bir su bardağı Coca Cola (200) ml 90 kaloridir. 100 ml Coca Cola i 46 kaloriyken 2.5 litrelik Coca Cola ise 1125 kaloridir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın