Alçı Sıva Mı Yoksa Normal Sıva Mı Daha İyi?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Alçı Sıva Mı Yoksa Normal Sıva Mı Daha İyi?

0

Duvardaki birtakım kusurları kapatmak için alçı sıva daha iyidir. Belirli çatlak ve boşlukları kapatmak üzere normal sıva işlem yapamamaktadır. Bu nedenle genel olarak alçı sıva daha fazla tercih edilmektedir. Normal sıva, alçı sıvaya göre daha az maliyetli olması sayesinde büyük alanlar için fazlasıyla tercih edilir. Sıva yapılmadan önce yapılacak alan hakkında bilgi sahibi olup, alana uygun olan sıva çeşidini yapmak gerekmektedir.

Alçı Sıva Sağlıklı Mı? Zararlı Mı?

Alçı doğal malzemelerden üretilmesi nedeni ile sağlıklı bir maddedir. Alçı içerisinde %1’dan daha az miktarda organik madde bulunduğundan çevreye ya da insan sağlığına zarar vermemektedir. Alçı, insan cildi için en uygun pH değerine sahip olan malzemedir. Alçının pH değer 5,5 olarak bilinir ve sahip olduğu özellikler ile birçok yönden insanlara avantaj sağlamaktadır.

Alçının ne sağlığa ne de çevreye zararı bulunmamaktadır. Alçı, sahip olduğu doku ve yapı özellikleri ile ses ve ısı yalıtımı sağlar. Farklı malzemeler yerine alçı kullanılması, kişi ve çevre sağlığı açısından oldukça önemlidir. Alçı sıva sağladığı avantajlar sayesinde insan sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Normal Sıva Sağlıklı Mı Zararlı Mı?

Normal sıva, sağlığa herhangi bir zararı olmayan bir sıvadır. Normal sıva, doğal olan malzemelerden üretildiği için normal sıvanın herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Normal sıvayı konutlarda, okullardı, iş ve alışveriş merkezlerinde, otellerde, hastanelerde ve benzeri yerlerde herhangi bir endişe duymadan kullanmak mümkündür.

Üretim şekillerine göre birbirinden ayrılmakta olan sıva çeşitleri, genel olarak sağlığa zarar vermemektedir. Normal sıva, birçok yere kolay bir şekilde uygulanabilir. Çevreye herhangi bir zararı bulunmayan normal sıva, uygulandığı duvara göre şekil ya da kıvam değiştirebilmektedir.

Duvara Hangi Alçı Çekilir?

Duvarlara çekilmekte olan alçı, genel olarak saten alçıdır. Saten alçı, alçıpan ya da sıva yapılmış olan yüzeylere boya vurulmadan önce yapılmaktadır. Saten alçının yapılma amacı genel olarak boyadan önce son kat düzeltme yapabilmektir. Alçı, son kat yani boya öncesi duvarda bulunmakta olan pürüzleri ve boşlukları kapatarak daha düzgün bir yüzey elde edilmesini sağlamaktadır.

Sıva Mı Yoksa Alçı Mı?

Sıva büyük yüzeylere uygulanmak için tercih edilirken alçı kusurları gidermek için tercih edilmektedir. Uygulanacak olan duvarın belirli yerlerinde çatlak ve benzeri kusurlar bulunuyor ise duvara alçı uygulamak daha mantıklı bir harekettir. Alçı uygulanarak duvarda yer alan çatlak ya da boşlukları kolay bir şekilde gidermek mümkündür.

Sıva, alçıdan daha ucuz olması nedeni ile bileşiminin yüzeye uygulanması alçıya göre daha kolaydır. Bu duruma ek olarak alçıtaşı karışımı, onarım işlemini basitleştirmesi sayesinde hizalamaya iyi uyum sağlar. Kolaylık sağlamaları sayesinde büyük yüzeyler için sıvalar daha fazla tercih edilmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın