1. Ana Sayfa
  2. Ofis Programları

Word Yazı Hizalama İşlemi Nasıl Yapılır? Görselli Anlatım

Word yazı hizalama, genellikle sola ya da sağa yönelik hizalama olarak yapılabilir. Fakat bir metni ortadan, dar, geniş… Gibi arttırabilir bir şekilde hizalama seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler bazen kısa yollarla kolaylıkla yapılabilirken bazı durumlarda da bir takım işlemler sonucunda gerçekleşir. Özellikle tez yazımlarında dar- geniş ya da çift taraflı hizalama gibi isteklerde bulunulduğunda bir takım işlemler yapmak gerekir. Şimdi Normal bir hizalama yapmak için;

Word Yazı Hizalama Nasıl Yapılır?

[yesil]Adım 1:[/yesil] Burada size metni yatay bir şekilde hizalama gösterilecektir. Şimdi yatay hizalamayı yapmak için bir Word belgesi açın.

[yesil]Adım 2:[/yesil] Burada sizleri bir “Giriş” paneli karşılayacak.

Word Yazı Hizalama 2

[yesil]Adım 3:[/yesil] Word metin hizalama işlemini gerçekleştirmek için, burada bulunan kısa yolları seçmeniz gerekiyor. Eğer sola ya da sağa hiza yapmak isterseniz 1. Ya da 3. Kısımda bulunan seçeneklere tıklayın. Ekranda genişletmek için en sağda bulunan seçeneğe, ortalamak için de baştan ikinci seçeneğe tıklayın.

Word Yazı Hizalama 3

[yesil]Adım 4:[/yesil] Oldukça kolay bir şekilde burada bulunan kısa yollardan hizalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Word Yazıyı Dikey Hizalama Nasıl Yapılır?

Word yazıyı dikey hizalama ancak metin kutusu oluşturma ile yapılabilir. Metin kutusu sayesinde yazıları istediğiniz şekle sokarak yukarıdan aşağı ya da soldan sağa istekleriniz doğrultusunda düzenlenebilir. Şimdi metin kutusu oluşturmak için;

[yesil]Adım 1:[/yesil] Word sayfasına giriş yapın.

[yesil]Adım 2:[/yesil] “Ekle” paneline gelin. Burada metin kutusu seçeneğini bulmamız gerekiyor.

[yesil]Adım 3:[/yesil] “Metin Kutusu” seçeneğine giriş yapın. İstediğiniz şablonu seçin ve metin kutusu oluşturarak dilediğiniz gibi hizalama yapın. Word yazıları alt alta hizalama işlemini için metin kutusunun içindeki yazı ekranını daraltabilir ve aşağı doğru yazıları yazabilirsiniz.

Word Yazıyı Çift Tarafa Yaslama Nasıl Yapılır?

Word yazıyı çift tarafa yaslama ilk etapta gösterdiğimiz kısa yolları kullanarak oluşturulabilir. Oldukça kolay ve etkili bir yapıya sahip olan iki yana yaslama işlemi sayesinde yazılar oldukça düzenli duracaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için;

[yesil]Adım 1:[/yesil] Word sayfasına giriş yapın.

[yesil]Adım 2:[/yesil] “Giriş” paneline gelin.

Word Yazıyı Çift Tarafa Yaslama 2

[yesil]Adım 3:[/yesil] Word’de yazı hizalama işlemini gerçekleştirmek için, burada bulunan kısa yolları seçmeniz gerekiyordu. İki yana yaslama işlemini gerçekleştirmek için de en sağda bulunan ısa yola ttıklamanız yeterli olacaktır.

Word Yazıyı Çift Tarafa Yaslama 3

Kenar Boşluklarını Düzenleyerek Word Belgesinde Yazı Hizalama

Word’de yazı hizalama gösterdiğimiz işlemler sonucunda gerçekleşir. Fakat Word sayfası üzerinde bir işlem gerçekleştirmek ve sayfanın genişliğini darlığını belirleyerek hizalama yapmak için;

[yesil]Adım 1:[/yesil] Word panel üzerinde “Sayfa Düzeni” paneline gelin.

Kenar Boşluklarını Düzenleyerek Word Belgesinde Yazı Hizalama 1

[yesil]Adım 2:[/yesil] Burada kenarda bulunan “Kenar Boşlukları seçeneklerine tıklayın.

Kenar Boşluklarını Düzenleyerek Word Belgesinde Yazı Hizalama 2

[yesil]Adım 3:[/yesil] Burada Bulunan seçeneklerden size uygun olanı belirleyin. Sayfanın dar, geniş ya da farklı sayfa yapılarını belirleyin ve yazınızı yazmaya başlayın.

Kenar Boşluklarını Düzenleyerek Word Belgesinde Yazı Hizalama 3

[yesil]Adım 4:[/yesil] Word dosyasında yazıları hizalama bu şekilde rahatlıkla gerçekleşir ve oldukça kullanışlıdır.

içeriğimizi oylayın