Word Uzun Çizgi Ekleme veya Konuşma Çizgisi Ekleme Rehberi
 1. Ana Sayfa
 2. Ofis Programları

Word Uzun Çizgi Ekleme veya Konuşma Çizgisi Ekleme Rehberi

0

Word uzun çizgi ekleme, özellikle Word programı üzerinden roman yazmak isteyenler için oldukça kritik öneme sahiptir. Konuşma çizgileri bir konuşmanın varlığını göstermek adına çok önemli bir işleve sahiptir. Klavye de bulunan kısa yollar ile ya da kopyala – yapıştır yöntemi ile rahatlıkla yapılabilmektedir.

Hali hazırda özellikle kâtiplerin konuşmaları belirtmeleri için de yatay çizgiyi kullanmaları oldukça önemlidir. Bu noktada dilerseniz Word üzerinde konuşma çizgisi yapmayı gelin şimdi detaylarına göre inceleyelim.

Word’de Uzun Çizgi Nasıl Yapılır?

Word uzun çizgi ekleme için çok basit iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler, kolay ve etkilidir. Fakat klavye üzerinden kısa yolu yapmak için bazı kodlamaları aklınızda tutmak gerekmektedir. Ya da basit kopyalama yöntemlerini denemek gerekmektedir. Seçeneklerin ikisi de basit adımlara dayanmaktadır. Şimdi yatay çizgi oluşturmak için;

 • Adım 1: İlk olarak bir Word sayfası açın.
 • Adım 2: Yazı içerisinde eklenmesi gereken bölümleri ekleyin.
 • Adım 3: Konuşma çizgilerini eklemeniz gereken bölümlere gelin.
 • Adım 4: Şimdi klavyenizin Alt tuşuna basılı tutun ardından 0151 kodlamasını yapın. Pratik yazmak gerekirse Word uzun çizgi yapma için Altt+0151 tuş kombinasyonlarına birlikte basın.
 • Adım 5: “—“ Bu şekilde bir yatay çizgiye sahip olacaksınız. Bu herkesin bilmediği bir yoldur fakat yazı alışkanlığı kazanıldığında oldukça kısa sürede çizgiler oluşmaktadır.
thumbnail
İlgili İçerik
7 Adımda Word’de Mavi Çizgi Kaldırma | Yazının Altındaki Çizgi

Word Uzun Çizgi Silme Nasıl Yapılır?

Word uzun çizgi silme aslında Word programı üzerinde normal silme işlemi gerçekleştirme olarak bilinmektedir. Bunun için iki farklı tuş kullanılmaktadır. Bu tuşlar sadece uzun çizgileri silmek için değil Word üzerinde yazılan herhangi bir çizgiyi de silmeye yaramaktadır.

İlk olarak bilgisayarınızda “Enter” tuşunun üzerinde bulunan “Geri” tuşu kullanılmaktadır. Üzerinde geriye doğru bir ok ve “X” işareti bulunmaktadır. Uzun çizgi seçilip ona basıldığında rahatlıkla silinebilmektedir. Ya da “Delete” tuşu ile konuşma çizgilerini seçip silebilirsiniz.

Word Konuşma Çizgisi Nasıl Eklenir?

Uzun konuşma çizgisi, yukarıda anlatıldığı gibi klavye üzerinde bulunan tuş kombinasyonları ile rahatlıkla yapılmaktadır. Fakat bu çözüm size basit gelmiyorsa daha kolay bir çözüm daha bulunmaktadır. Bu çözüm ile rahatlıkla istediğiniz yerlere uzun çizgi eklenebilmektedir. Bu şekilde ekleme yapmanın yolları şu şekildedir:

 • Adım 1: Burada yapılanlar kod ezberlemekten daha kolaydır. Öncelikli olarak bir Word belgesi açın.
 • Adım 2: Şimdi herhangi bir web tarayıcısından uzun konuşma çizgisi araması yapın.
 • Adım 3: Karşınıza gelecek ekranda konuşma çizgisini mause ile sol tuşuna basarak seçin.
 • Adım 4: Şimdi CTRL+C seçeneği ile ya da mause ile sol tuşla kopyalayın.
 • Adım 5: Word üzerinde eklemeniz gereken yerlere gelin ve yapıştırın.
içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın