Excel, PowerPoint ve Word’de Üslü Sayı Yazma Rehberi
  1. Ana Sayfa
  2. Ofis Programları

Excel, PowerPoint ve Word’de Üslü Sayı Yazma Rehberi

Word’de üslü sayı yazma, çok basit yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en kolay olanı ve en kullanışlı olanı kesinlikle Giriş panelinde bulunan kısa yolları kullanmaktır. Fakat bazı durumlarda farklı şekilde üstlü sayı yazmak gerekebilir. Özellikle matematik ile ilgili notlarda ya da tez yazarken oldukça sık kullanılır. Üslü sayı biçiminde yazabilmek için;

Word’de Üslü Sayı Nasıl Yazılır?

 Adım 1:  Burada en temel ve en kolay yolunu açıklayarak başlayacağız. Öncelikli olarak yapmanız gereken Word’e giriş yapmak.

 Adım 2:  Şimdi karşınıza bir “Giriş” paneli gelecek.

Adım 2

 Adım 3:  Bu panelde x2 ya da x2 biçiminde yazılan ifadeleri bulun.

Adım 3

 Adım 4:  Yazının alt kısmını yazdıktan sonra ihtiyacınıza göre yazının altına ya da üstüne dilediğiniz gibi seçerek yazınızı oluşturun. Word’de Üslü sayı yazma kısa yolu bu şekilde gerçekleşecektir.

 Adım 5:  Aynı zamanda Örnekörnek ya da Örnek1Örnek1 şeklinde yazılar üzerinde de yapabilirsiniz. Böylece sadece rakamların üstüne ya da altına değil yazıların üstüne ya da altına eklemeler gerçekleştirirsiniz.

PowerPoint ’de Üslü Sayı Nasıl Yazılır?

PowerPoint ’de üslü sayı yazma, Word üzerinde olduğu kadar kolay kısa yollara sahip değildir. Burada ekstra bir takım işlemler yapmanız gerekir. Fakat hiç endişe etmeye gerek yok. Burada her ne kadar Word gibi kolay olmasa da yapacağınız adımlar kolaydır ve rahatlıkla yapabilirsiniz. PowerPoint de üslü yazabilmek için;

 Adım 1:  Öncelikle PowerPoint dosyası açmanız gerekiyor. Burada dilerseniz boş bir dosya dilerseniz de yaptığınız bir çalışma açabilirsiniz hiç fark etmez.

 Adım 2:  Alt simge ya da üst simge yani altına ya da üstüne yazacağınız bölümü seçin.

 Adım 3:  “Giriş” paneline gelin.

Adım 3

 Adım 4:  Bu panelde en aşağıda bulunan “Yazı Tipi” kısmında sağ alt köşede olan simgeye tıklayın. Buradan sonrası Word’de kesirli sayı yazma işlemi kadar kolay olacaktır.

Adım 4

 Adım 5:  Burada “Efektler” bölümünün altında “Üst Simge” ya da “Alt Simge” onay kutuları bulunmaktadır. Burada üstlü yazı biçiminde yazacaksanız “Üst Simge” altına yazacaksanız “Alt Simge” seçeneğini seçmelisiniz.

Adım 5

 Adım 6:  Seçtiğiniz simge kutucuğunu tamamlayın ve ana sayfaya gelin.

Adım 6

 Adım 7:  PowerPoint dosyasında üslü bir şekilde yazınız hazır olacaktır.

Excel’de Üslü Sayı Nasıl Yazılır?

Excel’de üslü sayı yazma yine Word’den farklı şekildedir. Fakat hemen hemen PowerPoint ile aynı şekilde gerçekleşmektedir. Adımları çok kolaydır ve eliniz alıştığında rahatlıkla yazınızı yazabilirsiniz. Burada üstlü biçimde yazı yazabilmek için,

 Adım 1:  Bir Excel dosyasına giriş yapın.

 Adım 2:  Biçimlendirmek istediğiniz yeri seçin. Böylece nerede işlem yapacağınız belli olacaktır.

 Adım 3:  “Giriş” paneline gelin.

Adım 3

 Adım 4:  Burada bulunan yazı tipi kutucuğunda bulunan yerde sağ alt köşedeki simgeye tıklayın.

Adım 4

 Adım 5:  Yine PowerPoint de olduğu gibi “Efektler” seçeneğinin altında “Üst Simge” ya da “Alt Simge” gibi ibareler olacaktır.

Adım 5

 Adım 6:  Herhangi birini seçin ve Word’de üslü ifade yazma işlemini yapıyormuş gibi “Tamam” seçeneğine tıklayın.

Adım 6

 Adım 7:  Artık istediğiniz yazı üstlü ya da alt şekilli biçimde yazılmış olacaktır.

Word’de üslü harf yazma da yukarıda gösterdiğimiz adımları uygulayarak yapılabilir. Bu şekilde sadece sayılar üzerinde değil aynı zamanda harfler üzerinde de işlem yapabiliyorsunuz. Yukarıda bulunan adımları teker teker uyguladığınızda sorunsuz bir şekilde yazılarınızı hazırlayacaksınız. Özellikle kimya, matematik ya da üniversitenin tez yazımı sırasında bu şekilde yazılar işinize yarayacaktır.

içeriğimizi oylayın