1. Ana Sayfa
  2. Ofis Programları

7 Basit Adımda PowerPoint Sunum Hazırlama Rehberi

PowerPoint sunum hazırlama, eğitiminiz ve iş hayatınız boyunca mutlaka kullanmanız gereken bir sunum modelidir. Bir konu hakkında görselli ve etkileyici bir sunum yapmak istiyorsanız PowerPoint programından faydalanmanız gerekir. Peki, bu programdan nasıl faydalanacaksınız? Tüm detaylar yazımızda yer alıyor;

PowerPoint Sunum Nasıl Hazırlanır?

PowerPoint sunum yapma artık günümüzde neredeyse herkesin kullandığı bir gereksinim olan PowePoint’in olmazsa olmaz bir parçası. Herhangi bir yerde ödev ya da iş olsun hiç fark etmez sunum yapılacağı zaman PowerPoint vazgeçilmez bir uygulama. Yıllardan beri süre gelen sunumu ve sözleri görsellerle desteklemek için harika bir seçim. Peki, sunum PowerPoint üzerinde nasıl hazırlanır? Adımlarımızı takip ederek harika sunumlar hazırlayabilirsiniz.

 Adım 1:  Öncelikle yapmanız gereken boş bir PowerPoint sunusu açmak.

Powerpoint Sunum Hazırlama 1

 Adım 2:  Burada size çeşitli temalarda sunular gösterilecek. Dilerseniz bir tanesini seçebilir ya da boş sunu açabilirsiniz. Biz boş sunu üzerinden devam ediyoruz.

Powerpoint Sunum Hazırlama 2

 Adım 3:  Gelen boş sunu da dilediğiniz gibi yazıları yazabilir ve istediğiniz şekilleri ekleyebilme tercihleriniz bulunuyor.

Powerpoint Sunum Hazırlama 3

 Adım 4:  Ekle seçeneğini kullanarak, fotoğraf, video, müzik ya da tablo gibi seçeneklerini eklemek isterseniz ekleyebilirsiniz.

Powerpoint Sunum Hazırlama 4

 Adım 5:  PowerPoint sunum hazırlama için en önemli durumlardan biri de ek sayfa açmaktır. Ek sayfa açmak için “Ekle>Yeni Slayt” yapabilir ya da “CTRL+M” kısa yolları ile ikinci sayfaya geçin.

Powerpoint Sunum Hazırlama 5

 Adım 6:  Dilerseniz burada “Tasarım sekmesi” üzerinden şablonları ve sayfa tasarımını değiştirebilirsiniz.

Powerpoint Sunum Hazırlama 6

 Adım 7:  Sayfa üzerinde istediğiniz gibi sunum tekniklerine uygun ve etkili bir biçimde yazılar ekleyebilirsiniz.

 Adım 8:  Geçişler üzerinden slayt geçişlerinizi ayarlayabilirsiniz. Burada güzel geçişler sağlayarak slaytı etkili hale getirebilirsiniz.

Powerpoint Sunum Hazırlama 8

 Adım 9:  Animasyonlar üzerinden de yazılarınızın şekilli biçimde gelmesini sağlayabilirsiniz.

Powerpoint Sunum Hazırlama 9

Ödev Dosyası Nasıl Hazırlanır?

Ödev dosyası hazırlama, PowerPoint gibi bir sistemle çok kolay ve etkili bir içerik sağlar. Burada yapılması gereken PowerPoint sunum tekniklerini kullanmaktır. Sunu oluşturmak için yukarıda bulunan adımları kullanmak gerekir. Ekstradan ödevlere görsel, video ya da içerik eklemek için;

 Adım 1:  Öncelikli olarak PowerPoint dosyasını açıyorsunuz.

Powerpoint Sunum Hazırlama 1

 Adım 2:  Yukarıda verilen sunu hazırlama aşamalarını kullanarak bir sunu hazırlıyorsunuz.

 Adım 3:  Şimdi ekle bölümüne gelerek eklemek istediğiniz içeriği, müziği ya da videoyu ekliyorsunuz. Böylece size özel bir sunum haline getirmiş oluyorsunuz.

Powerpoint Sunum Hazırlama 4

Fakat burada ödev içeriği hazırlama konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Ödevleriniz göz yormamalı ve etkili bir şekilde olmalıdır. Sıkıcı ve yorucu bir sunum kimsenin hoşuna gitmez. Etkili bir sunum içeriği hazırlamak için;

• 5*5 şeklinde ya da 7*7 şeklinde yazıları yazmak gerekir. Bunun anlamı aşağıdan ve yukarıdan 5 cümleyi ya da 7 cümleyi geçmeyecek şekilde slayt hazırlamak,

Powerpoint Ödev Hazırlama

• Bilgileri etkili ve hikâye formatına sokarak anlatmak,
• Konunun içeriğinden sapmamak çok önemlidir.

Online Sunum Nasıl Hazırlanır?

Online sunum hazırlama çeşitli programlarda farklı şekillerde hazırlanabilir. Burada seçtiğiniz programın özelliğini bilmek oldukça önemlidir. Özellikle online sunum konusunda bir takım web siteleri, oldukça ileri gittiğinden ve çok etkili görsel içerikler hazırladığından görünüş anlamında da çok güzel olabiliyor. Online sunuma elverişli web siteleri;

Canva
Prezi
PowToon
Google Slides

Bu programlar genellikle sizlerin etkili ve güzel bir sunum hazırlamanızı bu sunumlar üzerinden karşınızdaki insanları etkilemenizi sağlar. Spesifik birkaç özellik dışında bu programları kullanmak oldukça kolaydır. Fakat yine de PowerPoint sunum hazırlama tekniklerini kullanmak istiyorsanız Google Slides en iyilerden biri denilebilir.

içeriğimizi oylayın