7 Basit Adımda PowerPoint Sunum Hazırlama Rehberi

PowerPoint sunum hazırlama, bir konu hakkında bilgi ve fikirleri görsel ve metinsel içeriklerle aktararak izleyiciye sunma işlemidir. Bu işlem, PowerPoint gibi sunum hazırlama yazılımları kullanılarak gerçekleştirilir. Peki, bu programdan nasıl faydalanacaksınız? Tüm detaylar yazımızda yer alıyor:

PowerPoint Sunum Nasıl Hazırlanır?

PowerPoint sunum yapma artık günümüzde neredeyse herkesin kullandığı bir gereksinim olan PowePoint’in olmazsa olmaz bir parçası. Herhangi bir yerde ödev ya da iş olsun hiç fark etmez sunum yapılacağı zaman PowerPoint vazgeçilmez bir uygulama.

Yıllardan beri süre gelen sunumu ve sözleri görsellerle desteklemek için harika bir seçim. Peki, sunum PowerPoint üzerinde nasıl hazırlanır? Adımlarımızı takip ederek harika sunumlar hazırlayabilirsiniz.

Powerpoint Sunum Hazırlama

Adım 1:  Öncelikle yapmanız gereken boş bir PowerPoint sunusu açmak.

Powerpoint Sunum Hazırlama 1

Adım 2:  Burada size çeşitli temalarda sunular gösterilecek. Dilerseniz bir tanesini seçebilir ya da boş sunu açabilirsiniz. Biz boş sunu üzerinden devam ediyoruz.

Powerpoint Sunum Hazırlama 2

Adım 3:  Gelen boş sunu da dilediğiniz gibi yazıları yazabilir ve istediğiniz şekilleri ekleyebilme tercihleriniz bulunuyor.

Powerpoint Sunum Hazırlama 3

Adım 4:  Ekle seçeneğini kullanarak, fotoğraf, video, müzik ya da tablo gibi seçeneklerini eklemek isterseniz ekleyebilirsiniz.

Powerpoint Sunum Hazırlama 4

Adım 5:  PowerPoint sunum hazırlama için en önemli durumlardan biri de ek sayfa açmaktır. Ek sayfa açmak için “Ekle>Yeni Slayt” yapabilir ya da “CTRL+M” kısa yolları ile ikinci sayfaya geçin.

Powerpoint Sunum Hazırlama 5

Adım 6:  Dilerseniz burada “Tasarım sekmesi” üzerinden şablonları ve sayfa tasarımını değiştirebilirsiniz.

Powerpoint Sunum Hazırlama 6

Adım 7:  Sayfa üzerinde istediğiniz gibi sunum tekniklerine uygun ve etkili bir biçimde yazılar ekleyebilirsiniz.

Adım 8:  Geçişler üzerinden slayt geçişlerinizi ayarlayabilirsiniz. Burada güzel geçişler sağlayarak slaytı etkili hale getirebilirsiniz.

Powerpoint Sunum Hazırlama 8

Adım 9:  Animasyonlar üzerinden de yazılarınızın şekilli biçimde gelmesini sağlayabilirsiniz.

Powerpoint Sunum Hazırlama 9

Ödev Dosyası Nasıl Hazırlanır?

Ödev dosyası hazırlama, PowerPoint gibi bir sistemle çok kolay ve etkili bir içerik sağlar. Burada yapılması gereken PowerPoint sunum tekniklerini kullanmaktır. Sunu oluşturmak için yukarıda bulunan adımları kullanmak gerekir. Ekstradan ödevlere görsel, video ya da içerik eklemek için;

Adım 1:  Öncelikli olarak PowerPoint dosyasını açıyorsunuz.

Powerpoint Sunum Hazırlama 1

Adım 2:  Yukarıda verilen sunu hazırlama aşamalarını kullanarak bir sunu hazırlıyorsunuz.

Adım 3:  Şimdi ekle bölümüne gelerek eklemek istediğiniz içeriği, müziği ya da videoyu ekliyorsunuz. Böylece size özel bir sunum haline getirmiş oluyorsunuz.

Powerpoint Sunum Hazırlama 4

Fakat burada ödev içeriği hazırlama konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Ödevleriniz göz yormamalı ve etkili bir şekilde olmalıdır. Sıkıcı ve yorucu bir sunum kimsenin hoşuna gitmez. Etkili bir sunum içeriği hazırlamak için;

• Yazıları 5*5 şeklinde ya da 7*7 şeklinde yazmak gerekir. Bunun anlamı aşağıdan ve yukarıdan 5 cümleyi ya da 7 cümleyi geçmeyecek şekilde slayt hazırlamak,

Powerpoint Ödev Hazırlama

• Bilgileri etkili ve hikâye formatına sokarak anlatmak,
• Konunun içeriğinden sapmamak çok önemlidir.

Online Sunum Nasıl Hazırlanır?

Online sunum hazırlama çeşitli programlarda farklı şekillerde hazırlanabilir. Burada seçtiğiniz programın özelliğini bilmek oldukça önemlidir. Özellikle online sunum konusunda bir takım web siteleri, oldukça ileri gittiğinden ve çok etkili görsel içerikler hazırladığından görünüş anlamında da çok güzel olabiliyor. Online sunuma elverişli web siteleri;

Canva
Prezi
PowToon
Google Slides

Bu programlar genellikle sizlerin etkili ve güzel bir sunum hazırlamanızı bu sunumlar üzerinden karşınızdaki insanları etkilemenizi sağlar. Spesifik birkaç özellik dışında bu programları kullanmak oldukça kolaydır. Fakat yine de PowerPoint sunum hazırlama tekniklerini kullanmak istiyorsanız Google Slides en iyilerden biri denilebilir.

PowerPoint sunum hazırlamada dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar:

  • Metni kısa ve öz tutun. Slaytlarda çok fazla metin kullanmak izleyicilerin dikkatini dağıtabilir.
  • Görselleri ve grafikleri etkili bir şekilde kullanın. Görseller ve grafikler, sunum içeriğini daha anlaşılır ve ilgi çekici hale getirebilir.
  • Animasyonları ve geçişleri dikkatli kullanın. Fazla animasyon ve geçiş kullanımı sunumun karmaşık ve göz yorucu olmasına neden olabilir.
  • Sunumun zamanlamasını kontrol edin. Sunumunuzun ne kadar süreceğini önceden planlayın ve zamanlamayı buna göre ayarlayın.
  • Sunum metninizi prova edin. Sunum metninizi önceden prova etmek, daha akıcı ve özgüvenli bir şekilde sunum yapmanıza yardımcı olur.

İlgili İçeriklerimiz:

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın