Tonik İçecek Nedir? Tonik İçecekte Alkol Var Mı?
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme

Tonik İçecek Nedir? Tonik İçecekte Alkol Var Mı?

0

Tonik içecek, içerisine kinin katılmış sodaya verilen karışma denir. Alkolsüz içecekler ismine göre tonik içecek, şeker, kinin ve su ile karışımına göre üretilir. Halk arasında söylenenden aksine tonik içecek hiç alkol içermez. Bu isim içerisinde bulunan ürünlerde kinin dozu sülfat tuzu cinsinden en çok 85 mg/L olmalıdır.

Tonik içecek halk arasında alkolsüz olarak bilinmektedir. Varsayılanın aksine herkes tarafından bilinen kokteyllerden olan, cin tonik ile toniğin arasındaki farkların bilinmiyor olmasından dolayı bu farklılık oluşuyor olabilir. Tonik içecek 19. yüzyılda İngiltere’de tüketilmeye başlamıştır. Zaman geçtikçe içerisine kinin maddesi karıştırılarak kullanıma devam etmiştir. 

İçindekiler

Tonik İçecekte Alkol Var Mı?

Tonik içecek içerisinde alkol bulunmamaktadır. Birçok bilim adamına göre de toniğin içki olmadığını söyler. Bazı bilim adamları sadece alkolsüz soda olduğunu düşünür. Cin-tonik karışımının oluşturduğu düşünceler sebebiyle içki olarak düşündüğünü ifade ederler. 

Tonik, içerisine karıştırılmış sodaya verilen isimdir. Özellikle kokteyl yapımında kullanılır. İlk başta tonik bulunmasıyla sıtma hastalığına karşılık olarak kullanılmıştır. Fakat sıtmaya karşılık olarak kullanılan tonikte daha düşük kinin miktarı kullanılmıştır. Şimdiki zamanda ise çoğunlukla tatlandırılmış olmasına karşın hala kendine özel acı bir tat olarak kullanılmaktadır. Çoğunlukla karışımlı şekilde tüketilir. Özellikle cin tonikte daha çok tüketilir. 

Tonik içecekte alkol yoktur. Fakat bu konu hakkında bazı televizyon kanalları görüntülemede engelleme gibi yollara başvurabiliyor. Alkol ile karıştırıldığı sürece içinde alkol olduğu söylenemez. 

Tonik İçecek Ne İşe Yarar?

Birçok bilim insanına göre tonik yararlıdır. Fakat fazla kullanım halinde böbrek taşı veya karaciğer hastalıkları gibi hastalıklara yakalanmaya neden olabilir. Eski zamanlarda sıtma hastalığı için kullanılmıştı. Sıtma hastalığına karşılık profilaktik olarak da kullanılmıştır. Bunun içinde önemli derecede daha az kinin miktarı kullanılmıştır. 

İlk ticari amaçlı tonik 1858 yılında üretildi. Karışım bir içecek olan cin tonik de İngiliz sömürgesi altında olan Hindistan yüzünden oluştu. İngiliz yetkililer veya halk bunu tıbbi toniklerini cinle karıştırdı. 2010 yılından bu yana ABD’de 4 tonik şurubu vardır. Bunu tüketenler tonik oluşturmak için içerisine karbonatlı su ekleyerek alkollerinin ağırlığını ayarlarını sağlardı. 

tonik alkol var mi

Tonik İçeceğin İçinde Neler Var?

Tonik içecek içerisine kinin konulup karıştırılmış şekilde sodaya verilen isimdir. Günümüzde içecek olarak bile evde kolaylıkla yapabiliyor. Bu tonik içecek için gerekli malzemeler:

 • 1 litre su
 • 75 gram doğranmış limon otu
 • 22 gram kinin
 • 33 gram limon tuzu
 • 1 greyfurt kabuğu
 • 1 limon kabuğu
 • 1 portakal kabuğu
 •  

 • 1 yenibahar tanesi
 • 5 tane kakule
 • 2 adet yıldız anason
 • 1 çay kaşığı tuz

bu malzemeler ile evde kolaylıkla yapılıp içebilir ve tüketilebilir.

Schweppes Tonik Nedir?

Schweppes tonik içerisinde şeker, su, karbondioksit ve asit düzenleyici bulunduran aroma veren içeceklere denir. Schweppes alkollü bir içecek olmaması ile beraber alkol ile karışımı kişiye özgüdür. Fakat belirtildiği gibi alkolsüzdür. En çok tüketilen firmalardan olan coca cola firmasına aittir.  Migros, Carrefour gibi her mağazada rahatlıkla bulunabilir. Schweppes çoğunlukla tek tek içilir. Fakat isteğe bağlı olarak alkolle de karıştırabilir. 

Uludag Tonik Nedir?

Uludağ Tonik, litrede 85 mg. kinin bulundurur. Ürünü daha çok incelersek, en başta su, sitrik asit karbondioksit bulundurur. Bunlar dışında ürün hoş koku verici içerir. Bu ürün gazlı içecek yani soda sınıfı içerisinde bulunmaktadır. Bu uyarılar etiket ile müşteriye anlatılmaktadır. 

Aspartam ve asesülfam potasyum benzeri yapay tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Bu gibi önemli uyarıları ‘kinin içerir’ gibi yazıları etiketli şekilde müşteriye sunar.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın