Vişne Suyu Asidik Mi Bazik Mi? Vişne Suyu Ph Değeri
 1. Ana Sayfa
 2. Bilim

Vişne Suyu Asidik Mi Bazik Mi? Vişne Suyu Ph Değeri

Vişne suyu pH değeri 2,6 ile 4 arasında ölçüldüğünde dolayı vişne suyu asidiktir. Asidik, aside sahip kimyasallar veya maddeler olarak tanımlanabilmektedir. Asidik maddeler, bir asidin bünyesindeki varlığını ifade etmektedir. Asit ise sulu çözeltilerinde hidrojen iyonu bulunduran, tadı ekşi ve pH değeri 7’nin altında olan bileşiktir. Bununla birlikte asit ve asidik kavramları çoğu zaman aynı kavramlar olarak algılanmakta ve birbirlerinin yerine kullanılmaktadır.

Vişne Suyu PH Değeri Nedir?

Vişne suyu pH değeri 2,6 ile 4 arasında değişiklik göstermektedir. Ancak bu aralıktaki hangi değeri alırsa alsın asidik özelliktedir. Herhangi bir maddenin asit mi, baz mı yoksa nötr mü olduğunu anlamanın birkaç yolu bulunmaktadır. Bu yollar arasından en yaygın kullanılan ve en pratik olan söz konusu maddenin pH değerine bakmaktır. Peki pH değeri nedir? Dilerseniz şimdi bu sorunun cevabını öğrenelim.

PH, açılımı “Power of Hydrogen” olan bir kısaltmadır. Hidrojenin gücü anlamına gelen pH, maddelerin içerisindeki hidrojen iyonunun yoğunluğunu ölçmektedir. Asitler suda çözündüklerinde hidrojen iyonu verirken; bazlar hidroksit iyonu vermektedirler. Bu durumda pH aslında maddenin asitlik oranını ifade etmektedir. 0 ile 14 arasında düzenlenmiş bir pH cetveli bulunmaktadır ve bu cetvele göre;

 • Asitler, pH değeri 0 ile 7 arasında ölçülen maddelerdir.
 • Nötr maddeler, pH değeri 7 olarak ölçülen maddelerdir.
 • Bazlar, pH değeri 7 ile 14 arasında ölçülen maddelerdir.

Vişne Suyu Nötr Mü?

Vişne suyu ph değeri 2,6 ile 4 arasında ölçülmüştür. Bu nedenden dolayı da nötr değildir. Nötr olabilmesi için ph değeri 7 olmalıdır.

visne suyu notr mu

Vişne Suyu Zararlı Mı Faydalı Mı?

Vişne suyu asidik mi bazik mi sorusunun cevabının “asidik” olduğunu öğrenilince akıllara zararlı olup olmadığı sorusu gelmektedir. Asit veya asidik besinler tüketmek insan vücudu için zararlı değildir. Ancak her şeyde olduğu gibi bu konuda da aşırıya kaçmak olumsuz durumlara neden olabilmektedir. Dolayısıyla vişne suyu asidik olması yönünden zararlı değildir. Bununla birlikte doğal vişne suyunun birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan bazıları şunlardır:

 • Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler.
 • Vücut direncinin artmasını sağlar.
 • Antioksidan özelliğiyle vücuda zararlı maddeleri temizler.
 • Lif oranının yüksek olması sayesinde bağırsakların çalışmasını destekler ve sindirimi kolaylaştırır.
 • Damarlarda etkili olduğu bilinen vişne suyu, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır.
 • Besleyici ve onarıcı özelliğiyle hücre yenilenmesini destekler, saçları güçlendirir.
Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.