Kimlik Belgelerine Neden Gerek Duyulmuştur? Kimliğin Kullanım Alanları

Kimlik belgelerine ihtiyaç duyulmasının nedeni, toplumsal yaşam içinde devlet nezdinde kişilerin kim olduklarının belirlenmesi ve yasal olarak kayıt altında olmaları için gereksinim duyulmuştur. Söz konusu kayıt kapsamında kişinin kamu ve toplumsal haklardan yararlanması mümkün olmaktadır. Başka bir deyişle kimliği olmayan kişilerin yasal sorumluluğu da olamayacağı için bu kişiler için günlük yaşamda işlem yapabilmek son derece zordur.

Kimlik belgeleri aynı zamanda isim ve soyadı bilgilerinden çok daha fazlasını ifade eder ve verilen vatandaşlık numaraları ile karışıklık yaşanmasının önüne geçer. Kayıt yaptırma, işlem sürdürme, sınavlara girme, ehliyet sahibi olma, bir işe başvuru yapma ve çalışma gibi haklar kimlikte bulunan kişiye özel belirlenmiş numaralar sayesinde mümkün olur. Bu numara ile birlikte kişilerin kim oldukları resmi kayıtlar üzerinden ulaşılmaktadır.

 • Kimlik sayesinde vatandaşı olduğunuz yerde yasal haklarınızı kullanabilirsiniz.
 • Kimlik, varlığı kanıtlar belgedir.
 • Kişileri tanımak ve kayıp durumlarda kişileri bulmak amacıyla kimlik kullanılır.

Kimlik Belgelerine Neden Kişiye Özel Olarak Düzenlenir?

Kimlik belgesinin kişiye özel olarak düzenlenmesinin sebebi bir kişinin resmen kayıt altına alınması içindir. Nüfus kütüğünde bulunması ve vatandaşlık haklarından yararlanması için her devlet vatandaşlarına kimlik belgesi düzenler. Bu belge kişinin kim olduğunun yanında resmi işlemlerini yapabilmesini ifade edebilmesi açısından da önemlidir. Hangi ülkeden kimlik alınmışsa kişi o ülkenin vatandaşı olur.

Bu kapsamda da kişinin haklarını kullanabilmesi ve günlük yaşamında çeşitli eylemleri gerçekleştirebilmesi için kimliğe ihtiyaç duyulur. Kişiye özel kimlik olması o kişinin tek olmasını vurgulamak içindir. Kimlik bilgileri sayesinde kişilerin birbiri ile karışmasının da önüne geçilir.

İlgili içerik: Kargoya TC Kimlik No Vermek Zorunlu Mu?

Kimlik Belgesi Hangi İşler İçin Kullanılır?

Kimlik belgesi pek çok iş için kullanılabilir. Günlük yaşamda kimliğe ihtiyaç duyulan belli başlı alanlar şu şekildedir;

 • Banka işleri
 • Emlak işleri
 • Vergi işleri
 • Ticaret işlerinde
 • Sağlık
 • Ulaşım
 • Resmi dairelerde yapılacak işlemlerde,
 • Hastanelerde,
 • Okullarda,
 • Noterlerde,
 • Bankalarda,
 • Otellerde

Bunun yanında polis veya asker tarafından yapılacak olan sorgulamalarda da kimlik ibraz edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda çeşitli ülkelere pasaport olmadan sadece kimlik belgesiyle de çıkış yapmak mümkündür. Bu ülkelerde de kişinin yasal haklarını koruması ve sorunsuz giriş çıkış yapabilmesi için kimlik kullanılmaktadır.

Kimlik Kartlarına Neden İhtiyaç Duyarız?

Kimlik kartlarına duyulan ihtiyaç kişinin kendisi olduğunu kanıtlaması için gereklidir. Kimlik kartları kişiye özel olduğu için her kişinin hakkını kullanabilmesini mümkün kılmaktadır. Kimlik kartı olmadan işlem yapılacak olsa pek çok karışık durum ortaya çıkabilir. Bu durumların önüne geçmek ve kişinin bağlı olduğu ülkenin vatandaşı olduğunu kanıtlaması için kimlik kartına gereksinim duyulur.

Bunun yanında resmi bir belge olduğu için resmiyet gerektiren kayıt, sözleşme, anlaşma gibi durumlar için de kimlik belgesi kullanılır. Kimlik sayesinde ilgili sözleşme veya kayıt yasal statü kazanır ve kişinin de bu durumdan sorumlulukları duyulur. Evlilikten abonelik işlemlerine kadar kimlik kartı ibrazı istenmesinin sebebi kişinin kendi isteği ile anlaşma yapmış olduğunu hukuki zemin üzerinde kanıtlamak içindir.

Örneğin kimlik kartı olmadan abonelik sözleşmesi yapılmaz. Böyle bir durum olduğunda kişi ilgili sözleşmeyi kendisinin yapmadığını öne sürebilir. Bu türden durumların önüne geçmek adına kimlik kartına günlük yaşam içerisinde ihtiyaç duyulur.

Bir Önceki İçerik: Matbu Evrak Nedir?

Kimlik Neden Gereklidir?

Kimliğin gerekli oluşu günlük yaşam içerisinde kişinin kendisine tanınmış olan hakları yasal statü altında kullanması içindir. Başka bir ifade ile kimlik kişinin gerçekten o kişi olduğunu kanıtlamak için kullanılır. Bu durumda kimlik kullanılarak yapılan işlemlerde hukuki bağlayıcı olarak kimlik sahibi sorumlu olur.

Aynı şekilde kişiye devlet tarafından tanımlanan haklardan da yararlanmak için kimlik belgesine ihtiyaç duyulur. Kimlik bu bakımdan kişinin varlığının kanıtlanması ve yasal olarak kabul edilmesi içindir.

Keşfedin: Kargoya TC Kimlik Numarası Vermek Zorunlu Mu?

5/5 - (1 oy)
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın