Matbu Nedir? Matbu Evrak ve Formu Ne Anlama Gelir?
  1. Ana Sayfa
  2. Sigorta Dünyası

Matbu Nedir? Matbu Evrak ve Formu Ne Anlama Gelir?

0

Matbu, ‘’Basılmış kağıt’’ anlamı taşıyan ve basılı olan evrakları tanımlamak amacı ile kullanılan bir kelimedir. Matbu Arapça’dan Türkçeye geçen bir kelimedir ve basılı anlamına gelir. Matbu evrak ise üzerinde bilgi veya yazı olan baskı ile hazırlanmış evrakların tümünü ifade eder. Matbu evraklar resmiyette önem taşır çünkü matbu evraklarda mutlaka ıslak imza olmalıdır.

Sigortacılık sektöründe bir evrağın geçerli olması için ‘’Matbu’’ özelliği taşıması gerekmekedir. Bir belge elle yazılmışsa veya ıslak imzası bulunmuyorsa geçersiz evrak olarak sayılır. Belgenin dijital ortamda hazırlanması ve ıslak imza olması belgenin geçerli olduğunu gösterir.

İçindekiler

Sigortacılıkta Matbu Olması Gereken Evraklar Hangileridir?

  • Sigorta poliçesinin aslı
  • Sigorta yaptıracak olan kişinin sigorta yapan kişiye gösterdiği kimliğin fotokopisi
  • Sigorta başvuru formu
  • Sigorta yaptırırken eğer bir ek durum belirtildiyse (ek teminat veya ek durum) bunların bildirildiği ek belge
  • Sigortanın resmiyette geçerli olabilmesi için damga resmi

Matbu Evrak Nedir?

Matbu evrak, üzerindeki yazı veya bilginin baskı cihazı yardımıyla yazıldığı kağıttır. Matbu evraklar, resmi konularda oldukça iş görür. Dijtal ortamda hazırlanır ve mutlaka ıslak imzalı olmalıdır. Sigortacılıkta evrağın geçerli olabilmesi için matbu evrak olması gereklidir.

Matbu Formu Nedir?

Matbu formu, üzerinki yazıların baskı cihazıyla yazıldığı formlardır. Örneğin sigorta başvuru formu veya üniversite lisansüstü başvuru formu matbu formdur.

Matbu Sözleşme Nedir?

Matbu sözleşme, üzerindeki bilgilerin baskı cihazıyla basıldığı, iki kişinin bu bilgilerin kabul edip onayladığı kağıttır. İki kişi bir araya gelip matbu sözleşmeyi kabul ettiğinde ortak irade gösterip şartlara uymak durumundadır.

Matbu Metin Nedir?

Matbu metin, üzerindeki yazıların baskı cihazıyla yazıldığı metinlerdir. Bu metinlerde el yazısı kullanılmaz, tüm bilgiler cihaz aracılığıyla basılır. Örneğin el yazması olmayan Osmanlıca metinler, matbu metindir.

Evraklar Matbu Olmazsa Ne Olur?

Matbu evrak olmazsa dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik riski ciddi oranda artabilir. Olası bir durumda evrağın dijital ortamda var olması her iki taraf için de iyi olacaktır. Sigortacılık anlaşmalarında evrağın matbu olmasına özen gösteriniz, el yazısı ile yazılmış evrak ile iş yapmayınız.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın