Kargoya TC Kimlik No Vermek Zorunlu Mu? 7 Soru 7 Cevap
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Kargoya TC Kimlik No Vermek Zorunlu Mu? 7 Soru 7 Cevap

2

Kargoya TC numarasını vermek, tüm gönderiler için zorunluluk taşımaktadır. Kargo hizmetlerinin yer aldığın belirli yasalar bulanmaktadır. Belirtilmiş olan bu yasalar gereği kargonun teslim alınması sırasında alıcının mutlaka TC kimlik numarasını vermesi gereklidir.

Kargonun yanlış kişi tarafından teslim alınması durumunda TC numarasının alınması sayesinde kargonun kim tarafından alındığı öğrenilmektedir. Kargonun kaybolması ya da karışması durumunda da bu uygulama sayesinde işlemler kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Kargoya T.C Kimlik No Vermek Yasal Mı?

Kargoya TC numarasını vermek tamamı ile yasal olan bir eylemdir. Yasalar ve yönetmelikler gereği kargonun güvenliğinin sağlanabilmesi için kişinin TC kimlik numarasını kuryeye ibraz etmesi gerekmektedir. Kargoya TC kimlik numaralarının verilmemesi durumunda kişi kargosunu alamaz. Aynı zamanda kişinin şikayet etme hakkı da bulunmamaktadır.

Kimlik Olmadan Kargo Alınır Mı?

kimlik olmadan kargo alinir mi

Kimlik olmadan kargo almak mümkündür. Kişinin kargosunu almak için kimlik üzerinde belirtilmekte olan TC kimlik numarasına ihtiyacı vardır. TC kimlik numarasını vermeyen kişiler kargolarını teslim alamazlar. Bu durumda kimlik göstermek paket alımı için gerekli olan bir işlem değildir. Ancak kişinin kargo güvenliğinin firma tarafından sağlanabilmesi için TC no paylaşması zorunlu olan bir eylemdir.

Kargo Şirketlerine TC Numarası Vermek Zorunlu Mu?

Kargo şirketlerine TC kimlik numarasının verilmesi zorunlu bir eylemdir. Bireylerin TC kimlik numarasını vermesinin zorunlu olmasının nedeni kargonun doğru alıcı tarafından teslim alındığından emin olmaktır. Kargoların karışması ya da başka alanlarda kalması sonucunda sisteme kaydedilmiş olan TC kimlik numaralarına bakılıp kargonun kime gittiği öğrenilebilmektedir.

Sürat Kargo TC İstiyor Mu?

Yasalar ve yönetmeliklere göre kargonun güvenliğini sağlamak amacı ile alıcının TC kimlik numarasını kurye ile paylaşması gerekmektedir. Kargo teslim edilirken ya da teslim alınırken TC kimlik numarası paylaşılması bireyler için zorunludur. Kargonun teslim edildiği alan ticari bir firma ise “vergi numarası” belirtilerek da kargoyu almak mümkündür.

UPS Kargo TC İstiyor Mu?

UPS kargodan faydalanabilmek için kişinin TC kimlik numarası hakkında bilgi vermesi gerekir. Posta ve hızlı kargo taşımacılığından faydalanmak isteyen kişilerin belirli bilgileri vermesi gerekmektedir. Bu bilgiler hakkında bilgi alınmadığı taktirde kişinin kargo alması mümkün değildir.

UPS kargo kişinin TC kimlik numarasını, yabancı şahıslarda ise pasaport numarasını istemektedir. Bunun dışında UPS kargo firmalardan vergi daire numarasını talep etmektedir. Bu bilgilerin gümrük idaresine iletilmesi zorunlu kılınmaktadır.

İlginizi Çekebilir: PTT Kargo Torba Kapandı Ne Demek?

MNG Kargo Kimlik İstiyor Mu?

MNG kargo aracılığı ile kargo alacak olan kişinin TC kimlik numarasını belirtmesi gerekmektedir. Kişi isterse kuryaya TC kimlik kartını da gösterebilmektedir. Alıcının şahıs olması durumunda kişinin adı, soyadı, açık adres bilgisi, kimlik tespiti, imza ve TC kimlik numarası istenilir. Bu durumda kişinin bilgilerini kurye ile paylaşması gerekmektedir.

Alıcı her zaman bir birey olmak zorunda değildir. Şirketlerin de alıcı olması muhtemeldir. Alıcı bir tüzel yani şirket ise yetkilinin adı, soyadı, TC kimlik numarası, kaşesi, imzası, yetki belgesi ve yetki belgesinin sahibi olması gerekmektedir. Aksi taktirde kargo kişiye teslim edilememektedir.

PTT Kargo Tesliminde TC Kimlik Zorunlu Mu?

PTT aracılığı ile iletilmekte olan kargoların teslim alınabilmesi için kişinin TC kimlik numarasını vermesi gerekmektedir. Kurye kargoyu teslim ederken alıcıya kimlik numarasını sormaktadır. Aynı zamanda kişinin imzasını da atması gerekir. Bu imza, kişinin kargoyu teslim aldığını ifade etmektedir. Kargo için TC kimlik numarasının verilmesi sayesinde kargonuza sizden başka biri ulaşım sağlayamaz.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın

Yorumlar (2)

  1. Kemal sahin 2 sene önce

    Kimlik numaram a sahte kimlik cikarmayacaklari ne malum? Kimliğe bak numarasını almak masum değil. ..

    • Merhaba Kemal bey, İçişleri Bakanlığı tarafından 2017 yılının Ocak ayında yayınlanan bir genelge ile, kargo işlemlerinde kimlik numarası ve ad soyad bilgilerinin kargo firmaları tarafından toplanması ve 2 yıl süreyle saklanması zorunlu hale getirildi.

      Bu uygulamanın nedeni, terör eylemleri ve kaçakçılık gibi suçlarda kargo firmalarının sahte kimlik gösterilerek kullanılması olarak açıklandı. Bu genelge öncesinde, 14 Kasım 20 tarihinde kargo ile patlayıcı gönderilmiş ve bu terör eylemi sonucunda maalesef 3 vatandaşımız yaralanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir