PTT Kargo Torba Kapandı, Eklendi ve Açıldı Ne Demek?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

PTT Kargo Torba Kapandı, Eklendi ve Açıldı Ne Demek?

0

PTT kargo torba kapandı, eklendi ve açıldı ifadeleri PTT tarafından gönderi sorgulama ekranında gösterilen ibarelerdir. Her bir kavramın bir tanımı vardır. Bu tanımlara göre kargonuzun ne durumda olduğunu anlayabilir, gerekli adımları atabilirsiniz. Size yardımcı olacak tanımlar şu şekilde;

İçindekiler

PTT Kargo Torba Kapandı Ne Demek?

PTT kargo torba kapandı yazısı PTT üzerinden kargo gönderimi esnasında ortaya çıkmaktadır. Torba kapandı anlam olarak kargonun yola çıktığını ve alıcıya doğru hareket halinde olduğunu ifade eder ve bu noktada artık kargonun geri iadesi talep edilmez, kargo iptal edilmez. Bu tabir PTT Kargo’nun çalışma sisteminden kaynaklanmaktadır. PTT Kargo’nun diğer kargo şirketlerine göre farklı bir çalışma yöntemi bulunur.

Herhangi bir PTT şubesinden kargo gönderimi yapılmaktadır ancak her şubeden kargo çıkışı yapılmamaktadır. Kargoların belirtilen adrese gönderilmesi ana kargo bölgesinden yapılmaktadır. Başka bir ifade ile bir şubeden kargo verildiğinde görevli kargoyu teslim aldıktan sonra lojistik olarak dağıtıcı olan PTT aracının gelmesini bekler. Bu araçların şubeye gelme süreleri değişkenlik gösterir ve genelde 14.00 ile 16.00 arasında şubeye gelirler. Şubeye gelen araç o günkü kargoları büyük torbalara koyar ve dağıtım merkezine götürerek aynı gün içinde alıcı adresine doğru yola çıkmasını sağlar.

PTT Torba Kapandı Ne Zaman Gelir?

PTT torba kapandı ifadesi kargonun şubeye teslim edildiğinde verilen gönderi numarasının kargo takip sistemi üzerinden sorgulanması sonucunda çıkmaktadır. Bu ifadenin oluşması için kargonun alıcıya teslim edilmesi için yola çıkması gerekir. Alıcı için yola çıkan kargolarda ancak torba kapandı ifadesi bulunmaktadır.

PTT Kargo Torbaya Eklendi Ne Demek?

PTT kargo torbaya eklendi ibaresi, gönderi sorgulama kısmında torbaya eklendi ifadesi çıkıyorsa, kargonun dağıtım merkezine ulaştığı ifade edilmektedir. Dağıtma merkezi, kargonun gönderildiği bölgede bulunur ve şehrin büyüklüğüne göre adet sayısı değişebilir. Dağıtma merkezi üzerinden hâlâ gönderimi istenmeyen kargoların iptal edilmesi mümkündür. Ancak torbaya eklendi ifadesi kısa süre içerisinde kargonun alıcıya gitmek için yola çıkacağı anlamı da taşımaktadır.

ptt kargo torba kapandi gonderi takibi

Ek Bilgi: Kargonuzu sorgulamak için buraya tıklayınız.

PTT Torba Kapandı Ne Zaman Gelir?

PTT torba kapandı ifadesi, kargonun alıcı adresine doğru taşınmaya başlandığı süreci ifade eder. Bu süreç kargonun PTT şubesinden alınıp dağıtma merkezine getirilerek buradan ana dağıtıcı araca sevk edilmesi anlamı taşır. PTT Kargo’nun çalışma sistemi şu şekildedir; PTT şubelerinden müşteriler kargolarını teslim eder. Kargoyu alan şube, toplayıcı aracın gelerek kargoyu almasını bekler. Günlük olarak şubeleri ziyaret eden toplayıcı araç kargoyu alarak dağıtım merkezine götürür. Dağıtım merkezinde farklı illere her gün büyük araçlar yola çıkmaktadır. Her ile olmasa da merkezi dağıtım noktalarına götürülmek için araçlar hareket etmektedir.

Örneğin Doğu Anadolu bölgesine Batı’dan gönderilecek olan kargo kamyon ya da tırlar ile Kars gibi bölgenin büyük şehirlerine getirilir. Buradaki dağıtım merkezinden de civar illere daha küçük araçlar ile gönderim sağlanır. Kargonun teslim edileceği ildeki ana dağıtım merkezine getirilen kargo buradan da asıl adrese teslim edilmek için küçük araçlara sahip PTT çalışanlarına teslim edilir ve kargo süreci tamamlanır.

PTT Kargo Torba Açıldı Ne Demek?

İllerde bulunan dağıtım merkezine ulaşmış olan kargo torbaları ya da paketleri alıcılarının adreslerine göre tasnif edilir. Her ilçe, mahalle ya da semtin dağıtımı farklı birimler ve saatlerde yapılmaktadır. Örneğin köy adresli gönderilerde genelde hafta 1 kez gönderim yapılır ve kargo da dağıtım merkezinde bu tarihi bekler. Şehirlerde ya da ilçelerde ise kargonun dağıtımı genelde aynı gün gerçekleşmektedir. Kargonun bölgelere göre tasnif edilmesi işlemi de sistemde torba açıldı olarak görülmektedir.

Alıcı Merkez Torbayı Açtı Ne Demek?

Alıcı merkez torbayı açtı, kargonun alıcı adresinin bağlı bulunduğu merkez PTT tarafından gelen kargo torbasının açıldığını ifade eder. Bu tabir, gönderilen kargonun açıldığı ya da kontrol edildiği gibi bir anlam taşımaz. Anlamı kargonun adrese göre ayrımı yapılması anlamı taşımasıdır. Dağıtım merkezine gelen kargolar, adreslerine göre bağlı olan PTT şubelerine son olarak götürülür.

Bu PTT şubesinin görev alanı A mahallesi ise A mahallesi için gönderilmiş olan tüm kargolar A mahallesindeki şubeye teslim edilir. Daha sonra şubenin çalışma yöntemine göre kargo da A mahallesindeki adrese teslim edilir. Bu süreci daha hızlandırmak için merkez torbayı açtı ifadesi görülüyorsa şubeye giderek kargoyu şubeden almak da mümkündür. Özellikle PTT Kargo diğer firmalara göre daha hesaplı olduğu için yoğun talep görmektedir. Bu durum da teslim tarihlerinin gecikmesine neden olabilmektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın