Çiğ Köfte Kilo Aldırır Mı? Bir Çiğ Köfte Dürüm Kaç Kalori?
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Çiğ Köfte Kilo Aldırır Mı? Bir Çiğ Köfte Dürüm Kaç Kalori?

1

Çiğ köfte, içinde bulunan baharat ve yağ oranı uygun seviyede tutulduğu sürece kilo alımına yol açmaz. Aksine içinde bulunana baharatlar metabolizmayı hızlandırdığı için kalori yakmasına neden olur.

Normal bir çiğ köfte porsiyonunda yaklaşık 250 ile 300 kalori içerir. Bu oldukça yüksek bir kalori içerdiği için sürekli çiğ köfte tüketmek kişinin kilo almasına neden olur. Ara öğün olarak ara ara yerseniz sindirim sisteminizin çalışmasını ve kan şekerinin dengelemesinde yardımcı olur.

İçindekiler

4 Adet Çiğ Köfte Kaç Kalori?

cig kofte kalori bilgileri

4 adet çiğ köfte kalorisi, yaklaşık 800 ile 900 kalori arsında değişiklik gösterir. Bir porsiyon etsiz çiğ köftenin içinde; %71 karbonhidrat, %10 protein ve %19 yağ bulunur. İçine eklenen soslar, yeşillikler ve lavaş ile kalori miktarında artış gözlemlenebilir. Etli çiğ köftede ise yaklaşık 650 ile 700 kalori civarında hesaplanabilir.

Yarım Kilo Çiğ Köfte Kaç Kalori?

Yarım kilo çiğ köfte kalorisi yaklaşık olarak 900 ile 950 arasında kalori hesaplanır. İçine ekstradan katılan soslar, yeşillikler, sebzeler ve lavaş bu oranı bir miktar arttırabilir. İçine eklenen ekstra malzemeler ile bu besin kaynağı oldukça sağlıklı olabilir.

Kırmızı biberden yeşilliklere kadar hatta bazı yerlerde içine konulan ceviz; A, C, E vitamini Omega-3 yağı gibi vücut sağlığına pozitif yönde etki eden değerler içeriyor. Birçok hastalığa iyi geldiği gibi içindeki baharatlar ile beraber sindirim sisteminin hızlı çalışmasına neden olur ve kilo yakmanıza yardımcı olabilir.

Bir Kilo Çiğ Köfte Kaç Kalori?

Bir kilo çiğ köfte kalorisi yaklaşık olarak 1700 ile 1800 kalori arasında değişiklik gösterir. Bir kilo etli çiğ köfte kalorisi ise yaklaşık olarak 2000 kalori civarında bulunur. Fakat etli çiğ köfte satışı yasaklandığı için sokaklarda ya da dükkânlarda bulmak çok zor olur. Evde yapıldığı için kalori açısından farklılık gösterebilir.

1 Adet Çiğ Köfte Dürüm Kaç Kalori?

1 Adet çiğ köfte, yaklaşık olarak 80 kalori içerir. Bir orta adet porsiyonda ise 300 kaloriye kadar çıkabilir. Çiğ köfte 1 porsiyonunda bulunan besin değerlerine göre; 300 kalori, 6.5 gram karbonhidrat, 15 gram protein, 30 gram yağ, 68 IU A vitamini, 17 miligram C vitamini, 381 miligram potasyum, 35,5 miligram kalsiyum ve 3.9 miligram demir bulunur.

Lavaş Ekmeği Kilo Aldırır Mı?

Lavaş ekmeği aşırı tüketildiğinde kişiye kilo aldırır. Özellikle karaciğerinde yağlanması olan kişiler lahmacun ve lavaş gibi besinleri tüketmesi sakıncalıdır. Karaciğer yağlanması gibi sağlık sorunlarınız bulunmuyorsa öğünlerinizin içine ölçülü biçimde ekleyebilirsiniz.

Lavaş ve türevi besinler tüketirken ekstradan ekmek ya da unlu gıda çeşitlerini tüketmemeniz önerilir. Benzer türde olan gıdaları sık sık tükettiğinizde sağlığınızı ciddi ölçüde tehdit etmeye başlar.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın

Yorumlar (1)

  1. Bence Türkiye’nin yarısı Çiğ köfte kilo aldırır mı? Sorusunun yanıtını öğrenmeli. Ülkemizde sıkça tüketilen bir yiyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir