Aöf Mezunu Polis Olabilir Mi? Ya Da Astsubay?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Aöf Mezunu Polis Olabilir Mi? Ya Da Astsubay?

0

AÖF mezunu polis olabilir mi sorusu olumlu olarak yanıtlanmaktadır. Üniversite mezunları için polis olmak için KPSS’ye girmek gerekmektedir. Bu kapsamda AÖF mezunu adaylar bitirdikleri ön lisans veya lisans bölümüne göre KPSS’den puan almalıdır. Ön lisans mezunları KPSS’den en az 65, lisans mezunları ise en az 60 puan almalıdır. Devlet kurumları nezdinde AÖF diploması ile örgün üniversite diploması arasında fark olmadığından polis ve astsubay olunabilmektedir.

Aöf Mezunu Komiser Olabilir Mi?

AÖF mezunu komiser olabilmektedir. Bunun için ise dört yıllık bölüm bitirmesi veya ön lisansını dört yıllığa tamamlaması gerekmektedir. Daha sonra yapılacak olan komiser yardımcılığı sınavına girmek için KPSS’den en az 70 puan almalıdır. Komiser yardımcılığı sınavı sonrasında ise başarılı olması halinde komiser yardımcısı olarak göreve başlar. Komiser yardımcılığından ise gerekli olan yıl ve deneyim şartları sağlanması sonrasında komiser olarak görev yapabilir.

Aöf Mezunu Astsubay Olabilir Mi?

AÖF mezunu astsubay olabilir. Devlet kurumları nezdinde AÖF diplomasının örgün üniversite diplomasından farkı olmadığı için AÖF mezunları da astsubaylık sınavlarına başvuru yapabilir. 26 yaşını geçmemiş olmak kaydıyla ÖSYM tarafından yapılan Astsubaylık Sınavı’na girebilirler. Sınavdan başarılı olmaları halinde mülakat ve sportif sınavdan da geçen adaylar astsubay olarak görev alacaktır. Astsubay olmak için iki yıllık veya dört yıllık AÖF diploması yeterli olmaktadır, sadece dört yıllık lisans mezuniyet şartı aranmamaktadır.

Aöf Mezunu Yedek Subay Olabilir Mi?

AÖF mezunu yedek subay olabilir. Yedek subay, normal askerlik süresi boyunca ücret karşılığında subay olarak görev yapmaktır. Talep edilirse daha sonra sınavlar kapsamında kadroya da geçilebilmektedir. Bu yüzden AÖF mezunları subay olmak istiyorlarsa yedek subay olarak göreve başlayabilir. Bunun yanında AÖF mezunları için yedek subay alımları genelde tercih edilmemektedir. Yedek subaylar için TSK, mühendis, mimarlık ve teknik bölümlerine ağırlık vermektedir. AÖF bölümlerinde sayısal alanlar az olduğu için AÖF mezununun yedek subay başvurusunun olumlu sonuçlanması düşük ihtimaldir. Ancak başvuru yapabilmesi için herhangi bir engel ilgili mevzuat gereğince bulunmamaktadır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın