Aöf Mezunu Astsubay Olabilir Mi? Ya Da Yedek Astsubay?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Aöf Mezunu Astsubay Olabilir Mi? Ya Da Yedek Astsubay?

0

AÖF mezunu astsubay olabilir. Özellikle devlet kadroları için örgün eğitim veya AÖF mezunu olmak arasında fark bulunmamaktadır. İkisinden de alınan diploma yasalar gereğince aynı kabul edilmektedir. Bu kapsamda AÖF mezunu olanlar astsubay kadrolarına başvuru yapabilir. Yedek subay olmak için de herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak yedek subay sıralaması için öncelikle örgün eğitime öncelik verilmektedir.

Aöf Mezunu Yedek Astsubay Olabilir Mi?

AÖF mezunu yedek astsubay olabilir. Devlet kurumları nezdinde AÖF diploması ile örgün eğitim diploması farkı gözetilmez. Ancak yedek subay sıralamalarında örgün eğitim bitirenlere daha fazla öncelik tanınmaktadır. Özellikle sayısal bölüm bitirenler için yedek subay olma imkânı daha fazladır. Bu bakımdan AÖF bölümlerinde mühendislik, mimarlık, hukuk gibi bölümler olmadığı için AÖF mezunu olarak yedek subay olmak düşük ihtimaldir.

Aöf Mezunu Subay Olabilir Mi?

AÖF mezunu subay olamamaktadır. Ancak dolaylı yoldan subay kadrosuna geçiş yapabilir. Bunun için kişinin öncelikle astsubay olması gerekmektedir. Kişi, astsubay olduktan sonra subaylığa geçiş sınavına katılarak subay kadrosuna geçiş yapabilir. Bu kapsamda AÖF mezunu iç kaynaktan subay olabilmektedir. Bunun dışında doğrudan subay alımı AÖF mezunlarından yapılmamaktadır.

Aöf Mezunu Nasıl Astsubay Olur?

AÖF mezunu astsubay olmak için ÖSYM tarafından yapılacak olan Astsubaylık Sınavı’na girmeleri gerekmektedir. Bunun için ise şu şartlar sağlanmalıdır;

  • 2 veya 4 yıllık AÖF bölümlerinden mezun olmak
  • Yaş açısından 26 yaşını aşmamış olmak
  • Vücutta yanık, çizik, dövme gibi izlerin olmaması
  • Diş yapısının kusursuz olması
  • Vücut yapısında belirlenmiş olan boy ve kilo oranına uyum sağlanması gerekmektedir.

Bu şartlar ile birlikte yapılacak olan yazılı sınav sonrasında sözlü sınav ve sportif mülakatı başarıyla geçen adaylar astsubay olabilir.

Aöf Mezunu Komutan Olabilir Mi?

AÖF mezunu astsubay olabilmektedir. Daha sonra isterse iç alım ile sınava girerek subay olabilir. Subay olduktan sonra komutan olmak için en alt kademeden göreve başlar. Ancak komuta kademesi için eğitim durumu göz önünde tutulduğunda AÖF mezunları için komutanlık rütbesi sağlanmamaktadır. Bunun yerine subay olunması halinde çıkılabilecek en üst rütbeye çıkabilirler.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın