Aöf Mezunu Araştırma Görevlisi Olabilir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Aöf Mezunu Araştırma Görevlisi Olabilir Mi?

0

AÖF mezunu araştırma görevlisi olabilir mi sorusu olumlu olarak yanıtlanmaktadır. Araştırma görevlisi üniversitede akademik kariyerin başlangıcında yer alan kişidir. Daha sonra becerilerine ve yeterliliklerine bağlı olarak profesörlüğe kadar çıkabilmektedir. Araştırma görevlisi olmak için lisans mezunu olma şartı aranmaktadır.

Açıköğretim diploması normal örgün eğitim diploması yerine geçtiği için özellikle kamu üniversiteleri için araştırma görevlisi ilanlarına başvuru yapmak için herhangi bir sorun oluşturmaz. Ancak kâğıt üzerinde vakıf üniversiteleri için de sorun olmamasına rağmen inisiyatife bağlı olarak olumsuz sonuç yaratabilir.

İçindekiler

Önlisans Mezunu Akademisyen Olabilir mi?

Ön lisans mezunu akademisyen olabilir mi sorusu olumsuz yanıtlanmaktadır. Ön lisans bölümleri iki yıllık bölümler olduğu için akademisyen kadrolarına başvuru yapamazlar. Akademisyen kadroları için en az 4 yıllık lisans bölümü bitirmek gerekmektedir.

Önlisans Mezunu Nasıl Akademisyen Olur?

Önlisans mezunu akademisyen olmak için dört yıllık lisans bölümü bitirmelidir. Ancak ön lisans mezunları isterlerse öğretim görevlisi olabilir. Öğretim görevlisi çalışma ve zamana bağlı olarak kıdemi artmayan, başka bir deyişle doçent, doktor, profesör gibi unvanlar almayan, teknik ve meslek yüksek okullarında ders veren, alanında yeterli birikime sahip olan kimselerdir. Bu kapsamda ön lisans mezunu söz konusu alanda yeterlilik sahibiyse öğretim görevlisi kadrolarına başvuru yaparak veya üniversiteden davet alarak öğretim görevlisi olabilir.

Önlisans Mezunu Doktora Yapabilir Mi?

Önlisans mezunu doktora yapamamaktadır. Doktora dört yıl süren ve doktor unvanı ile uzmanlık kazanmak için yapılan bir eğitim programıdır. Bu kapsamda önlisans mezunları iki yıllık bölüm mezunu olduğu için ilk olarak DGS ile bölümlerini dört yıllık bir bölüme yükseltmeleri veya baştan lisans bölümü okumaları gerekmektedir.

Önlisans Mezunu Öğretim Görevlisi Olabilir Mi?

Önlisans mezunu öğretim görevlisi olabilmektedir. Bunun için alanında yeterli bilgi ve teknik beceriye sahip olması gerekmektedir. Öğretim görevlisi teknik ve meslek okullarında ilgili konu hakkında mesleki deneyim aktaran kişidir. Bu yüzden ön lisans mezunu alanında başarılıysa açılan öğretim görevlisi kadrolarına başvuru yapabilir. Ancak diğer öğretim kadroları arasında sonradan geçiş yapamaz, bunun için dört yıllık lisans şartı aranır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın