Gıda Ürünlerini Kargoyla Nasıl Gönderirim? Neler Gider?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Gıda Ürünlerini Kargoyla Nasıl Gönderirim? Neler Gider?

0

Gıda ürünlerini gönderirken streç filmler, oluklu karton kutu ya da koliler, folyo balonlu poşet ve havalı kargo poşetlerinin kullanılması gerekmektedir. PTT kargo ile yiyecek gönderme işlemi yapılacağı zaman da bu malzemelerin kullanılması gerekmektedir.

Gerekli olan malzemelerin kullanılması durumunda gıda ürünlerini kargo ile göndermek mümkündür. Son kontrollerden geçen ürünler kargo ile istenilen yere gönderilme iznine sahiptir.

Soğuk Zincir Kargo Nasıl Gönderilir?

Soğuk zincir ürünleri kargo ile gönderileceği zaman uçak kargosunda -20/ +20 derecelerde ısı sabitlemesi yapılması gerekir. PTT kargo ile yurt dışına yiyecek gönderme işlemi sırasında uçaklarda yer alan kargo ünitesinin bir buzdolabı işlevine dönüştürmek mümkündür. Kargo ünitesini soğutmak için kuru buz kullanılabilir. Bu sayede soğuk zincir sağlanmış olur.

Kargoyla Gıda Yollanır Mı?

Kargo ile gıda yollama işlemi pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Kargoyla gıda yollamak yasal olarak mümkündür. Yollanılan bu gıdaları sadece meyve ve sebze olarak düşünmemek gerekir. Bal, reçel, et ürünleri, pastırma, donuk gıdalar, pişmiş gıdalar ve değişik tatlılar da kargo ile istenilen yere gönderilebilmektedir.

PTT Kargo Neler Yasak?

ptt kargo neler yasak

PTT kargo ile tütün göndermek, yetki belgesine sahip olan kişiler tarafından yapılabilecek bir işlemdir. Sarmalık kıyılmış olan tütünler ise belirlenmiş olan kilogram geçilmediği sürece taşınabilmektedir. Belirlenmiş olan bu miktar ise 50 kilogramdır. Bu ağırlığı geçmediği sürece PTT ile tütün göndermek mümkündür.

PTT kargo ile meyve gönderme, ısı derecesi ayarlandığı zaman gerçekleştirilebilecek bir eylemdir. PTT ile meyve ve sebze ürünleri gönderilebilmektedir. PTT ile alkol bulunduran malzemelerin taşınması yasaktır. Aynı zamanda canlı ya da ölü hayvanlar, tıbbı ve bulaşıcı maddeler, kimyasallar, tehlikeli maddeler, sahte para, biyolojik numune ve piller PTT kargo ile taşınması yasak olan maddelerdir.

Kargoyla Sucuk Gönderilir Mi?

Kargo ile sucuk gönderilebilmektedir. Sucuk soğuk zincir ürünleri arasında yer alması nedeni ile gönderimi sırasında belirli hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kargo ile sucuk gönderimi yapılmadan önce ürünün ısı derecesinin dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir.

Kargoların ısı derecesinin kontrol edilmesinin nedeni, ürünlerin ısı derecesi uygun olmadığı zaman belirli bir zaman sonra bozuluyor olmalarıdır. Sucuk ve benzeri ürünlerin bozulmasını engellemek için kargoların belirli ısı değerlerinde tutulması gerekmektedir. Bu ısı değerleri sağlandığı sürece sucuk ve benzeri ürünlerin gönderilmesinde herhangi bir sıkıntı görülmemektedir.

Kargoya Et Verilir Mi?

Kargo ile et taşımak mümkün olan bir eylemdir. Bozulabilir kargonun özel olan şekilleri arasında yer alan kargo ile donmuş ürünler taşımak, belirli şartlar sağlandığı zaman gerçekleştirilebilmektedir. Kargo ile et taşınılması istendiğinde dikkat edilmesi gerekli olan önemli detayların da göz önünde bulundurulması gerekir.

Kargo ile et taşınacağı zaman dikkat edilmesi gerekli olan ilk detay, sıcak kontrol yönetimidir. Et kargosu gönderilirken ya da gönderilmeden önce bozulabilir. Bu nedenle et kargosunun belirli bir sıcaklıkta tutulması büyük önem taşımaktadır.

Bakterilerin hızlı bir şekilde üremesini engellemek için etin ısı derecesi şu şekilde olmalıdır:

  • Donmuş etlerin ısı derecesi -12 derecenin altında olmalıdır.
  • Taze etler için ısı derecesi 0 ila +5 derece arasında olmalıdır.

Kargo ile gönderilecek olan etin bu derecelere sonradan ulaşması için etin üzerine kuru buz koyulabilmektedir. Kuru buz miktarı da belirlenmiş olup tehlikeli maddeler düzenlemeleri dikkate alınarak koyulmaktadır. Eti soğuk tutmak üzere taşıma işlemi sırasında soğutucuların kullanılması da mümkündür. Bu durumda kuru buz kullanmaya gerek kalmamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Adres Başlığı Nedir?

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın