Doktor Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? Hangi Lise? Hangi Bölüm?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Doktor Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? Hangi Lise? Hangi Bölüm?

0

Doktor olmak için sayısal ağırlıklı olarak; matematik, geometri, biyoloji, kimya fizik ve çoğu sözel dersinizin iyi olması gerekmektedir. Doktorluk eğitiminin verildiği tıp fakültelerine girebilmek için çok güçlü sayısal bilginizin olması gerekmektedir. Üniversite sınavında da ‘’Sayısal’’ alandan tercih yapacağınız için sayısal derslerinizin katsayıları daha yüksek olacaktır.

Doktor Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Doktor olmak için fen liseleri ve Anadolu lisesine gitmek gerekmektedir. Doktor olabilmek için en iyi eğitim alabileceğiniz lise türü; Fen liseleridir. Fen liselerindeki dersler ile üniversite sınavına çok sağlam bir temel oluşturabilirsiniz. Anadolu liselerinde standart bir eğitim ile işiniz biraz daha zor olabilir.

Doktor Olmak İçin Gerekli Özellikler

  • Duygulardan arınmış, rasyonel bir yapıda olmak
  • Duygusal açıdan güçlü olmak
  • Stres yönetim kabiliyeti
  • Sabırlı olmak
  • Empati kurabilmek
  • Sorgulayıcı olmak
  • Konsantrasyon sahibi olmak
  • Doğru karar verebilmek

Doktorluk Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Üniversite sınavlarında sayısal puan türü ile tıp fakültesi tercihi yapabilirsiniz. Eşit ağırlık ve sözel puan türleri ile tıp tercihi yapamazsınız.

Doktor Olmak İçin Lisede Hangi Bölüm Seçilmeli?

Doktor olmak için Anadolu liselerinde sayısal bölümü ya da direkt olarak fen liseleri seçilmelidir. Tıpı kazanmak için sayısalınızın çok iyi olması gerektiğini unutmamanız gerekir.

Doktor Olmak İçin Kaç Puan Almak Gerekir?

Devlet üniversitesinde tıp okumak için en az 460 puan, özel üniversitelerde tıp okumak için en az 420 puan almanız gerekmektedir. Senelere göre puanlarda farklılık olabilmektedir.

Doktor Olmak İçin Hangi Bölümü Seçmeliyim?

Doktor olmak için ‘’Tıp’’ bölümünü seçmeniz gerekmektedir. Sınavdan yeterli puanı aldığınızda tercihinize tıp bölümünü eklemeniz gerekmektedir.

Doktor Olmak İçin Hangi Fakültede Okumak Lazım?

Doktor olmak için tıp fakültesinde okumanız gerekmektedir. Tıp fakültesini kazanmak için de sayısalınızın çok güçlü olması gerekmektedir.

Doktor Olmak İçin Kaç Sene Okumak Lazım?

Doktor olmak için 6 yıl boyunca okumanız gerekmektedir. Eğitim süresi diğer bölümlere göre uzundur ancak uzun olmak zorundadır. Hayatlar ile muhatap olan bir bölümün iyi eğitim vermesi gerekmektedir.

Doktor Olmak İçin Matematik Şart Mı?

Doktor olmak için matematik şarttır. Güçlü bir matematiğiniz yoksa karşınıza çıkacak sınavlarda yeterli puanı alamayacaksınız ve tercihte bulunamayacaksınız.

Doktor Sayısal Mı Sözel Mi?

Doktor sayısaldır. Tıp, sayısal ağırlıklı bir bölümdür.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın