Doktor Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? Hangi Lise? Hangi Bölüm?

Doktor olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir sorusuna; matematik, geometri, fizik, kimya, biyoloji ile sözel derslerinizden de özellikle Türkçe’nin iyi olması gerekir şeklinde cevap verebiliriz. Doktorluk eğitimi, sayısal puanla öğrenci alan Tıp programı ile verilmektedir. Bu nedenle, sayısal derslerinizin çok iyi olması gerekir.

Doktor Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Doktor olmak için fen liseleri ve Anadolu lisesine gitmek gerekmektedir. Doktor olabilmek için en iyi eğitim alabileceğiniz lise türü; Fen liseleridir. Fen liselerindeki dersler ile üniversite sınavına çok sağlam bir temel oluşturabilirsiniz. Anadolu liselerindeki standart eğitim ile ek olarak daha fazla çalışmanız gerekebilir.

Doktor Olmak İçin Gerekli Özellikler

  • Duygulardan arınmış, rasyonel bir yapıda olmak
  • Duygusal açıdan güçlü olmak
  • Stres yönetim kabiliyeti
  • Sabırlı olmak
  • Empati kurabilmek
  • Sorgulayıcı olmak
  • Konsantrasyon sahibi olmak
  • Doğru karar verebilmek

Doktorluk Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Üniversite sınavlarında sayısal puan türü ile tıp fakültesi tercihi yapabilirsiniz. Eşit ağırlık ve sözel puan türleri ile tıp tercihi yapamazsınız.

Doktor Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Doktor olmak için Anadolu liselerinde sayısal bölümü ya da direkt olarak fen liseleri seçilmelidir. Tıpı kazanmak için sayısalınızın çok iyi olması gerektiğini unutmamanız gerekir. Bu nedenle, matematik, geometri, fizik, kimya ve biyoloji ile Türkçe puanlarınızın yüksek olmasına özen göstermelisiniz.

İlgili İçerik: AYT’de Kalem Veriliyor Mu? AYT’de Neler Yasak, Neler Serbest?

Doktor Olmak İçin Kaç Puan Almak Gerekir?

Devlet üniversitesinde tıp okumak için en az 460 puan, özel üniversitelerde tıp okumak için en az 420 puan almanız gerekmektedir. Senelere göre puanlarda farklılık olabilmektedir.

Doktor Olmak İçin Hangi Bölümü Seçmeliyim?

Doktor olmak için ‘’Tıp’’ bölümünü seçmeniz gerekmektedir. Sınavdan yeterli puanı aldığınızda tercihinize tıp bölümünü eklemeniz gerekmektedir.

Doktor Olmak İçin Hangi Fakültede Okumak Lazım?

Doktor olmak için tıp fakültesinde okumanız gerekmektedir. Tıp fakültesini kazanmak için de sayısalınızın çok güçlü olması gerekmektedir.

İlgili İçerik: Operatör Doktor Nedir? Uzman Doktor İle Farkı

Doktor Olmak İçin Kaç Sene Okumak Lazım?

Doktor olmak için 6 yıl boyunca okumanız gerekmektedir. Eğitim süresi diğer bölümlere göre uzundur ancak uzun olmak zorundadır. Hayatlar ile muhatap olan bir bölümün iyi eğitim vermesi gerekmektedir.

Doktor Olmak İçin Matematik Şart Mı?

Doktor olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir sorusunun en önemli cevaplarından biri şüphesiz matematik dersidir. Güçlü bir matematiğiniz yoksa karşınıza çıkacak sınavlarda yeterli puanı alamayacaksınız ve tercihte bulunamayacaksınız.

Doktor Sayısal Mı Sözel Mi?

Doktor sayısaldır. Tıp, sayısal ağırlıklı bir bölümdür.

1/5 - (1 oy)
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın