Polis Askere Kimlik Sorar Mı? Asker Polise Sorar Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Polis Askere Kimlik Sorar Mı? Asker Polise Sorar Mı?

Polisin askere kimlik sorması belirli durumlarda gerçekleşebilir. Belirli durumlarda da yapılmaması gerekmektedir. Özellikle şüpheli bir faaliyet varsa ve polis karşısındaki insanın asker olmadığını biliyorsa kimlik sorabilir. Polisin askere kimlik sorması bu açıdan doğaldır. Aynı şekilde suç teşkil eden bir durumda şüphelileri belirleme adına da sorulabilmektedir. Fakat bile isteye bir kimlik sorması ve suç yokken bunun yapılması yanlış bir tutumdur.

Polis askere kimlik sorması durumu belli şartlarda normal belli şartlarda ise oldukça yanlış bir durumdur. Bu durumları iyi bilmek ve ince detaylarına hakim olmak gerekmektedir. Özellikle son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan bu durum, sonuçları belli olmayan sıkıntılar doğurabilmektedir. Özellikle son dönemde bekçilerin de kimlik sorma ve sahip olduğu diğer yetkilerin artırılması ile bu durum oldukça merak edilir bir hale gelmiştir.

Bu durum aslında kanun koruyucular arasında oluşan bir hiyerarşik ilişkinin de göstergesi olabilmektedir. Öncelikle bilinmelidir ki ülke sınırları üzerinde bir anayasa ve o anayasanın uyulması gereken kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar neticesinde herkes eşit haklara sahiptir. Bu bağlamda dilerseniz şimdi konumuzu daha ayrıntılı ele alalım;

İçindekiler

Asker Polise Kimlik Sorar Mı?

Asker polise kimlik sorması da aslında yukarıda belirtilen şartları incelediğimizde; öncelikli olarak suç teşkil eden bir durum varsa ya da şüpheli bir olay varsa kimlik sorması gayet normal bir durumdur. Çünkü aynı zamanda asker karşısındaki insanın bir polis memuru olduğunu bilmeyebilir. Fakat asker de sırf inat ya da kişisel hisler uğruna hiçbir şey yokken kimlik sorması hiç etik bir durum değildir.

Özellikle suçun varlığı ya da şüpheli durumların oluşması burada önemlidir. Çünkü böyle bir durum yokken bile rutin kontroller dışında bir asker normal bir vatandaşa bile kimlik sormamalıdır. Bu konulara kanun koruyucuların dikkat etmesi gerekmektedir.

Asker Personeli Polis Arayabilir Mi?

Eğer bir ihbar varsa askerin polisi araması normal bir durumdur. Genellikle bu tip durumlarda savcılıktan izin alınması gerekmektedir. İzin olmasa bile aranma eylemi yaşanmışsa kesinlikle haklı bir gerekçe olması önemlidir. Durduk yere böyle bir eylemin gerçekleşmesi olası bir ihtimal değildir. Kişisel husumetler devlet neslinde bir meseleye dönüşmemelidir.

Polis Jandarmaya Kimlik Sorabilir Mi?

Polisin jandarmaya kimlik sorabilmesi için, polisin yetki alanında bir jandarma olmalıdır ve kişinin jandarma olduğu belliyse kimlik sormak etik ve makul değildir. Yukarıda da belirtildiği gibi kimlik sormasını gerektirecek eylemelrin bulunması önemlidir. Durduk yere kimlik sormak hiç makul bir tutum değildir.

Askeri Personelin Üstü Aranır Mı?

Askeri personelin üstünün aranması için o personel ile ilgili olağandışı bir durum olması gerekmektedir. Durduk yere askeri personelin üstü aranmaz. Asker ve polis aynı zamanda kanun koruyuculardır. Bu yüzden askerlere ya da polislere yapılacak bu tür bir eylem saygısızlıktır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.