İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Nedir? Ataması Nasıl?
 1. Ana Sayfa
 2. Meslekler

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Nedir? Ataması Nasıl?

0

İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü ortaokul düzeyindeki sınıfların matematik derslerinden sorumlu olacak olan öğretmenlerin yetiştirildiği bölümdür.

Eğitim fakültesinde yer alan bölüm 4 yıllık bir bölümdür. 4 yıl sonrasında başarıyla mezun olan öğrenciler artık birer öğretmendirler. Çalışma sınıfları ortaokul olarak belirttiğimiz 5,6,7 ve 8. sınıflardır.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Hangi Sınıflara Girer?

İlköğretim matematik öğretmenliğinin girdiği sınıflar 5, 6, 7 ve 8. Sınıftır. Bu süreçte öğrencilerin matematik eğitiminden sorumludur. Öğrencilerin matematik temelini oluşturacağı için öğretmenin kendini iyi yetiştirmesi gerekmektedir.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü’nde Hangi Dersler Vardır?

İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünde 4 yıl boyunca alan bilgisi, eğitim bilimleri ve seçmeli dersler olarak birçok ders okutulmaktadır. Seçmeli dersler üniversiteye göre farklılık gösterirken alan bilgisi ve eğitim bilimleri dersleri çoğu üniversitede aynıdır.

Başlıca ilköğretim matematik öğretmenliği derslerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Matematiğin Temelleri
 • Matematik Tarihi
 • Analiz 1-2-3
 • Lineer Cebir
 • Analitik Geometri
 • Soyut Matematik
 • Olasılık
 • Sınıf Yönetimi
 • Eğitime Giriş
 • Eğitim Sosyolojisi
 • Öğretim İlke ve Yöntemleri
 • Sınıf Yönetimi

İlk 2 sınıfta teorik matematik derslerine ağırlık verilmiştir. 1. Sınıftan itibaren ama daha çok 3. ve 4. Sınıflarda ise eğitim bilimleri derslerine ağırlık verilmiştir. 4. Yani son sınıfta ise öğrenciler uygulamalı ders alırlar. Yani halk diliyle staj dersleri. 4 yıl boyunca en önemli ders uygulamalı derslerdir. Öğrenci bu derslerde mesleğinin simülasyonunu görür adeta. 3 yıl boyunca aldığı teorik ve eğitim bilimleri derslerini pratiğe dökme fırsatı yakalamış olur.

4 yılın sonunda tüm dersleri başarıyla tamamlamış ve mezun olma şartlarını yerine getirmiş olan öğrenci diplomasını almaya hak kazanır.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ataması Nasıl?

İlköğretim matematik öğretmenliği ataması diğer bölümlere göre daha iyi durumdadır. Devlet, yıllara göre şu kadar ilköğretim matematik öğretmeni atamıştır;

 • Ekim 2021: Atanan kişi sayısı 1001
 • Mart 2021: Atanan kişi sayısı 1260
 • Haziran 2020: Atanan kişi sayısı 1701
 • Ocak 2020: Atanan kişi sayısı 1699
 • Ağustos 2019: Atanan kişi sayısı 1448

İlköğretim matematik öğretmenliği atama taban puanı 70 – 75 civarındadır. Sınavın zorluğuna göre bu puanda değişiklik olmaktadır.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği KPSS’de Hangi Sınavlara Girer?

İlköğretim matematik öğretmenliği KPSS’de ilk olarak Genel yetenek – Genel kültür ve eğitim bilimi oturumuna bağlı olarak öğretmenlik alan bilgisi testine diğer bir adı ile ÖABT’ye girmeleri gereklidir.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Kolay Mı?

İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü tercih sıralarında üst sıralarda yer alan bir bölüm olmasına rağmen okuması diğer matematik bölümlerine nispeten daha kolaydır.

Lisede alınan matematik derslerinin biraz daha zor seviyelerinde dersler vardır. Öğrenci öğretmenlerinin yardımının yanı sıra ek kaynaklar ve video dersler yardımıyla kolaylıkla sınavlardan geçer not alabilir.

Eğitim bilimleri dersleri ve seçmeli dersler ise matematik derslerine göre daha kolaydır. Ama bir öğretmen adayı için eğitim bilimleri dersleri matematik derslerinden daha önemli olabilir. Bu yüzden özellikle eğitim bilimleri derslerine sadece sınavları geçmek amacıyla değil öğrenmek, pekiştirmek ve hayatına geçirmek amacıyla çalışılmalıdır.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Hangi Fakültede?

İlköğretim matematik öğretmenliği bölümü ‘’Eğitim fakültesinde’’ yer almaktadır. Her üniversitede durum budur.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Kaç Yıl?

İlköğretim matematik öğretmenliği bölümü tüm fakültelerde ve üniversitelerde 4 senedir. 4 senelik bir eğitimden sonra lisans derecesinden mezun olabilirsiniz.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümünü Kimler Tercih Etmelidir?

İlk olarak öğretmenlik mesleği sabır işidir. Öğretmen ne kadar bilgili, yetenekli olursa olsun sabır konusunda eksikleri varsa mesleğini icra etmede sorunlar yaşayabilir. Ama hemen endişeye kapılmayın. Sabır konusunda kendinizi yeterli görmüyorsanız eksiklerinizi 4 yıl boyunca kapatabilirsiniz. Tabi ki fazlaca tecrübe ile.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünü ayrıca matematik derslerine ilgisi olan, ortaokul matematik konularını sıkılmadan, devamlı anlatabilecek öğrenciler tercih etmelidir.

Ancak matematikle fazla aranız yoksa bunun için de endişelenmeyin çünkü matematik bilmekten daha önemli olan bildiğini karşısındaki kitleye aktarabilmektir. Ortaokul matematik düzeyi bilgileri çoğumuzu zorlamayacak şekildedir. Dolayısıyla matematik bilgisi bir şekilde halledilir. Ama gereken bilgileri öğrencilere aktaramayan öğretmen, mesleğini icra etmekte zorlanır.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Kontenjanı Düşürüldü Mü?

İlköğretim matematik öğretmenliği kontenjanı 3400’den 1260’a kadar düşürülmüştür. İlerleyen zamanlarda açığı kapatmak için bu sayının yükseltilmesi beklenmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın