Köy Dağıtımına Tabi Bekliyor Ne Demek? PTT Rehberi
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Köy Dağıtımına Tabi Bekliyor Ne Demek? PTT Rehberi

Köy dağıtımına tabi bekliyor; PTT üzerinden eğer bir kargo alacaksanız göndericinin şehrinden çıkarak size en yakın olan varış şubesine yola çıkmış demektir. Bu noktadan sonra dağıtıma çıkması beklenmektedir. PTT kargonun her gün dağıtıma çıkarıldığı bölgelere köy dağıtımı denilmektedir.

Bu bölgelerde her gün dağıtım yapılmamaktadır. Haftanın belirli günleri içerisinde dağıtım yapılmaktadır. Kargonuz köy dağıtımı olarak adlandırılan yere gelecek ise dağıtım gününe çıkmasını beklemeniz gerekmektedir. PTT köylere dağıtım günleri belirlediği için sadece kargonuz bu günler içerisinde size ulaşabilir.

PTT Kargo Köy Dağıtım Günleri Hangi Günler?

PTT köy dağıtım günleri bölgeden bölgeye tamamen farklılık göstermektedir. Kesin olarak bir gün belirtilemez. Köy dağıtımı yapan kargolar genel olarak hafta içerisinde 1 veya 2 gün dağıtıma çıkmaktadır. Yaşadığınız bölgenin dağıtım günlerini öğrenebilmek için kargonuzun bulunduğu şubeyi arayarak öğrenebilirsiniz.

Kargonuzun hangi şubede olduğunu, PTT Kargo Takip sayfasına girerek son bildirim olarak gözüken köy dağıtımına tabi bekliyor bölümünden kontrol edilebilir. Bu bölümün yanında hangi dağıtım merkezinde olduğu yer almaktadır. Kargonuzun ne zaman dağıtıma çıktığını gördüğünüz yazan kısmından öğrenebilirsiniz.

PTT Kargo Dağıtım Günleri Ne Zaman?

  • PTT Kargo, dağıtımı hafta içi 8.30 ile 17.00 arasında yapılmaktadır.
  • Cumartesi açık olan şubelerde ise 8.30 ile 13.00 arasındadır.

Ayrıca PTT kargomatları vardır. Kargoyu PTT şubesine verirken alıcının cep telefonu bilgileri verebilir. Telefon numarası verilmesi durumunda adrese teslimi başarılamayan ihbarlı gönderiler veya PTT şubelerinde kabul sırasında kargomat varışlı olarak gönderilir. Gönderilerin 7/24 hizmet verilen, alıcının adresine en yakın kargomatlara bırakılmaktadır. İnsanların, bu makinelerden gönderilerini mesai saatleri dışında da kolayca alabilme imkânı sağlar.

PTT kargo, 12.30 ile 13.30 arası mola saatinde hizmet vermemektedir. Cumartesi günleri de saat 8.30 ile 13.30 arasında alım yapmaktadır. Fakat bu hizmet her şubede geçerli değildir. Sadece merkezi ve yoğunluğu fazla olan şubelerde durum böyledir. Ayrıca resmi tatillerde ve bayramlar günlerinde kapalıdır. Dini bayramların 1. gün haricindeki diğer günlerde PTT dağıtım işlemleri hizmetini yapmaya devam etmektedir.

gonderi takibi
PTT Kargo Gönderi Takibi

PTT Kargo Dağıtım -Teslimat Saatleri nedir?

PTT kargo dağıtım saatleri, mesai saatleri ile aynıdır. Sabah saat 8.30’da açılan PTT kargo şubeleri bu saatler arasında dağıtıma çıkmaktadır. Öğle paydosu yapmayan şubeler için dağıtım saatleri akşam 17.00’a kadar sürmektedir. Öğlen 12.30’dan itibaren bir saatlik mola veren şubeler için ise 16.30’a kadar kargo dağıtımı yapılmaktadır.

PTT dağıtım saatleri dışında herhangi bir saatte gönderilmek istenilen kargolar için teslimat yapılmamaktadır. Bu sebepten dolayı kargo gönderimi ya da alım işlemleri adına PTT kargo çalışma ve dağıtım saatleri içinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Buna göre kargoların sabah saat 8.30 ile akşam 17.00 saatleri arasında kargo gönderimi yapılması gerekmektedir.

PTT Kargo Öğlen Saatlerinde Hizmet Veriyor mu?

PTT Kargo’da Merkezi ve Yoğun şubelerde öğlen saatlerinde hizmet verilebilirken kırsal şubelerde ise öğlen arası işlem yapılamamaktadır.

PTT Kargo Hafta Sonu Açık mı?

Merkezi bölgelerde bulunmakta olan PTT şubeleri haricinde bütün PTT şubeleri cumartesi ve pazar günü kapalıdır. Sadece merkezi bölgelerdeki PTT şubeleri cumartesi günü saat 13.30’a kadar hizmet vermektedir. Fakat Pazar günü tüm şubeler kapalıdır.

içeriğimizi oylayın