Ten Rengi Nasıl Elde Edilir? Hangi Boyalar Karıştırılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Ten Rengi Nasıl Elde Edilir? Hangi Boyalar Karıştırılır?

Ten rengi elde etmek için mavi, kırmızı, sarı ve beyaz rengi birleştirmek gerekir. Bu dört rengi bir araya getirince ortaya ten rengi çıkmaktadır. Kırmızı ve sarı renk, ana renkler olduğu için kırmızı ve sarı rengi boyaları karıştırarak elde etmek mümkün değildir. Bu nedenle ten rengi elde etmek isteyen kişilerin kırmızı, beyaz ve sarı rengi ellerinde bulundurması gerekmektedir.

Ten rengini oluşturmakta olan boyalar; toprak rengi, sienna, hardal sarısı, kırmızı kadmiyum, sarı kadmiyum ve benzeri boyalar olabilir. Bu tonlara ya da bu tonlara benzer renklere sahip olan boyalar karıştırıldığı zaman da ten rengi elde edilebilir.

Ten Rengi Hangi Boyalarla Oluşur?

Ten rengi, genel olarak kırmızı, mavi, beyaz ve sarı renklerinin karışımı sonucunda elde edilmektedir. Ten renginin tonları ise bu renklerin belirli bir oranda karıştırılması sonucunda elde edilir. Farklı boyalarla da ten rengi elde etmek mümkündür. Ten rengi genel olarak hassas bir sütlü bej tonuna sahiptir. Ten rengi elde etmek için saf beyaz direkt kullanılamaz.

Ten renginin tonlarını elde etmek için mavi, kırmızı, sarı ve beyaz yerine toprak rengi, hardal sarısı ve benzeri renkler de kullanılabilir.  Beyaz rengin eklenme miktarına göre daha açık ya da kapalı bir ten rengi elde etmek mümkündür. Ten rengini koyulaştırmak için de mavi renk eklemek gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Mor Renk Nasıl Elde Edilir? Lila veya Açık Mor?

Ten Rengi Hangi Renklerden Elde Edilir?

Ten rengi elde edilebilecek boyalar; mavi, sarı, beyaz ve kırmızıdır. Yağlı boyada ise vermilyon kırmızısı ve hardal sarısı ten rengini verir.

Ten Rengi Nasıl Koyulaştırılır?

Ten rengini koyulaştırmak için mavi rengi fazlalaştırabilirsiniz. Beyaz renk ile de koyuluğunu alabilirsiniz.

Akrilik Boyada Ten Rengi Nasıl Elde Edilir?

  • Akrilik boyada ten rengi elde etmek için ilk olarak ana renkleri karıştırmanız gerekmektedir. Sarı, mavi, kırmızı ve beyaz renkleri karıştırmanız gerekmektedir. Ten rengi elde etmek için formül budur.
  • Renk tonunu açmak veya yumuşatmak için sarı ve beyaz rengi daha fazla kullanmanız gerekmektedir. Koyulaştırmak için kesinlikle siyah renk kullanmayın çünkü çamur rengine benzer bir renk ortaya çıkabilir.

Uyarı: Akrilik boya kuruduktan sonra renk daha koyu bir şekilde görünür, buna dikkat etmeniz gerekir.

Krem Rengi Nasıl Elde Edilir?

Krem rengi elde etmek için karıştırılması gerekli olan renkler sarı ve beyazdır. Bu iki rengi karıştırarak krem rengi kolay bir şekilde elde edilebilir. Krem rengi elde etmek için kullanılmakta olan sarı rengi ana renkler arasında bulunduğu için sarı rengini elde etmek için boyaları karıştırmak işe yaramaz.

Krem renginin tonlarını elde etmek de oldukça kolay bir işlemdir. Bu rengi elde etmek için kullanılmakta olan sarı ve beyaz rengi azar azar ekleyip karıştırarak boya tonunu daha açık ya da daha kapalı hale getirmek mümkündür. Sarı rengin üzerine her seferinde az bir miktar beyaz ekleyerek renk tonunu ayarlayabilirsiniz.

Buğday Ten Rengi Nasıl Elde Edilir?

Buğday ten rengi elde etmek için toprak rengi yeterlidir. Bu renk, aynı zamanda buğday rengi olarak bilinir. Ancak daha açık bir buğday rengi elde etmek isterseniz, toprak rengine doğal sienna rengi de karıştırabilirsiniz. Sonra bu rengin tonunu biraz açmanız yeterlidir.

Ten rengi, farklı coğrafya ve iklim koşullarına göre değişebilen bir niteliktir. O nedenle, yabancı sitelerde ten rengini ararken, sadece kendi ten renginizi göz önüne almayınız.

içeriğimizi oylayın