1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür
  3. Ten Rengi Nasıl Elde Edilir? Hangi Boyalar Karıştırılır?

Ten Rengi Nasıl Elde Edilir? Hangi Boyalar Karıştırılır?

ten rengi nasil elde edilir

Ten rengi elde etmek için kırmızı, sarı ve beyaz rengi birleştirmek gerekir. Bu üç rengi bir araya getirince ortaya ten rengi çıkmaktadır. Kırmızı ve sarı renk, ana renkler olduğu için kırmızı ve sarı rengi boyaları karıştırarak elde etmek mümkün değildir. Bu nedenle ten rengi elde etmek isteyen kişilerin kırmızı, beyaz ve sarı rengi ellerinde bulundurması gerekmektedir.

Ten rengini oluşturmakta olan boyalar; toprak rengi, sienna, hardal sarısı, kırmızı kadmiyum, sarı kadmiyum ve benzeri boyalar olabilir. Bu tonlara ya da bu tonlara benzer renklere sahip olan boyalar karıştırıldığı zaman da ten rengi elde edilebilir.

Ten Rengi Hangi Boyalarla Oluşur?

Ten rengi, genel olarak kırmızı, beyaz ve sarı renklerinin karışımı sonucunda elde edilmektedir. Ten renginin tonları ise bu renklerin belirli bir oranda karıştırılması sonucunda elde edilir. Farklı boyalarla da ten rengi elde etmek mümkündür. Ten rengi genel olarak hassas bir sütlü bej tonuna sahiptir. Ten rengi elde etmek için saf beyaz direkt kullanılamaz.

Ten renginin tonlarını elde etmek için kırmızı, sarı ve beyaz yerine toprak rengi, hardal sarısı ve benzeri renkler de kullanılabilir. Bu renk tonlarının üzerine beyaz boya koyularak ten rengi elde edilebilir. Beyaz rengin eklenme miktarına göre daha açık ya da kapalı bir ten rengi elde etmek mümkündür.

Krem Rengi Nasıl Elde Edilir?

Krem rengi elde etmek için karıştırılması gerekli olan renkler sarı ve beyazdır. Bu iki rengi karıştırarak krem rengi kolay bir şekilde elde edilebilir. Krem rengi elde etmek için kullanılmakta olan sarı rengi ana renkler arasında bulunduğu için sarı rengini elde etmek için boyaları karıştırmak işe yaramaz.

Krem renginin tonlarını elde etmek de oldukça kolay bir işlemdir. Bu rengi elde etmek için kullanılmakta olan sarı ve beyaz rengi azar azar ekleyip karıştırarak boya tonunu daha açık ya da daha kapalı hale getirmek mümkündür. Sarı rengin üzerine her seferinde az bir miktar beyaz ekleyerek renk tonunu ayarlayabilirsiniz.

Buğday Ten Rengi Nasıl Elde Edilir?

Buğday ten rengi elde etmek için toprak rengi yeterlidir. Bu renk, aynı zamanda buğday rengi olarak bilinir. Ancak daha açık bir buğday rengi elde etmek isterseniz, toprak rengine doğal sienna rengi de karıştırabilirsiniz. Sonra bu rengin tonunu biraz açmanız yeterlidir.