Nüfus Sayımları Neden Önemlidir?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Nüfus Sayımları Neden Önemlidir?

0

Nüfus sayımları her yıl sürekli olarak gerçekleştirilen vatandaşların sayısının belirlenmesini sağlayan sayımlardır. Nüfus sayımlarını bu denli önemli kılan ise ülkenin genel nüfusunun bilinmesi; kadın, erkek, çocuk, genç ve yaşlı nüfusu gibi kategorik nüfusun saptanması için önemlidir.

Nüfusun yapısı ve nüfusun sayısının bilinmesi yapılacak olan siyasi uygulamaların, ekonomik atılımların, alınacak kararların akıbeti için önemlidir. Bir örnek vermek gerekirse yaşlı nüfusun ağılıkta olduğu bir toplumda gençlere yönelik sosyal faaliyetleri arttırmak anlamlı olmayacaktır.

Nüfusun niteliğine uygun olarak sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi gelişmelerin gerçekleştirilmesi için nüfusun yapısının bilinmesi gerekir. Nüfusun yapısını anlamanın en sağlıklı ve kolay yolu ise nüfus sayımlarıdır.

Eskiden nüfus sayımları insanların evlerine gelen memurlar aracılığı ile belirli günlerde yapılıyordu. Günümüzde nüfus sayımları online olarak devlet tarafından kolayca gerçekleştirilmektedir. 

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın