Biseksüellik Nedir? Bayrağı Nasıl?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Biseksüellik Nedir? Bayrağı Nasıl?

Biseksüellik nedir? Sorusu, son zamanlarda İstanbul Sözleşmesi‘yle ilgili tartışmalarla yeniden gündeme geldi. Biseksüellik eğilimi, toplum arasında sapıklık ve sapkınlık olarak algılandı. Peki, düşünüldüğü gibi sapkınlık mı? Yoksa biyolojik olarak bir sonuç mu? Bunlar gibi ve daha fazla soruyu yazımızda işledik. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Biseksüellik Nedir?

Biseksüellik, hem kadından hem de erkekten hoşlanan bireylerin cinsel yönelimidir. LGBTİ+Q tanımlamasının içindeki B harfini temsil etmektedir. Gerek duygusal açıdan, gerekse de cinsel açıdan bir erkeğin hem kendi cinsinden hem de kadından hoşlanması bu durumu ifade etmektedir. Bazen, trans bireylerden hoşlanan bir kadının aynı zamanda hemcinslerinden hoşlanması da bu kapsamdadır. Biseksüel eğilim, her iki biyolojik cinsiyetten veya transseksüel bireylerden hoşlanan kişilerin cinsel kimliğidir.

Biseksüellerin Özellikleri Nelerdir?

biseksuellerin ozellikleri
biseksuellerin ozellikleri

Biseksüellerin özellikleri dendiğinde, akla ilk gelen olgu biyolojik cinsiyeti erkek olan birinin hem erkeklerden hem de kadınlardan hoşlanması olacaktır. Tam tersi durum ise, kadın olan birisinin kendi hemcinsi olan bir başka kadından hoşlanması ve ona cinsel arzu duyması olacaktır. LGBTİ+Q bireylerin içerisinde B rakamına denk gelen iki cinsten de hoşlanma durumu demektir. Toplum bu tip durumlar, norm dışı olarak değerlendirilmekte ve eşcinsel bireyler dışlanmaktadır. Oldukça yanlış ve normatif bir değerlendirme olduğu için buna karşı durmak ve farklılıklara saygı duymak gerekmektedir. Her insanın sahip olduğu nitelikler ile özel olduğu ve ayrımcılığı hak etmediği bilinmelidir. Detaylandırmak gerekirse bu konu üzerine şunlar söylenebilir;

  • Her iki cinse de ilgi duymak
  • Kadın kadına ilgi duyabilir aynı anda erkeğe de ilgi duyabilir
  • Hem cinsel hem duygusal ilgi (hemcinsine + karşıt cinsiyetine)
  • Trans bireylere de ilgi duyulabilir
  • Queer bireylere de ilgi duyulabilir
  • Hem heteroseksüellik, hem homoseksüellik
  • Biseksüellerin özellikleri kadın ve erkeğe cinsel ve duygusal ilgi duymaktır.
thumbnail
Önerilen Yazı
Aseksüel Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tüm Detaylar

Görüldüğü gibi biseksüel bireyler, hem kadına hem de erkeğe ilgi duymaktadırlar. Örneğin, erkek sevgilisinden ayrılan bir kadın, daha sonra bir başka kadınla duygusal ve cinsel ilişki yaşamak isteyebilir. Böylece, her iki türe de ilgisi olduğu anlaşılmış olur. Ergenlik döneminde kişinin cinsel anlamda nasıl eğilim göstereceği belirlenmeye başladığı için aileler çocukları adına endişe duymaktadır.

Fakat bu anormal bir durum olmadığı gibi dışlanması da oldukça yanlıştır. Çünkü hayvanlarda dahi eşcinselliğin görüldüğü ve bunun tüm canlılarda gözlendiği bilinmektedir. Sonradan bazı psikolojik durumlar dahilinde verilebilen bir karar olmadığı için eğer böyle bir mesele varsa psikoloğa gitmek gerekebilir. Tedavi edilmesi gereken bir hastalık gibi algılanmaması bu noktada doğru olacaktır.

Biseksüellik Tedavisi Var Mı?

Biseksüel tedavisi, bir cinsel işlev bozukluğu olmadığı için ve bir yönelim olduğu için yoktur. Bazı bireyler, bunu bir hastalık olarak değerlendirip psikoloğa gitmeyi uygun görmekteler. Ancak, bu durum eğer başka bir sorun bulunmuyorsa cinsel anlamda yönelim olduğu için geçici olmayacaktır.

Ailelerin bu konuda bilinçlenmesi ve çocuklarına oldukları kişinin anormal olmadığını öğretmesi gerekmektedir. Geleneksel toplumlarda bu durum norm dışı olarak kabul edildiği için, her yıl binlerce LGBTİ üyesi gencin sorun yaşadığı bilinmektedir. Farklılıkları normal olarak kabul etmek, toplumsal yaşamda herkesin söz hakkı olmasına özen göstermek gerekmektedir.

Biseksüel Renk Nedir?

Biseksüel renk, hem erkek hem de kadından hoşlanan bireyi tanımladığı için, mavi ve pembe renklerinin ikisidir. Ancak LGBTİ bayrağında gökkuşağı amblemi olduğu için tüm eşcinsel bireyler, bu rengi simgelemektedir. B harfi içerisinde değerlendirilen, aynı zamanda trans bireylere de duygusal ve cinsel ilgi duyabilen kişilerdir.

Toplumda oldukça yaygın bir cinsel yönelim olduğu için, bir kadın aynı zamanda heteroseksüel eğilimde olabildiği gibi lezbiyen eğilimi de içinde taşıyabilir. Farklılıklara saygı duymak ve toplumda her bireyi özerk bir biçimde kabullenebilmek gerekir. Ergenlik döneminde başlayan cinsellik gelişiminde kişilerin yönelimleri daha net anlaşılmaktadır.

Biseksüellik Bayrağı Nedir?

Biseksüel bayrağı, biseksüel bireyleri temsil eden bayraktır. Bu bayrak aşağıdaki gibidir;

biseksuel bayrak
biseksuel bayrak
içeriğimizi oylayın