Yulaf Kilo Aldırır Mı? Yulaf Ezmesi Zayıflatır Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Yulaf Kilo Aldırır Mı? Yulaf Ezmesi Zayıflatır Mı?

0

Yulaf kilo aldırır mı? Sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; Yulaf da her besinde olduğu gibi porsiyon kontrolü sağlanamazsa kilo aldırabilmektedir. En sağlıklı tahıl çeşitlerinden biri olan yulaf özellikle spor yapanlar ve diyet yapanların vazgeçilmezi olarak bilinmektedir. Ancak faydaları yalnızca bu konularla sınırlı olmadığından dolayı sadece bu kişiler tarafından değil herkes tarafından tüketilmesi gereken bir besindir.

Yulaf hakkında merak edilen birçok şey bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kilo almak ve zayıflamak ile bir ilişkisinin olup olmamasıdır. Yulaf kilo aldırmasıyla değil zayıflatmasıyla ünlenmiş bir besindir. Ancak yulaf tek başına kilo aldıracak ya da zayıflatacak bir besin değildir. Bununla birlikte her iki durum sürecinde de kullanılabilmektedir. Bu noktada devreye nasıl tüketildiği, ne kadar tüketildiği gibi durumlar girmektedir. Alınacak sonuç bu değişkenlere bağlı olarak değişebilmektedir.

Yulaf Ezmesi Zayıflatır Mı?

Yulaf ezmesi tek başına ve direkt olarak tüketildiğinde zayıflatma etkisi görülen bir besin olmadığından zayıflatmaz. Ancak lifli bir besin olduğundan dolayı uzun süre tok tuttuğu iddia edilmektedir. Özellikle diyet yapan kişilerin yulaf ezmesi yiyerek açlık hissi hissetmedikleri, bu nedenle yulafın ezmesinin zayıflama süreçlerinde işe yarayacağı belirtilmektedir. Bu nedenle direkt olarak zayıflatır denilememekte ancak dolaylı yoldan zayıflatır denilebilmektedir.

Yulaf ezmesini zayıflama sürecinde kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken nokta porsiyon kontrolü olmalıdır. Yulafın sağlıklı bir besin olduğu bilindiğinden zararsız görülmekte ve fazlaca tüketilebilmektedir. Bununla birlikte ne kadar çok yenirse o kadar zayıflatacağı düşünülebilmektedir. Bu düşüncelerin doğru olmadığı bilinmelidir. Zayıflamaya çalışan biri diğer besinler için gözettiği porsiyon miktarını yulaf için de gözetmelidir.

Yulaf Kilo Almak İçin Nasıl Kullanılır?

Yulaf kilo almak için ara öğün olarak kullanılabilmektedir. Yulaf kilo direkt olarak ve tek başına tüketildiğinde kilo almayı sağlayabilecek bir besin değildir. Ancak günlük beslenme programına bazı tarifler ile eklendiğinde kilo alma sürecinde faydalı olacak bir besindir. Sağlıklı kilo almak için uygulanan programların çoğunda yulaf ile karşılaşılabilmektedir. Protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağlardan oluşan beslenme programına ara öğün olarak yulaf katılabilir.

Yulaf Ekmeği Kilo Aldırır Mı?

Yulaf ekmeği kalorisi çok düşük olduğundan dolayı kilo aldırmamaktadır. Aksine tam tahıllı ekmek tüketmenin kilo verme sürecinde yardımcı olduğu bilinmektedir. Yulaf ekmeği de tam tahıllı ekmekler arasında yerini almaktadır. Dolayısıyla çok kısa sürede enerjiye çevrilmekte ve karın çevresindeki yağların azalmasını sağlamaktadır.

Hangi ekmeğin ne kadar kilo aldırdığını ve en sağlıklı ekmeklerin hangi ekmekler olduğunu öğrenmek için, bu yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Yulaf Yiyince Ne Olur?

  • Yulaf yenildiğinde protein ihtiyacına cevap verilmektedir.
  • Daha iyi bir cilde sahip olunmaktadır.
  • Vücut toksinlerden arınmaktadır.
  • Enerji verdiğinden dolayı zinde hissedilmektedir.
  • Kalp hastalığı riski azalmaktadır.
  • Kolesterol azalmaktadır.
  • Sindirim problemleri büyük oranda çözülmektedir.

3 Yemek Kaşığı Yulaf Kaç Kalori?

3 yemek kaşığı yulaf kalorisi, 105 kcal olarak bilinmektedir. Yulaf kalorisi son derece düşük bir besin olarak öne çıkmaktadır. Kilo vermek isteyenlerin yulafı sıklıkla tercih etmesinin başlıca nedeni de budur. Kalorisi az olmasının yanında başka birçok faydası bulunan yulaf herkes tarafından tüketilmesi gereken bir besindir.

Zayıflamak İçin Yulaf Ne Zaman Yenmeli?

Bu sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü zayıflamak için yulaf tüketiminde uygulanan diyet programına göre cevap değişebilmektedir. Bununla birlikte yulafın genellikle kahvaltıda tüketildiği bilinmektedir.

Kahvaltıda Yulaf Nasıl Tüketilir?

Yulaf kahvaltıda; omlete eklenerek, hamur işlerine eklenerek, lapa haline getirilerek yenilebilmektedir. Bununla birlikte yulaf ile yapılan birçok tarif bulunmaktadır. Bunlar arasında öne çıkanlar bal, pekmez, tarçın gibi besinler ve muz, çilek, böğürtlen gibi meyvelerle hazırlanan tariflerdir. Yulaf içeren başka bir tarif de, müslidir.

Günlük Yulaf Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Günlük yulaf tüketimi uzmanların tavsiyesine göre 25 gram ile 35 gram arasında olmalıdır. Yulafın sağlıklı bir besin olduğu göz önünde bulundurularak tüketmekte aşırıya kaçılabilmektedir. Yulaf herhangi bir zararı olmayan bir besindir. Bu nedenle düzenli olarak tüketiminde bir sakınca yoktur. Aksine düzenli tüketildiğinde faydalı olacağı bilinmektedir. Ancak bu düzenli tüketim aşırıya kaçmadan yapılmalıdır. Aksi takdirde birtakım problemlere yol açabilmektedir.

Söz konusu problemlerin başında kilo sorunları gelmektedir. Aşırı yulaf tüketimi yüzünden, zayıflamaya çalışırken kilo almak zannediyoruz ki istenen bir durum değildir. Bununla birlik günlük yulaf tüketiminin 5-6 kaşığın üzerine çıkması sindirim sistemi ve boşaltım sistemi üzerinde olumsuz yan etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle yulaf tüketirken de her şeyde olduğu gibi ölçülü olmak gerekmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın