Cilt Kurdu Nedir? Neden Oluşur?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Cilt Kurdu Nedir? Neden Oluşur?

3

Cilt kurdu, yüzde ya da cildin herhangi bir kısmında oluşmaktadır. Özellikle yağlı bir cilde sahip olan kişilerde daha fazla görülür. Ergenlik döneminde; hormon bozukluğundan dolayı cildin aşırı yağlanması, cilt kurdunun çabuk bir şekilde çoğalmasına neden olur. Tedavi edilmediği zaman ise siyah noktaların artmasına, cildin bozulmasına ve cildin pütürlü bir biçimde görünmesine sebep olur. 

Cilt kurtları, cilt yüzeyinde bulunan gözeneklerde ve çeşitli çukurluk yerlerde çok rahat yaşayabilmektedir. Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu kurtlar, burun içinde, deri arasında hatta kirpiklerin üzerinde bile yaşaması mümkündür. Genel çukur bölgeler, bozuk cilt yüzeyi, cilt kurdunu oluşmasını belli eder.

Cilt Kurdu Neden Oluşur?

Cilt kurdunun oluşma sebebi, genel olarak aşırı yağlanma sonucunda oluşmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde cilt yüzeyinde birikmekte olan yağlar, bu bölgeleri bakteri ve küçük kurtçuklar oluşturmasına neden olur. Yine sık şekilde banyo yapmamak, gözenekleri açık olan deriyi güzel temizlememek, kısa yüz temizliği konusu ciddiye almamak bu kurtları oluşturur.

Yüzünde fazla olan çukur bölgelerde, geçmeyen siyah nokta ve sivilce ve deri yüzeyi sürekli kaşınan kişilerde cilt kurdu bulunabilir. Özellikle uzun süre geçmeyen siyah noktalar, derin sivilce izleri ve sivilceler genellikle cilt kurdunu işaret eder. Bazı bitkisel yöntemler ya da doktor kontrolünde verilen ilaçlar ile tedavi edilmesi mümkündür.

Cilt Kurdu Nasıl Geçer?

cilt kurdu nasil gecer
cilt kurdu nasil gecer

Cilt kurtlarını dökmek için, hemen hemen her evde bulunan sarımsak ve soğan oldukça etkili bir yöntemdir. Yine elde edilen kristal tuz, bu kurtlarına yeniden çıkmasını engelleyecektir. 

Öncelikle rendelenmiş sarımsağı ve soğanı, biraz kristal tuz ile karıştırmak gerekmektedir. Ayrıca bir bez üstüne yerleştirerek cilt yüzeyine yavaş ve hafif bir şekilde sürmek gerekir. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra cilt yüzeyine yerleşmiş olan kurtlar kendiliğinde dökülmeye başlayacaktır. Ardından boşalan gözenek içlerine yeniden kristal tuz sürülmelidir. Böylece bu bölgeler içerisinde kalan yumurtaların tamamen yok olması sağlanmalıdır.

Cilt Kurdu Bitkisel Çözüm Var Mı?

Cilt kurdunun bitkisel çözümü elbette bulunmaktadır. Cilt kurdu bitkisel tedavi süresi boyunca kabak çekirdeğinin size birçok faydası olacaktır. Kabak çekirdeğinde yer alan cucurbitin maddesi antiparazit bir özelliğe sahiptir. Cilt kurdu oluşumlarını felç ederek bunların bağırsak duvarına tutunmasına engel olur ve vücuttan atılmasında yardımcı olur.

Sarımsak, cilt kurdu adına harika bir bitkisel tedavi tekniğidir. Sarımsak içerisinde yer alan alisin adındaki organosülfür bileşeni bu kurtları azaltmaya oldukça yardımcı olur.

Anti Parazit özelliğinden dolayı sarımsak mevcut kurtçuk yumurtalarını öldürür. Ayrıca dişi kurtların da daha fazla yumurta bırakmasına fayda sağlar. Sarımsak yalnızca cilt kurdu için değil bütün kurtlar üzerinde de etkilidir.

Hindistan cevizi cilt kurdu bitkisel tedavisi adına etkili olan antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca vücuttaki parazitlerin atılmasına yardımcı olur. Cilt kurdunu düşürmek adına Hindistan cevizinin yağını veya kendisini kullanabilirsiniz.


Yazımızı beğendiyseniz, yazımızı sosyal medyada paylaşıp daha fazla insanın faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Konu hakkında merak ettiğiniz noktaları, yorum olarak sorabilir ve cevap bulabilirsiniz.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın

Yorumlar (3)

  1. sarımsağı yüzüme sürdüm. kokusunuda hiç sevmem inşallah buna değer.
    birde bu sarımsağın kokusu bir hafta hiç gitmiyor. eğer işe yaramazsa söverim

  2. sarımsağı sürdüm bekledim hiç bir şey olmadı yemin ederim sadece kokusuna katlanmak zorunda kaldım.
    çok sinirliyim denemeye değmez bana göre
    başka bir şey deniyicem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir