Klomen Nedir? Klomen 50 mg Nasıl Kullanılır?
  1. Ana Sayfa
  2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Klomen Nedir? Klomen 50 mg Nasıl Kullanılır?

0

Klomen reçetesiz alınır mı 2023 yılında güncel olarak maalesef mümkün değildir. Klomen 50 mg, doktor muayenesi sonucunda verilebilecek bir ilaçtır ve reçetesiz satışı yoktur.

İçindekiler

Klomen Nedir?​

Etkin madde olarak Klomifensitrat içeren Klomen, herhangi bir infertilite tedavisine başlamadan önce bir profesyonel değerlendirme yapılmalıdır. Klomen kullanımının en ideal tedavi alternatifi olduğundan emin olunmalıdır. Değerlendirme genelde tüm bir tıbbi öykünün, semen analizinin, kan testlerinin ve fiziksel muayenenin yapılmasının ardından karar verilir. Klomen, sadece tüm şartlar uygun olduğunda reçete edilir.

Klomen, sarı renkli, bir yüzü çentikli yuvarlak tabletlerden oluşur. Klomen’de yardımcı madde olarak bulunan laktoz sığır bulunur. Yumurtlama sorunu olan ve gebe kalmak isteyen hastalarda yumurtlamaya katkı sağlamak amacıyla ve adet düzensizliğinin normale dönmesinde, tüp bebek tedavisinde çoklu folikül gelişiminin temini için, birinci derece, hipotalamus, hipofiz ve testis yetersizliği bulunmayan erkeklerde sperm sayısında artış sağlamak amacı ile kullanılır.

Klomen Ne İşe Yarar?​

Yumurtalıklardan yumurta bırakma eylemi, folikül uyarıcı hormon adı verilen bir hormonun sonucudur ve beyin 2 hafta boyunca yumurtalıklara bir sinyal gönderir. Yumurtalıklar bu sinyali aldığında yumurtalar büyümeye ve östrojen üretmeye başlar. Östrojen beyne geri döner ve yumurtlamanın olumlu bir sonucunu gösterir. Beyin bu onayı aldığında, yumurtalıklara stimülasyon göndermeyi durdurur.

Klomen ilacı, beynin hipotalamik bölgesinde östrojeni bloke ederek çalışır. Bu, beyne yumurtalıkların çalışmadığına dair bir sinyal gönderir ve bu şekilde yumurtalıklara daha fazla uyarı gönderir. Aynı anda birden fazla yumurta üretme faktörü, genellikle yumurtlamayan bir kadının bir yumurta üretmesine neden olur. Düzensiz yumurtlama döngüleri yaygındır ve gebe kalmak zordur. Klomen ile öngörülebilir yumurtlama yanıtı almak, planlı cinsel ilişki ve döllenme için uygundur.

Klomen Nasıl Kullanılır?​

Normal doğurganlık değerlendirmesi olan fakat buna karşın hamile kalmakta güçlük çeken daha sağlıklı çiftler arasında hamilelik şansını çoğaltmak için Klomen etkilidir. Erkeklerde bulunan sperm ile alakalı sorunlar döllenmeyi zorlaştırır. Hafif erkek infertilite vakalarında klomen kullanmak mümkündür. Düzenli adet periyotları bulunan kadınlarda, yumurtalıkların birden çok olgun yumurta üretmesine destek olmak için Klomen kullanımı uygundur.

Ancak, düzenli adet periyotları bulunmuyorsa, bu problemi gidermek amacıyla Klomen kullanımından önce diğer bir tedavi yöntemi de uygulanabilir. Klomen kullanımı, adet döneminin üçüncü gününde olmalıdır. Bunun nedeni ise adet olunan zamanın ilk günlerinde başlanan Klomen tedavisi, birden çok olgun yumurtanın gelişmesine yardımcı olur.

Klomen Kadınlarda Kullanımı​

Genellikle, Klomen 50 mg dozajındaki tabletler günde iki kez dâhil olmak üzere 5 gün boyunca alınmalıdır. Klomen adetin kaçıncı günü kullanılır, adetin 3. gününde kullanılmaya başlanır. Daha sonra, adet döngüsünün 11 ya da 12. gününde, bir yumurtalık folikülünün gelişme gösterip göstermediğini belirlemek için ultrason kullanılır. Ultrason, foliküllerde kaç adet olgun yumurta belirdiğini anlamaya yardımcı olur.

Yumurtlama indüksiyonunun başarı sağlaması için, bu aşamada 2-3 folikül tespit edilmelidir. Çoğul gebelik durumu da Klomen tedavisi için öngörülen risklerden birisidir. Başka bir deyişle, Klomen kullananlar ikiz gebelik yaşayabilir.

Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?​

Klomen kullandıktan sonra ne zaman hamile kalınır herkes merak ediyor ancak ilacın etkisi kişiden kişiye değişmektedir. Yani, ilacı kullanmanızın ardından ilk ayın içinde de hamile kalabilirsiniz, birkaç ay düzenli olarak kullandıktan sonra da. Klomen kullanıp hamile kalanlar, doktorunun belirlediği programı sabırla uygulayanlar olduğu için, size de ilk ay fayda sağlayamamanız durumunda, sabırla devam etmenizi öneriyoruz.

Klomen Erkelerde Ne İşe Yarar?​

Erkeklerde Klomen kullanımı, luteinize edici hormon ve folikül uyarıcı hormon seviyelerini artırmada etkilidir. Bu hormonlar doğurganlık için önem taşır ve hem erkeklerde hem de kadınlarda yer alır. LH, erkeklerde testosteron salınımını teşvik eder ve bu durum FSH ise, sperm üretiminin ilk sürecinde önemlidir. Vücuttaki bu hormonların seviyesinin artırılması, testosteronda da ilaç kullanıldığı sürece bir artışa sebep olur.

Daha fazla sperm meydana gelmesine yol açabilir ve sperm hareketliliğini tetikler. Dolayısı ile, Klomen sperm sayısını arttırır mı sorusunun cevabı, evet arttırır şeklindedir. Hareketlilik, spermin bir yumurtayı döllemek için ne kadar başarılı hareket ettiğini anlatır. Bununla beraber, hormon etkileşimleri karmaşık bir süreçtir ve Klomen kullanan erkekler üzerinde verimli sonuç yaratmayabilir. Klomen erkeklerde nasıl kullanılır, doktorunuza danışarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz ve olası yan etkilerinden korunmuş olursunuz.

Klomen Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Yapar mı?​

Klomen, erkekler tarafından kullanılıp daha sonra bırakıldığında, zaman zaman cinsel isteksizlik sorununa rastlandığı rapor edilmiştir. Ancak bu geçicidir. İlacı kullanmayı bıraktığınızda, cinsel isteksizliğiniz geçecektir.

Klomen Yan Etkileri​

Klomen kullananlar tarafından bildirilen yan etkilerin bazıları bir hayli hafif seviyede seyrederken, bazıları da yoğun olabilir. Klomen yan etkileri, kişiden kişiye değişebilir. Seyrek veya yaygın görülen yan etkileri şu şekildedir:

  • Yumurtlama ağrısı,
  • Kasık bölgesinde hassasiyetteki artış,
  • Bulanık görme,
  • Çift görme gibi görme bozuklukları,
  • Mide bulantısı,
  • Memelerde hassasiyet,
  • Baş ağrısı,
  • Vajinal kuruluk sayılabilir.

Klomen, servikal mukus üretimini azalma meydana getirebilir ve bu durum spermin serviks yolu ile yumurtaya ulaşmasını olanaksız hale getirebilir. Bu potansiyel sorunun üstesinden gelmek için ovulasyon aşılaması tedavi önerilir. Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu, abdominal şişkinlik, bulantı ve ishal gibi semptomlaroluşturan ciddi bir problemdir. Klomen, birden fazla yumurta üretimi teşvik eder ve bazı durumlarda hiperstimülasyon yaşatabilir. Hiperstimülasyon belirtileri yumurtlamadan yaklaşık 1 hafta sonra başlar.

Klomen Fiyatı​

Klomen fiyatı 2023 güncel fiyatı, KDV dahil 83,14 TL’dir. Klomen 50 mg 10 tablet içeren ilacın, muadili bulunmamaktadır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın