Zedprex Nedir? | Zedprex Yan Etkileri
  1. Ana Sayfa
  2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Zedprex Nedir? | Zedprex Yan Etkileri

0

Zedprex antidepresan ilacı grubu arasında yer almaktadır. İnsanlar zaman zaman ruh hali değişimleri yaşayabilir. Ancak bu hoş olmayan his uzun süre devam ederse ve hastanın vücuduna zarar vermeye başlarsa doktora başvurmak gerekir. Kullanım dozajı belirleme ise, doktorun muayenesi ve sonuçları ile başlayabilir. İlaç tedavisine ek olarak, bir psikoloğa danışmak da tedavinin bir parçasıdır.

Antidepresanları bir uzmana danışmadan kullanmak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun nedeni Zedprex 20 mg ilacının, beynimizin salgıladığı serotonin hormonu üzerinde etkili olmasıdır. Serotonin ruh halini kontrol etmede rol oynar. Bu ilaç, serotonin seviyelerini normalleştirmek için kullanılır. Kadınlarda değişen ruh halleri en çok adet öncesi dönemde belirgindir. Bu probleminiz varsa doktorunuz sizin için bu ilacı tavsiye edecektir.

Zedprex Ne İşe Yarar?​

Zedprex nedir sorusu kadar nasıl kullanıldığı da önemlidir. Bu ilaç, doktorun reçetesine ve dozuna göre kullanılmalıdır. Doktor dışında dozun artırılması, her gün alınan ilaç miktarının artırılması gibi durumlar istenmeyen durumlara yol açabilmektedir. Tedavi sırasında, ilaç bir doktor gözetiminde ve bir doktor tarafından reçete edildiği şekilde kullanılır. Her dozda bol su içmek önemlidir. Az su ile ilaç almanın istenmeyen etkileri olduğu bulunmuştur.

Bunun nedeni ilacın bu şekilde doğrudan mideye ulaşamamasıdır. İlacı alırken her gün aynı saatte almak önemlidir. Bu açıdan Zedprex kullananlar saat konusuna dikkat etmelidir. Doz aşımı kasıtlı olarak meydana gelebilir veya gelmeyebilir. Bu durumda kusma ve bulantı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlar ciddi yan etkilerdir ve doktorunuza bildirilmelidir. Bu açıdan doktorunuzun önerdiği tedavi süresini aşmamanız da önemlidir. Aynı zamanda tedavi bitmeden ilacı bırakmak da iyi değildir. Bundan dolayı Zedprex aniden bırakma yapılmaması gerekilen bir durumdur.

Zedprex Ne İçin Kullanılır?​

Zedprex ne işe yarar sorusu için başta depresyon olmak üzere ruhsal hastalıklar için kullanılan bir ilaç olduğunu söylemek mümkündür. Bu açıdan ilaç 16, 24 veya 30 tabletlik ambalajlarda satılmaktadır. İlacın bileşeni, seçici serotonin geri alım inhibitörü antidepresanı olarak bilinen bir ilaç olan fluoksetindir. 18 yaşın üzerindeki kişiler için uygun bir ilaç, majör depresyon tedavisi, obsesif-kompulsif bozukluk ve adet öncesi huzursuzluğu gidermek için kullanılır.

Zedprex Yan Etkileri​

Zedprex ağız kuruluğu yapan bir ilaçtır. Bunun yanı sıra mide ağrısı, kızarıklık, yüz, dudak, dil veya boğazda şişme ve nefes almada zorluk gibi belirtilere de sahiptir. Bu açıdan bu gibi belirtiler varsa doktorunuzla konuşmanız gerekir. Zedprex uyku yapar mı sorusunun yanıtı da evettir. Buna ek olarak kilo kaybı, anksiyete, sinirli olma, libido kaybı, uyku bozukluğu, baş ağrısı, tat alma karışıklığı, uyuşukluk, düzensiz kalp atışı, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, döküntü ve kaşıntı ve sık idrara çıkma da sık görülen yan etkileridir.

Zedprex Reçetesiz Alınır Mı?

Zedprex reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir. Ancak antidepresan grubunda bir ilaç olduğu için, psikolojinizin daha da kötüye gitmemesi için, mutlaka doktor kontrolünde kullanmalısınız. Zedprex kullanıp iyileşenler daima doktor kontrolünde hafif dozla başlayıp hafif dozla bitiren hastalardır.

Zedprex Fiyat 2023

Zedprex fiyat Aralık 2022 zamlarından sonra 72,33 TL şeklindedir. Ayrıca bu ilacın herkes için kullanıma uygun olmamasının birkaç nedeni vardır. Fluoksetin maddesine alerjisi olan kişiler kullandıktan sonra problem yaşayacaklardır. İlk kullanımda, herhangi bir bölgede şiddetli şişme veya solunum sıkıntısı meydana gelirse kullanmayı bırakmanız gerekir.

Aynı zamanda Zedprex alkol ile de alınmamalıdır. Bunun yanı sıra ilacı hamileliğin son 3 ayında kullanmamak en iyisidir. Aksi halde bebeğiniz kas sertliği, halsizlik, solunum yetmezliği ve bazı kasılmalar ile karşı karşıya kalabilir. Zedprex aç mı tok mu sorusu için ise doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Yorum Yazın