Çay ve Kahve Tansiyonu Yükseltir Mi?  Hangi Çaylar Yükseltir?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Çay ve Kahve Tansiyonu Yükseltir Mi? Hangi Çaylar Yükseltir?

0

Kahve, tansiyonu düşük bir insanın tansiyonunu yükseltmektedir. Aynı zamanda nabzı düşük ve halsizliği olan bir bireyin sıkıntılarını gidererek nabzı düzenleme gibi bir faydası da bulunmaktadır. Bu durum dışında Türk kahvesi, birçok organın sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olarak düzenleyici bir görev sağlamaktadır. Özellikle şeker rahatsızlığı ile baş etmek adına en iyi yollardan biri olarak bilinmektedir.

Ayrıca Türk kahvesinin tüketiminin şeker hastalığı riskini yarı yarıya olacak şekilde düşündüğü de uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Özellikle tansiyonu ölçmeden yarım saat kadar önce içmemeniz gerekmektedir. Bu durum tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır. Özellikle tedavi planlaması yapılacaksa kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Uyumadan önce de kahve içilmesi sakıncalıdır bunu da unutmamak gerekmektedir.

İçindekiler

Çay Tansiyonu Yükseltir Mi?

Çay tansiyonu yükseltme gibi bir özelliğe sahiptir. Özellikle yüksek tansiyon dediğimiz rahatsızlık, küresel dünya da pek çok nedene bağlı olarak 20’li yaşlarda bile görülmektedir. İşte bu noktada tansiyonun yükselmesini sağlayan durumlardan biri de tüketilen çay olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde kafein tarzında uyarıcı maddeler bulunmasından dolayı tansiyonu yükseltme gibi bir durumu size yaşatabilmektedir.

Bununla birlikte çay tüketimini yapmamak da yanlış bir durumdur. Kararında almak gerekmektedir. Bu şekilde hem sizin ihtiyacınız karşılanmış olacak hem de tansiyon yükselmeden çay içmiş olmanın doyumuna ulaşmış olacaksınız. Özellikle bu durum için çayı açık bir şekilde içmek gerekmektedir. Ayrıca 3 bardak ile sınırlandırmak önemli bir tutum oluşturmaktadır.

Yüksek Tansiyonda Kahve İçilir Mi?

Yüksek tansiyonda kahve içilmesi doğru bir tutum değildir. Kafein yapısı nedeniyle tansiyonu yükseltici bir yapıdadır. Bu sebeple kesinlikle yüksek tansiyonu olan insanların kahveye başvurması yanlıştır. Bu durumda daha farklı uygulamaları tercih etmek gerekmektedir. Ayrıca mümkünse kahve içildiğinde de tansiyonunun yükselmesinin azalmasını sağlamak adına şekersiz tüketim en doğru yollardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlginizi çekebilir: Yemekten Sonra Çarpıntı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Nescafe Tansiyonu Yükseltir Mi?

Nescafe tansiyon yükseltir. Aslında bakıldığında normal kahveden çok da farklı bir durum sergilememektedir. İçerisinde kafein bulunmasından dolayı kesinlikle tansiyon çıktığında içilmemesi gerekmektedir. Özellikle fazla tüketiminden de kaçınmak gerekmektedir. Aksi takdirde hiç istenmeyen sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmak mümkündür.

Ayrıca, kahve asit bir gıda olduğu için, İBS (irritabl bağırsak sendromu) gibi rahatsızlıklara da yol açabilir.

Demli Çay Tansiyonu Yükseltir Mi?

Demli çay tansiyon konusunda size iyi gelmeyecek içeceklerden biridir bu yüzden tansiyonu yükseltmektedir. Özellikle kahve kadar etkili olmasa bile içerisinde kafein bulunmaktadır. Bu durum da tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır. Bu durumu net bir şekilde anlamak istiyorsanız özellikle demli bir çayı içmeden 30 dakika önce ve içtikten 30 dakika sonra tansiyon ölçümü yaparak kendinizin de net bir şekilde görmeniz mümkündür.

Ayrıca yapılan ve açıklanan bir araştırmada ise yemekle birlikte çay içildiğinde olumsuz bir etkisinin olmadığı görülmektedir. Ayrıca tam tersi aç karnına içildiğinde ise tansiyon açısından çok büyük olumsuzluklar yaratmaktadır. Bu yüzden çay içmeden önce nerede, nasıl bir şekilde içeceğinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Hangi Çay Tansiyonu Düşürür?

Tansiyona iyi gelen çaylar; lavanta çayı, kereviz çayı, atkuyruğu çayı, karahindiba çayı, kekik çayı olmak üzere farklı çeşitlerde karşımıza çıkmaktadır. Dikkat edildiğinde bu çaylar genellikle halk arasında faydalı olarak bilinen bitkilerden oluşturulan çaylardır. Normal olarak incelendiğinde de vücuda yararı oldukça fazladır.

  • Lavanta; bir çay kaşığı lavanta ile birlikte bir bardak kaynar suya koymanız gerekmektedir. 15 ile 20 dakika kadar demleyin. Daha sonra süzün ve için. Her gün bunu en az 3 kere tekrarlamanız size iyi gelecektir.
  • Kereviz; yine bir bardak suyu alarak kaynatmaya başlamanız gerekmektedir. Daha sonra 2 yemek kaşığı kerevizi ilave ederek işe koyulmanız gerekmektedir. Demlenmesinin hemen ardından süzün ve her gün bir bardak içerek sağlığınıza iyi gelen bir sürece başlayın.
  • Atkuyruğu; bir bardak suyu kaynatarak işe başlamanız gerekmektedir. Suya atkuyruğunu da atın. Daha sonra 10 ile 15 dakika arasında demlemeye bırakıp servis edin bu süreci en az 2 hafta kadar kahvaltıda içerek süreci tamamlamanız gerekmektedir.
  • Karahindiba; Aynı şekilde suyu kaynatın ve bir yemek kaşığı kaynadıktan sonra içine atın. En az 3 dakika kadar bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonra ocaktan alarak soğumasını beklemeniz gerekmektedir.
  • Kekik; bir çay kaşığı kekiği alarak kaynar suya atmanız gerekmektedir. 15 dakika demlendikten sonra süzerek suyunu için. Bunu haftada en az 3 kere tekrarlamanız sizin için iyi olacaktır.
Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın