18 Yaş Altı Kan Bağışı Yapabilir Mi? Kimler Yapabilir?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

18 Yaş Altı Kan Bağışı Yapabilir Mi? Kimler Yapabilir?

0

18 yaş altı kan bağışı için uygun bir yaş grubu olmadığından dolayı bu gruptaki kişiler kan bağışı yapamamaktadır. Kan bağışı, sağlıklı bir bireyin gönüllü olarak kanını vermesi olarak tanımlanabilmektedir. Bağışlanan kanlar belirli ilaçların yapımından kullanılabilmesinin yanında, kan bankalarında depolanarak, kazalar gibi kan nakli yapılması gereken acil durumlarda da kullanılabilmektedir.

Kimler Kan Bağışı Yapabilir?

Kan bağışı yapabilecek kişiler, 18-65 yaş aralığında bulunan ve 50 kilogramın üzerinde bulunan sağlıklı bireylerdir. Kan bağışı yapabilmek için gözetilmesi gereken belirli durumlar bulunmaktadır ve bunlardan ilki elbette kişinin sağlık durumudur. Bir kişinin kan bağışı yapabilmesi için öncelikle herhangi bir sağlık probleminin bulunmaması gerekmektedir.

Söz konusu durumlardan ikincisi kan bağışı yapmak isteyen kişinin sahip olduğu kilodur. 50 kilogramın altındaki bireylerin kan bağışı yapmaya uygun olmadığı ifade edilmektedir. Bu durumlardan üçüncüsü ise kişinin yaşıdır. 18’in altındaki ve 65’in üzerindeki kişilerin kan bağışı yapmak için uygun vericiler olmadıkları belirtilmektedir.

Hangi Durumlarda Kan Bağışı Yapılmaz?

Kan bağışı yapılamayan durumlar; 18 yaşın altında olmak, 65 yaşın üzerinde olmak, 50 kilogramın altında olmak, herhangi bir hastalığa sahip olmak şeklinde sıralanabilmektedir. Hepatit B, Hepatit C, Otoimmün, AIDS, Böbrek yetmezliği, Diyabet, Kalp yetmezliği, Karaciğer yetmezliği, Kronik bronşit gibi hastalıklara sahip olan kişiler ve kadavra kaynaklı doku ya da organ nakli olanlar, ömür boyu kan bağışçısı olamamaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın