Random Ne Demek? Random Atmak Ne Demek?
  1. Ana Sayfa
  2. İngilizce

Random Ne Demek? Random Atmak Ne Demek?

0

Random kelimesi, İngilizce rastgele anlamına gelmektedir. Akıllı telefonların ve sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle, sıkça kullanılmaya başlanan random kelimesi, random gülmek, random atmak, Whatsapp’ta random gülmek, Twitter’da random gülmek şeklinde kullanılıyor. Random kelimesinin tüm kullanımlarını sizin için inceledik:

İçindekiler

Random Kelimesinin Anlamı​

Random, İngilizce rastgele, gelişigüzel, düzensiz gibi anlamlara gelmektedir. Herhangi bir plan yapmadan gerçekleşen olaylar veya beklenmedik durumlar için de kullanılabilir. 2000’li yılların ikinci yarısında, özellikle Facebook, Twitter, Instagram, Reddit ve Whatsapp gibi sosyal medya sitelerinin yaygınlaşmasıyla, aniden, çılgınca atılan kahkaha anlamında, klavyedeki tuşlara rastgele basılmasıyla ortaya çıkan random atmak kavramı, Amerika’dan dünyaya yayıldı ve ülkemizde de yaygın bir kullanım alanı buldu.

Random Atmak Ne Demek?

Random atmak anlamı, özelikle Whatsapp, Twitter gibi ortamlarda, çok komik bir durum karşısında yerlere yatarak gülme anlamında, klavyeden rastgele karakterlere basmak demektir. Örnek:
+ Sonra su kendi üzerine döküldü!
– sdıpofoısfgffdgdf
Ya da
“Dümdüz yolda takılıp düştüsgnkıfsdgıodgdghhg”

Random Gülmek Ne Demek?​

Tıpkı random atmak gibi, random gülmek de çok komik durumlar karşısında verilen ani ve dayanılmaz tepkiyi anlatmak için kullanılır. Genellikle samimi olunan ortamlarda ve arkadaş gruplarında kullanılır.

Random Gülme Örnekleri​

Random gülmek şekilleri, asdasdas, asdasdasdsaa, dmfgfdfgd, sgfodfmogdfgfd gibi klavyeden rastgele karakterlere basma şeklinde yazılır.

Random Gülme Nerelerde Kullanılır?​

Random gülme, resmi yazışmalarda, email görüşmelerinde ve akademik çalışmalarda kullanılmaz. Kısaca resmi ve kurumsal ortamlarda kullanmanızı önermiyoruz. Veli grupları, işyeri grupları gibi ortamlarda kullanılması garip karşılanabilir.

Random atma, daha çok samimi ortamlarda, aile ve yakın arkadaş gruplarında kullanılır. Bunun yanısıra, PUBG vb. oyunlarda, oyun içi yazışmalarda da rahatlıkla kullanılabilir. Yalnız, aile gruplarında özellikle önceki kuşaklardan büyükler, random kelimesinin bu kullanımını bilmediği için, başlarda garip karşılayabilir. Açıklama yapmayı unutmayın.

Random Kelimesinin Kullanım Örnekleri​

Random kelimesinin İngilizce kökenli olduğunu anlatmıştık. İngilizce’de nasıl kullanıldığını, birkaç örnek ve çevirisi ile anlatalım:

  • We asked random people about climate change.
  • İklim değişikliği hakkında rastgele kişilere soru sorduk.
  • Some random guy walked in.
  • İçeri öylesine biri girdi.
  • The attack was a random act of violence.
  • Saldırı, rastgele bir şiddet eylemiydi.

Görüldüğü gibi, random kelimesi İngilizce’de beklenmedik, rastgele ve aniden gelişen olayları tanımlamak için sıklıkla kullanılmaktadır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın