Ispanak Gaz Yapar Mı? Emziren Anneler Ne Yapmalı?
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Ispanak Gaz Yapar Mı? Emziren Anneler Ne Yapmalı?

0

Ispanak lif içeriği yüksek bir besin olduğu için sindirim esnasında tam parçalanamadığından gaz ve yapabilir. Ispanağı çiğ yerine pişirdiğinizde, vücudun sindirmesi daha kolay olacağı için gaz yapmasını bir miktar önler. Ayrıca çiğneyerek yediğinizde parçalanma yaşayacağı için sindirim daha kolay olur. Emziren anneler bu hususlara dikkat ettiğinde herhangi bir problem yaşamazlar.

Emziren anneler süt miktarını arttırmak için ıspanak ve karalahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketmesi gerekir. Bu tür besinler annelerin süt üretimini desteklediği için sıkça tüketmesi gerekir.

İçindekiler

Ispanak Şişkinlik Yapar Mı?

Ispanak yüksek lifli gıda olmasından dolayı vücutta şişkinlik oluşturabilir. Yüksek lifli gıdaların sindirim sisteminde parçalanması zor ve uzun sürer. Vücut için lif önemli olsa da alışması zaman alabilir, bu nedenle karında gaz birikmesi, kramp ya da kabızlık oluşturabilir. Bunu engellemenin tek yolu vücudunuz yavaş yavaş alışmasıdır.

Ispanak Mide Bozar Mı?

Gereğinden fazla tüketildiğinde bağırsak sistemini rahatsız edip ishal edebilir. Karın ağrısı ya da ishal problemi ile karşılaşabilirsiniz. Her gün ıspanak yememeniz ve vücudu alıştırarak tüketmeniz gereken bir besindir.

Emziren Anne Ispanak Yiyebilir Mi?

Emziren anneler süt miktarını arttırmak için ıspanak yiyebilirler. Roka, karalahana, turp yaprağı, pancar yaprağı ve ıspanak gibi besinler koyu yapraklı gıda sınıfında yer alırlar. Bu tür besinler C, A, demir ve kalsiyum yönünden zengin oldukları için emziren anneler tarafından tüketilmesi gerekir.

Not: Mutlaka bu tür gıdaları tüketmeden önce aile hekiminizden yardım almayı unutmayın. Vücudunuzda neyin eksik olduğunu tespit edip ona göre takviye sağlayacaktır.

Ispanağın Yan Etkileri Nelerdir?

ispanagin yan etkileri

  1. Mineral Emilimi Azalması
  2. Mide Bozukluğu
  3. İshal
  4. Anemi
  5. Böbrek Taşı

1) Mineral Emilimi Azalması

Ispanak aşırı tüketildiğinde mineral emilim kapasitesini azaltabilir. Bu sebzede çok miktarda oksalik asit bulunduğu için magnezyum ve çinko ve diğer minerallere bağlanır. Bu durumda vücudun emeceği mineral kalmaz. Mineral eksikliğine bağlı hastalıklar oluşabilir.

2) Mide Bozukluğu

Yeşil koyu yapraklı sebze grubunda yer aldığından içinde bol miktarda lif bulunur. Lifler vücut tarafından kolay parçalanmadığı için karında şişkinlik, kramp, kabız gibi pek çok problem ile karşılaşılabilir. Bundan Kaçınmak için dengeli yemeniz gerekir.

3) İshal

Çok fazla yenirse mide bağırsak sistemini rahatsız edip ishal edebilir. Özellikle lifi bol olan gıdalarda rastlanılan rahatsızlıktır. Bu tür gıdaları çok tüketmeden dengeli beslenmek çok önemlidir.

4) Anemi

Vücudun demir emilimini azaltıp demir eksikliğine yol açabilir. Bu durumda anemiye yol açar. Böyle bir durumda mutlaka hastaneye gidip değerlerinizi kontrol etmeniz gerekir. Ciddi rahatsızlıklar meydana getirebilir.

5) Böbrek Taşı

Ispanağın içinde pürin adlı organik bileşen bulunur ve gereğinden fazla tüketildiğinde, vücut ürik asite dönüştürür. Bu durum böbreklerde sağlıklı değildir. Ürik asitin fazla olması böbreklerde kalsiyumun taşlaşmasına ve irili ufaklı böbrek taşının oluşmasına neden olur.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın